
Jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?
Zmywarki nie tylko oszczędzają nasz czas, ale też pozwalają oszczędzać wodę, a co za tym idzie - pieniądze. Ten sprzęt AGD cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też obecnie spotkamy go niemal w każdej kuchni.
Zanim wybierzemy się na zakupy, warto poznać jego najważniejsze parametry. Sprawdźmy, jaka będzie najlepsza zmywarka do zabudowy i do jakiej kuchni jest ona polecana.
Ranking zmywarek do zabudowy - TOP 7
W naszej ofercie znaleźć można propozycje, które wyróżniają się pośród konkurencji energooszczędnością, funkcjonalnością lub estetyką. Warto zwrócić uwagę na przykład na takie modele jak:
- AEG FSB53927Z - zmywarka dostępna w korzystnej cenie, wyposażona w wysoce efektywne ramię spryskujące SatelliteClean®.
- Bosch SMV8YCX02E - jedna z najbardziej energooszczędnych propozycji pośród zmywarek do zabudowy.
- Siemens SR65YX04ME - model oferujący idealny stosunek ceny do jakości i poziomu energooszczędności.
- Bosch SPV6YMX08E - inteligentna zmywarka, dysponująca między innymi funkcją Silence on demand.
- AEG FSB53927Z - niedroga, niezawodna i wyposażona w dodatkowe, najprzydatniejsze funkcje.
- Bosch SMV4HTX00E - doskonały wybór dla większej rodziny, mieszczący 13 kompletów naczyń.
- HOTPOINT HI 5030 WEF - mniej popularna, ale godna polecenia zmywarka.
Najlepsze zmywarki do zabudowy

AEG FSB53927Z
AEG FSB53927Z to zmywarka do zabudowy z serii QuickSelect, wyposażona w system GlassCare, technologię AirDry i ramię spryskujące SatelliteClean®.
System GlassCare to nic innego jak specjalne uchwyty SoftGrip, zaprojektowane by delikatnie, a jednocześnie pewnie przytrzymywać stopki i nóżki kieliszków podczas programu zmywania. W dolnym koszu znajduje się z kolei system uchwytów GlassHolder, dedykowany do najwyższych kieliszków. Delikatne szkło jest myte bezpiecznie i bez zacieków z wody.
Ramię spryskujące SatelliteClean®, którym szczyci się producent, działa trzykrotnie skuteczniej niż standardowe ramię. Wykonuje ono podwójną rotację, która z kolei generuje ciągłe zmiany kąta spryskiwania.
Dodatkowo model jest wyposażony w szufladę MaxiFlex, która jest w stanie pomieścić wszystkie sztućce i przybory kuchenne, jakie posiadasz. Ma ruchome przegródki, które umożliwiają umieszczanie tam wszelkiego rodzaju przyborów, niezależnie od ich wielkości i kształtu.
QuickSelect zapewnia łatwy wybór ustawień za pomocą dotykowych opcji i suwaka, a funkcja suszenia AirDry sprawia, że nie musisz pamiętać o otwieraniu drzwiczek po zakończeniu cyklu. Na koniec programu drzwi zmywarki uchylają się automatycznie na 10 cm.

Bosch SMV8YCX02E
Jeśli szukasz energooszczędnej zmywarki z inteligentnymi technologiami, Bosch SMV8YCX02E Cię nie zawiedzie. Cenioną przez użytkowników cechą tego modelu są między innymi ruchome i naprzemiennie składane elementy, a także antypoślizgowe listwy zapewniające wygodę załadunku.
Co więcej, jako model z serii PerfectDry, SMV8YCX02E wykorzystuje specyfikę zeolitu (minerału), który naturalnie pochłania wilgoć podczas mycia, by następnie uwalniać ją w postaci ciepłego powietrza w czasie suszenia. Dzięki temu żadne naczynia, w tym nawet plastikowe, nie wymagają dodatkowego ręcznego wycierania .
Jako że jest to jeden z droższych modeli zmywarek, dodatkowo wyposażono go w opcję zdalnego sterowania i wygodną funkcję TimeLight, co oznacza, że czas i przebieg programu jest wyświetlany na podłodze. Nie brakuje tu oczywiście także najwygodniejszej opcji mycia sztućców, jaką jest szuflada. Szuflada Vario3 Pro, wyposażona w przyciski regulacji ruchomych elementów, zapewnia przestrzeń nawet na naprawdę duże akcesoria, takie jak na przykład łyżki wazowe.
Warto też dodać, że urządzenie zapewnia wysoką kulturę pracy i potrafi być naprawdę ciche - generuje 44 dB i posiada Program Cichy 50°C.

