Słuchawki bezprzewodowe: nauszne czy douszne?

Słuchawki bezprzewodowe to przydatny gadżet, dzięki któremu możemy cieszyć się ulubioną muzyką w każdym miejscu. Wystarczy podłączyć je do odtwarzacza mp3, komputera, telewizora czy smartfona, a wszystkie dźwięki zostaną przekierowane wprost do nich. Na rynku znajdziemy różne modele słuchawek bezprzewodowych. Najpopularniejsze z nich to słuchawki nauszne oraz słuchawki douszne. Co warto o nich wiedzieć? Które z nich wybrać? O tym więcej w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Słuchawki nauszne - czym się cechują?

Słuchawki nauszne to model, który spoczywa bezpośrednio na małżowinie usznej, a nie wokół niej. Najczęściej posiadają pałąk wykonany z tworzywa sztucznego, który w zależności od wybranego modelu może być pokryty gąbką, gumą lub miękkim materiałem. W większości słuchawek nausznych jest on składany, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ten typ słuchawek doskonale nadaje się do odtwarzania muzyki z telefonu, smartfona, tabletu, odtwarzacza MP3/MP4 czy laptopa. W słuchawkach nausznych membrana ma zazwyczaj większy rozmiar niż w modelach dousznych czy dokanałowych. To wystarcza, by reprodukowany dźwięk był mniej zniekształcony i brzmiał znacznie lepiej. Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzają się nie tylko przy słuchaniu muzyki, ale także podczas prowadzenia rozgrywek komputerowych. Zaawansowane przetworniki w połączeniu z perfekcyjnie dopracowaną obudową słuchawek zapewniają czyste brzmienie. Modele nauszne to doskonała propozycja dla melomanów, którzy równie często słuchają muzyki w domu, jak i poza nim. Nowoczesne modele słuchawek nausznych wyposażone są w przewody z wbudowanymi przyciskami zdalnego sterowania i mikrofon. Dzięki temu poza odtwarzaniem muzyki możemy prowadzić również rozmowy telefoniczne. Słuchawki nauszne można podzielić również ze względu na konstrukcję obudowy głośników:
  • słuchawki otwarte,
  • słuchawki zamknięte,
  • słuchawki półotwarte,
oraz ze względu na łączność:
  • bezprzewodową,
  • przewodową.

Słuchawki douszne - co warto o nich wiedzieć?

Słuchawki douszne to model, który częściowo wsuwa się do wnętrza kanału słuchowego. Do jego najważniejszych zalet należy bardzo dobra jakość dźwięku i wygoda użytkowania. Polecane są dla wszystkich miłośników słuchania muzyki w drodze do szkoły, pracy, podczas treningu czy spaceru. Odpowiednio wyprofilowany kształt wkładek zwiększa pewność ich mocowania w małżowinie i ogranicza ryzyko wypadania. W przypadku aktywności sportowych doskonałym rozwiązaniem będą zatem słuchawki douszne bezprzewodowe. Brak kabla łączącego słuchawki sportowe z odtwarzaczem muzyki czy telefonem zwiększa naszą swobodę ruchu i minimalizuje ryzyko wysunięcia się źródła dźwięku z kieszeni. Większość dousznych słuchawek wyposażona jest w pojemne akumulatory, które zapewniają wystarczającą ilość energii na wiele godzin. Niewielkie rozmiary głośników pozwalają na przenoszenie słuchawek w kieszeni, a to sprawia, że możemy mieć  je zawsze przy sobie. Dodatkowo, douszne modele zwykle nie posiadają pałąka toteż nie uciskają głowy i są wygodne w noszeniu. Modele dousznych słuchawek często wyposażone są w przewody z wbudowanym pilotem zdalnego sterowania oraz mikrofon.

Słuchawki nauszne, douszne i kanałowe dostępne w sklepie Sferis:

Słuchawki dokanałowe JVC HA-FX102BE Słuchawki douszne JVC HAF160REP Słuchawki JVC HAEC30BT-AE Słuchawki douszne BlitzWolf BW-ES2 Słuchawki JVC HAEB75AE