Słuchawki bezprzewodowe: nauszne czy douszne?

Słuchawki bezprzewodowe to przydatny gadżet, dzięki któremu możemy cieszyć się ulubioną muzyką w każdym miejscu. Wystarczy podłączyć je do odtwarzacza mp3, komputera, telewizora czy smartfona, a wszystkie dźwięki zostaną przekierowane wprost do nich. Na rynku znajdziemy różne modele słuchawek bezprzewodowych. Najpopularniejsze z nich to słuchawki nauszne oraz słuchawki douszne. Co warto o nich wiedzieć? Które z nich wybrać? O tym więcej w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Słuchawki nauszne - czym się cechują?

Zanim zdecydujemy się na słuchawki nauszne, koniecznie musimy poznać, że modele dość mocno się od siebie różnią. Konkretniej, wyróżniamy 3 główne rodzaje – modele otwarte, zamknięte oraz półotwarte czy też hybrydowe. Ich zastosowanie jest różne i każdy z nich sprawdza się lepiej w innych zastosowaniach. 

Słuchawki otwarte, jak sama nazwa wskazuje, posiadają otwartą muszlę, czyli tylną część nauszników. Dzięki temu powietrze może swobodnie przepływać przez membranę głośnika. Są one najlżejsze spośród wszystkich modeli nausznych i charakteryzują się wyjątkowym komfortem noszenia. Dodatkowo, oferują wyjątkowo dobrą jakość dźwięku i wierne oddawanie tonów – na głośniki nie wpływa niekorzystne ciśnienie. 

Niestety, są też wady. Przede wszystkim, słuchawki otwarte nie tłumią praktycznie w ogóle dźwięków otoczenia. Przy okazji są też dość głośne – każdy usłyszy czego aktualnie słuchamy. To fatalny wybór do biura czy innych zamkniętych przestrzeni. 

Słuchawki zamknięte to przeciwieństwo słuchawek otwartych (sama nazwa zresztą dość solidnie na to wskazuje) -  głośnik jest szczelnie osadzony w obudowie. Są one więc siłą rzeczy nieco cięższe i mniej wygodne do noszenia w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ nie zapewniają wentylacji uszu. Dodatkowo, dźwięk jest nieco bardziej zniekształcony z powodu większego ciśnienia na membranę głośnika.

Jednak słuchawki zamknięte wyróżniają się doskonałą izolacją od otoczenia, zwłaszcza gdy posiadają aktywną redukcję szumów. Są one również popularne wśród miłośników basowych, elektronicznych brzmień, ponieważ niskie dźwięki są w nich bardziej pełne i intensywne. Jeździcie często tramwajem czy autobusem? Pracujecie w biurze pełnym hałasu i zgiełku? To najlepszy wybór dla was. 

Jeżeli po zapoznaniu się z powyższymi opisami wciąż nie możecie zdecydować, który model słuchawek będzie dla was odpowiedni, warto rozważyć słuchawki półotwarte. Stanowią one idealny kompromis pomiędzy wygodą i jakością dźwięku a izolacją od otoczenia. Mają one konstrukcję zbliżoną do słuchawek otwartych, ale z mniejszym lub pokrytym materiałem prześwitem.

Słuchawki douszne - co warto o nich wiedzieć?

Słuchawki douszne to wybór zdecydowanie bardziej popularny, co absolutnie zresztą nie dziwi - można je łatwo schować do torebki, plecaka czy nawet kieszeni. Ich niezaprzeczalną zaletą jest przede wszystkim ogromna mobilność. Kolejny atut to wygoda noszenia - długotrwałe użytkowanie nie powoduje zbyt dużego dyskomfortu ani zmęczenia. Co więcej, można się w nich swobodnie położyć, nawet na boku. Dlatego są idealnym wyborem dla osób, które lubią zasypiać przy dźwiękach muzyki czy podcastów. 

Słuchawki douszne są niezastąpione zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Ich lekkość jest nieocenioną zaletą dla biegaczy i rowerzystów. W modelach nausznych zwyczajnie za bardzo pocą się nam uszy albo jest nam po prostu niewygodnie. 

Niestety, wszystko ma swoje konsekwencje. Słuchawki douszne najczęściej nie zapewniają wysokiej jakości dźwięku. Miniaturowe głośniki nigdy nie dorównają pełnowymiarowym. Jeśli zależy nam bardziej na jakości dźwięku niż na mobilności, musimy poszukać innych słuchawek.

A może słuchawki dokanałowe?

Warto jednak pamiętać, że słuchawki douszne mają jeszcze jedną podkategorię – modele dokanałowe, które umieszcza się głębiej, w samym kanale ucha. Dzięki temu doskonale izolują dźwięki otoczenia i prawie całkowicie zamykają ucho. To z kolei przekłada się na lepsze doznania dźwiękowe. Nie będą one grały aż tak dobrze jak słuchawki nauszne, ale lepiej niż zwykłe douszne.

Niestety, nie zaleca się korzystania z słuchawek dousznych, a zwłaszcza dokanałowych, osobom, które słuchają muzyki przez długi czas i używają ich praktycznie codziennie. Na dłuższą metę mogą one niestety bardzo szkodzić naszemu słuchowi. Nie wierzysz? Zapytaj każdego laryngologa, który wybije ci taki pomysł bardzo szybko z głowy. 

Podsumowując – słuchawki douszne to świetny wybór dla okazjonalnych słuchaczy, którzy doceniają mobilność i lekkość. Jest to również jedyny słuszny wybór dla sportowców. 

Sprawdź też: Słuchawki nauszne, douszne i kanałowe dostępne w sklepie Sferis: