Tablet do czytania - który model będzie najlepszy?

tablet do czytania
Poręczny, mobilny, a do tego wyposażony w ekran o optymalnej przekątnej. Taki właśnie powinien być tablet, który posłuży nam zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Zagorzali miłośnicy słowa czytanego jeszcze do niedawna spierali się, czy czytać tradycyjne, papierowe książki, a może zastąpić je elektroniczną wersją. Teraz spór często dotyczy urządzenia, które ma nam w tym pomóc. Specjalne urządzenie, dedykowane do czytania książek w formie elektronicznej to oczywiście czytnik e-booków. O wiele bardziej uniwersalny i funkcjonalny okazuje się, jednak tablet, na którym można zarówno przeczytać książkę, ale i przejrzeć Internet czy posłuchać audiobooka. Wybór odpowiedniego modelu może stanowić nie lada wyzwanie. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając tablet przeznaczony do czytania książek.

Dla kogo tablet będzie lepszym rozwiązaniem niż czytnik?

Tablet to urządzenie o wiele bardziej uniwersalne niż zwykły czytnik e-booków. Czytanie książek, przeglądanie Internetu, dokumentów czy magazynów, a do tego dostęp do tysięcy gier i aplikacji. Na zakup tabletu powinni zdecydować się wszyscy ci, którzy korzystają z różnego rodzaju wykresów, ilustracji, a także miłośnicy komiksów i wszelkich grafik. Z wyświetlaniem tego typu plików nie poradzi sobie niestety prosty czytnik e-booków. Największą zaletą tabletu jest jego funkcjonalność. Podczas gdy czytnik e-booków to urządzenie stworzone w jednym konkretnym celu, tablet jest mobilną wersją komputera. Umożliwia wygodne przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, komunikację ze znajomymi, a także korzystanie z rozmaitych aplikacji.

Jakie są plusy i minusy tabletów do czytania?

Plusy:
  • uniwersalne urządzenie;
  • dostęp do tysięcy gier i aplikacji;
  • wysoka wydajność modeli ze średniej półki;
  • jasny obraz pozwalający na czytanie w ciemności;
  • kolorowy obraz i wysoka rozdzielczość ekranu.
Wady:
  • ekran męczący wzrok przy dłuższym czytaniu;
  • krótszy czas pracy baterii;
  • większy i cięższy, niż np. ebook.

Wielkość i typ ekranu

Do wyboru mamy modele tabletów z ekranem w formacie panoramicznym, czyli 16:9 lub 16:10, jak i standardowym 4:3. Co wybrać? Ekran w formacie 16:9 lepiej sprawdzi się do oglądania filmów, z kolei 4:3 to najlepszy wybór dla miłoś­ników e-booków i przeglądania Internetu. Ten format sprawdzi się również do obsługi gier mobilnych. Godne uwagi są wyświetlacze IPS, ekrany AMOLED, które mają bardzo kontrastowe i żywe kolory. Dokonując zakupu tabletu ważna jest również rozdzielczość ekranu. Zbyt wysoka w połączeniu z mało wydajnymi podzespołami może skończyć się niezbyt płynnym działaniem urządzenia. Minimalna rozdzielczość to HD, czyli około 1280 x 720 pikseli. Komiksy, grafiki i ilustracje najlepiej wyglądają na tabletach o dość dużych przekątnych, sięgających około 10 cali i więcej. Mniejsze tablety są zbliżone wielkością do dużych smartfonów, dlatego ich zakup nie ma większego sensu. Tablety dedykowane do czytania świetnie nadają się do czytania ebooków, elektronicznych wydań różnych magazynów, jak i przeglądania wszelkich kanałów informacyjnych. Przy wyborze tabletu do czytania warto zwrócić uwagę na jasność i jakość odwzorowania kolorów w konkretnym modelu. Warty polecenia jest tablet Lenovo Yoga TAB 3 ZA0J0023PL 10,1" wyposażony w ekran w technologii In-Plane-Switching o innym ułożeniu ciekłych kryształów niż w tradycyjnym ekranie TFT TN. Dzięki niemu zyskujemy ekran o większych kątach widzenia i bogatszej palecie barw.

Czas pracy baterii

W przypadku większości urządzeń przenośnych, za największą wadę uznaje się słaby akumulator. W praktyce to nie pojemność akumulatora jest winna krótkiemu czasowi zasilania, a niewłaściwe korzystanie z urządzenia. Dokonując zakupu tabletu, zwróćmy uwagę, aby od nominalnej pojemności akumulatora odjąć zawsze 10-20%, w zależności od klasy urządzenia. Dopiero taka korekta pozwoli na realne porównanie możliwości tabletu. Ponadto, tablety wyposażone w dużą ilość dodatkowego sprzętu będą miały z zasady pomniejszone baterie. Wydłużenie czasu pracy można uzyskać tylko przez wyłączenie niektórych z tych urządzeń.

Obsługiwane formaty plików

Tablety to urządzenia, które obsługują standardowe typy plików, inaczej dzieje się w przypadku czytników e-booków, które są w stanie odtworzyć pliki MOBI czy EPUB. Tablety bez problemu poradzą sobie, natomiast z plikami typu PDF czy DOC. Przy pomocy tych nowoczesnych urządzeń możemy obsługiwać również pliki muzyczne i słuchać audiobooków. Wszystko za sprawą wyjścia słuchawkowego mini jack, w które są wyposażone. Interesujące propozycje tabletów przeznaczonych do czytania dostępne w ofercie sklepu Sferis.pl: