Słuchawki sportowe do biegania. Jak wybrać najlepszy model?

Osoby uprawiające sport doskonale wiedzą, jak ważna jest muzyka w czasie wykonywania codziennych ćwiczeń. Nadaje rytmicznego oddechu w trakcie ruchu, odpręża, ale i uspokaja nasze myśli. Dobrze dobrany model słuchawek sportowych z pewnością umili każdy biegowy trening. Dokonując zakupu warto sięgnąć po model słuchawek, który nie zmienia swojego położenia w czasie ruchu, a przy tym gwarantuje wysoką jakość dźwięku. Nic tak bowiem nie psuje treningu, jak co chwila wypadająca z ucha słuchawka, przerywająca dźwięk muzyki. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy poradnik, w którym zastanowimy się, jakie słuchawki sportowe wybrać i na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Słuchawki sportowe - jaki rodzaj wybrać?

Jak zapewne doskonale wiecie, słuchawki słuchawkom nierówne. Również w przypadku modeli przeznaczonych do uprawiania sportu możemy natknąć się na różne rodzaje. Który z nich jest najlepszy? Cóż, to zależy już tylko i wyłącznie od naszych preferencji. 

Słuchawki douszne to jedne z najpopularniejszych słuchawek sportowych. Ich ergonomiczny kształt sprawia, że dobrze trzymają się w uszach i nie wypadają podczas biegu. Niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak haczyki lub skrzydełka, które jeszcze bardziej stabilizują słuchawki. Słuchawki douszne mają również doskonałą izolację dźwięku, co pozwala na pełne skupienie się na ulubionej muzyce i jednoczesne wyeliminowanie hałasów z otoczenia. Może to jednak być również minusem – jest szansa, że nie usłyszymy dzwonka krzyku czy klakson. 

Słuchawki nauszne zakłada się na całe ucho, co sprawia, że niektórzy biegacze mogą uważać je za bardziej komfortowe niż douszne. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie słuchawki nauszne są odpowiednie do biegania, ponieważ niektóre mogą nie gwarantować odpowiedniej stabilności podczas intensywnych ruchów. Dodatkowo, nasze uszy narażone są na większe pocenie się. 

Słuchawki dokanałowe są dość podobne do dousznych, ale bardziej kompaktowe. Chociaż mogą nie mieć takiej samej stabilności jak tradycyjne douszne słuchawki, są wygodne i praktyczne, a niektóre modele posiadają funkcję odporności na wodę i pot. Wadą jak i zaletą jest to, że jeszcze mocniej izolują nas od otoczenia. Niestety, ich długotrwale użytkowanie może zaszkodzić naszemu słuchowi. 

Jakie słuchawki do biegania są najlepsze – Bezprzewodowe czy przewodowe?

Przewodowe słuchawki, które były kiedyś standardem, mają swoje wady, które potrafią zepsuć przyjemność z biegania. Głównym problemem jest uciążliwość kabli, które mogą się plątać, utrudniając swobodę ruchu. Bieganie z kablami na pewno nie jest wygodne, zwłaszcza w momencie, gdy skupiamy się na poprawianiu czasu i osiąganiu swoich celów. Ponadto, w czasie intensywnych treningów, ruchy mogą powodować, że przewody wypadają z uszu, co jest wyjątkowo irytujące.

Tutaj wchodzą na scenę słuchawki bezprzewodowe, które okażą się lepszym wyborem w praktycznie każdej sytuacji. Oczywiście, pojawiają się ograniczenia, ale łatwo je obejść. Gwarantujemy, że zmęczycie się zanim wyczerpie się wam bateria. Nie ma co obawiać się również o jakość dźwięku – nie odstaje ona ani trochę od modeli przewodowych. 

Ciekawą opcją są też słuchawki bezprzewodowe, które są połączone między sobą cienkim kablem. Te modele łączą w sobie najlepsze cechy obu światów, oferując wygodę i praktyczność. Kabel łączący obie słuchawki jest zazwyczaj zaprojektowany tak, aby można go było założyć na kark, dzięki czemu jest bezpieczny i nie przeszkadza podczas biegania. Nie ma ryzyka zgubienia jednej z słuchawek, ponieważ zawsze są ze sobą połączone.

Inne funkcje słuchawek sportowych

Słuchawki sportowe powinny dobrze sprawdzać się w każdych warunkach. W trakcie wyczerpującego treningu, niejednokrotnie pocimy się, a to może zakłócić ich prawidłowe działanie. Dokonując zakupu słuchawek, warto zastanowić się nad modelem wodoodpornym, który sprawdzi nawet w trakcie deszczu. Nowoczesne modele słuchawek dedykowane do pływania i sportów wodnych można zanurzyć w wodzie na głębokość 2 m. Dzięki nim możemy zanurzyć się w wodzie w towarzystwie ulubionych dźwięków i korzystać z nich przy wykonywaniu kolejnych okrążeń basenu. Inną ciekawą opcją dostępną w modelach słuchawek dedykowanych dla sportowców jest pulsometr. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą trenować z zachowaniem pełnej kontroli i ostrożności. Słuchawki zapewniają ulubioną, energetyczną muzykę oraz śledzenie tętna podczas treningu wytrzymałościowego.