Szczoteczka do zębów - elektryczna czy soniczna?

Każdego dnia na naszych zębach gromadzi się płytka nazębna. Nieusuwana prowadzi do przebarwień, próchnicy, przykrego zapachu czy niebezpiecznych chorób dziąseł. Nikt nie chce wydawać fortuny u dentysty ani poddawać się bolesnym zabiegom. 

Warto, więc systematycznie dbać o dobrą kondycję i zdrowie naszych zębów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna szczoteczka manualna. Okazuje się jednak, że lepsze efekty uzyskamy, używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. 

Co będzie lepsze dla naszych zębów i dziąseł – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy najlepsze szczoteczki do zębów na rynku.

Najlepsze szczoteczki elektryczne i soniczne [TOP 7]

 • Philips Sonicare HX 6907/­01 - ta szczoteczka soniczna wyróżnia się dzięki specjalnie opracowanej technologii dezynfekcji UV.
 • Philips HX6800/­63 Protective - jest wyposażona w specjalną główkę szczoteczki InterCare, która poprawia zdrowie dziąseł.
 • Braun Oral-B Genius X 20000 - to pierwszy model soniczno-rotacyjny z 6 spersonalizowanymi trybami i sztuczną inteligencją, która wykrywa pomijane obszary podczas szczotkowania.
 • Oro-Sonic X PRO  - ten soniczny model oferuje 5 trybów pracy i 3 poziomy natężenia drgań.
 • Oclean X Pro - najpopularniejszy model i hit marki - szczoteczka soniczna z magnetycznym uchwytem, zapewnia czyszczenie z prędkością soniczną 42000 obr./min.
 • Concept ZK4000 - kolejny dobry model, który podczas swojej pracy generuje 38000 ruchów sonicznych na minutę.
 • Oclean Air2Superior Quiet - to bardzo dobra szczoteczka elektryczna, dostępna w korzystnej cenie. Oferuje 2 tryby pracy: szczotkowanie standardowe oraz delikatne.
Najlepsze szczoteczki elektryczne i soniczne

Zalety elektrycznej (obrotowej) szczoteczki do zębów

Ile ruchów może wykonać w ciągu minuty ludzka ręka? To zależy, ale na pewno mniej niż główka szczoteczki elektrycznej, która działa z prędkością ponad 8 000 ruchów na minutę. Szczoteczki elektryczne to urządzenia wykonujące ruchy rotacyjne - wokół własnej osi na przemian w lewo i prawo oraz pulsacyjnym, gdzie szczoteczka zbliża się i oddala od zębów w płaszczyźnie góra-dół. 

Niektóre modele szczoteczek łączą w sobie oba rodzaje tych ruchów oraz automatyczny docisk główki do zębów i dziąseł, co przekłada się na jeszcze skuteczniejsze działanie. Urządzenia wiodących producentów znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych niż klasyczne szczoteczki manualne. 

Mycie zębów szczoteczką elektryczną ma również korzystny wpływ na przyzębie, ponieważ główka urządzenia delikatnie masuje dziąsła. Większość elektrycznych szczoteczek do zębów oferuje różne tryby pracy np. podstawowy, wybielający, a także regulację prędkości czy timer. Urządzenia te zasila się bateryjnie lub poprzez ładowanie w specjalnej stacji dokującej.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Szczególnym rodzajem szczoteczek zasilanych na prąd są szczoteczki soniczne, które wykonują ruchy wymiatające w tempie od ponad 30 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Podczas pracy urządzenia emitowane są fale dźwiękowe, które wprawiają włosie w bardzo szybki ruch drgający. 

Dzięki temu w płynie śliny zmieszanej z pastą wytwarzają się mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów i skutecznie usuwają płytkę nazębną. Charakterystyczny ruch i specjalnie wyprofilowane końcówki tych modeli zapobiegają nadmiernemu wycieraniu się szkliwa, a także cofaniu się dziąseł. 

Szczoteczki soniczne uchodzą aktualnie za najlepsze urządzenia do utrzymywania higieny jamy ustnej. Czyszczą najtrudniej dostępne miejsca, usuwają przebarwienia oraz posiadają zwiększone możliwości wybielania zębów. Wśród szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku znaleźć można zarówno modele proste z podstawowym trybem oczyszczania jamy ustnej, jak i modele bardziej nowoczesne.

Którą szczoteczkę wybrać - elektryczną czy soniczną?

Przed powstaniem płytki i kamienia nazębnego może nas ochronić tylko regularne mycie zębów z pomocą szczoteczki. W tym przypadku bardzo ważne jest właściwe dopasowanie końcówek, a konkretnie ich wielkość oraz twardość włosia. Innej główki potrzebuje kilkuletnie dziecko, innej z kolei dorosła osoba. 

Więcej uwagi higienie jamy ustnej powinny poświęcić osoby noszące aparaty nazębne, implanty, korony czy mosty dentystyczne. W takich przypadkach warto zainwestować w nowoczesne szczoteczki soniczne. Pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne ruchy szczoteczki elektrycznej bardzo dobrze radzą sobie z płytką nazębną nawet w okolicach przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Jednak modele soniczne zrobią to jeszcze lepiej, zapobiegając przy tym cofaniu się dziąseł oraz nadmiernemu wycieraniu się szkliwa

Znając stan naszego uzębienia i działanie przedstawionych modeli, nie powinniśmy mieć problemów w podjęciu decyzji, która szczoteczka będzie dla nas najlepsza - soniczna czy elektryczna. Zaletą szczoteczki eletrycznej może być niższa cena, jednak szczoteczka soniczna będzie skuteczniejsza oraz delikatniejsza dla szliwa oraz dziąseł

Najlepsze szczoteczki soniczne do zębów potrafią generować nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę, a więc potrafią być nawet 10 razy szybsze niż klasyczne szczoteczki elektryczne. Częstsza styczność z płytką nazębną oznacza dokładniejsze czyszczenie w tym samym czasie.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną

Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną?

Niezależnie od tego na jaki mechanizm czyszczący - soniczny czy obrotowy - się zdecydujesz, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz wyposażyć się w dobrą szczoteczkę na lata. Do najważniejszych parametrów należą:

 • Ilość ruchów na minutę – najlepszy parametr określający wydajność szczoteczki. Im więcej ruchów oscylacyjnych lub sonicznych, tym skuteczniejsze czyszczenie.
 • Regulacja prędkości – ta funkcja pozwala na dostosowanie intensywności pracy do indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim także stanu zębów i dziąseł.
 • Sygnalizator czasu mycia – to obecnie podstawowa funkcja w każdym dobrym modelu - dzięki sygnalizatorowi, który powiadamia o upływie zalecanego na szczotkowanie czasu, czyszczenie zębów zawsze odbywa się poprawnie, a użytkownik nie musi skupiać się na tym, czy wystarczająco długo używa urządzenia.
 • Czujnik siły nacisku – pozwala na dostosowanie nacisku szczoteczki do kondycji zębów oraz ich wrażliwości - podobnie jak regulacja prędkości, funkcja jest przydatna np. przy nawrażliwych dziąsłach.
 • Czas pracy urządzenia – od tego parametry będzie zależało co jaki czas sprzęt będzie musiał być ponownie naładowany. Im dłuższy czas na jednym ładowaniu, tym większy komfort na wyjazdach i wakacjach.

Najlepsi producenci szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Pionierem w segmencie klasycznych szczoteczek elektrycznych jest bez wątpienia Braun. Ten producent ma największą ofertę modeli obrotowych, w różnych przedziałach cenowych i wyposażonych w różnorodne udogodnienia. 

Dobrym przykładem jest choćby szczoteczka Oral-B z serii iO 6. Jest wyposażona w technologię magnetyczną i oferuje nie tylko najwyższą skuteczność czyszczenia, ale i delikatność. Nie brakuje jej inteligentnego czujnika siły nacisku, 5 trybów do wyboru ani wsparcia sztucznej inteligencji, która dostarcza wskazówek do maksymalnie skutecznego szczotkowania.

W kategorii szczoteczek sonicznych uwagę zwraca przede wszystkim Philips, za którym także stoi bogate zaplecze technologiczne, ale i marka Oclean, która oferuje konkurencyjne parametry w korzystnych cenach. W tyle nie pozostaje także polski producent sprzętu medycznego Oromed.