Siemens SR65YX04ME
Siemens SR65YX04ME to model, który cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami użytkowników. Zmywarka jest doceniana nie tylko za efektywność, ale i wysoką kulturę pracy (nie generuje dużego hałasu) oraz wiele praktycznych funkcji. Mamy tu do dyspozycji między innymi funkcję automatycznego otwierania drzwi, ale i możliwość skrócenia każdego programu, opóźnienie czasowe, podświetlenie wewnętrzne oraz wskaźnik pozostałego czasu wyświetlający się na podłodze.
Zaprogramowane przez producenta programy obejmują cykle: Eko, Auto 45-65°C, Intensywny, Szkło/Czuły, Super 60°C. Użytkownik może także personalizować swój własny program - Favorite. Jak przystało na sprzęt wyższej jakości Siemens SR65YX04ME umożliwia także korzystanie z funkcji Połącz z Siemens Home, jak i zdalną obsługę za pomocą smartfona.
Na koniec warto również podkreślić, że ten model oferuje wysoką wydajność energetyczną (klasa B) oraz niski pobór wody na cykl (8,5 litrów), co czyni go bardzo korzystnym wyborem z punktu widzenia ekologii i oszczędności pieniędzy.

Bosch SPV6YMX08E
Bosch SPV6YMX08E to inteligentna zmywarka, która oferuje wiele dodatkowych funkcjonalności. Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji Home Connect, gdzie możliwe jest między innymi śledzenie zużycia tabletek (dzięki czemu wiemy kiedy kończy się ich zapas), a także czasowe wyciszenie pracy zmywarki, dostępne zawsze gdy tego potrzebujemy. Jako że jest to model z silnikiem EcoSilence Drive nawet i bez aktywacji funkcji Silence on demand zmywarka pracuje przy niskiej emisji hałasu.
Technologia PerfectDry zapewnie najwyższej jakości efekty suszenia przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia energii - i to nawet w przypadku trudno wysychających naczyń. Natomiast system koszy VarioFlex Pro, wraz z wygodną szufladą Vario3 Pro, zapewnia elastyczność załadunku dzięki wielu składanym elementom.
Pośród dodatkowych funkcji warto wymienić też: Time Light, dzięki której pozostały czas cyklu widzmy wyświetlony na podłodze, a także powiadomienia push dostępne z poziomu aplikacji mobilnej Home Connect. Dzięki nim nie musisz już czekać aż zmywarka skończy pracę. Domownicy mogą korzystać także z opcji Favourite łączącej ulubione programy i funkcje.

AEG FSB53927Z
Nie za droga, a jednocześnie wysoce wydajna - taka jest zmywarka AEG FSB53927Z. To model z serii QuickSelect, wyposażony w system GlassCare, technologię AirDry, ramię spryskujące SatelliteClean® i najwygodniejsze rozwiązanie do mycia sztućców, jakim jest szuflada MaxiFlex.
System GlassCare, składający się z uchwytów SoftGrip i GlassHolder, został zaprojektowany tak, by zapewniać najwyższą ochronę szklanych naczyń podczas cyklu zmywania, a jednocześnie minimalizować nieestetyczne zacieki. Praktyczna szuflada MaxiFlex bez problemu mieści wszelkiego rodzaju sztućce i przybory kuchenne, co umożliwiają ruchome przegródki. Z kolei ramię spryskujące SatelliteClean®, działające w trybie podwójnej rotacji, zapewnia, że woda dociera do każdego zakamarka zmywarki.
Użytkownicy, którzy zdecydowali się na ten model chwalą sobie także łatwy wybór ustawień. System QuickSelect pozwala regulować czas trwania programu za pomocą suwaka, dostępne są także dodatkowe dotykowe opcje. Jak przystało na wysokiej jakości model, AEG FSB53927Z posiada także funkcję naturalnego suszenia AirDry. To oznacza, że w ostatniej fazie cyklu drzwi zmywarki uchylają się automatycznie na 10 cm.

Bosch SMV4HTX00E
Kolejna bardzo dobra zmywarka do zabudowy, godna polecenia to Bosch SMV4HTX00E. Dzięki temu, że mieści 13 kompletów naczyń, ten model to doskonały wybór dla większej rodziny.
Mamy tu do czynienia z funkcją ExtraDry, która gwarantuje dokładne suszenie naczyń dzięki wyższej temperaturze podczas cyklu płukania i wydłużonej fazie suszenia. Z kolei system koszy VarioFlex umożliwia optymalne dostosowywanie przestrzeni do potrzeb domowników.
Dostępna jest także aplikacja Home Connect, która umożliwia między innymi korzystanie z funkcji Silence on demand, czyli natychmiastowego wyciszania pracy zmywarki do maksymalnie 30 minut. Do dyspozycji jest również program Cichy 50°C. Można też zaprogramować własną określoną kombinację, na przykład połączyć funkcję ExtraDry - Suszenie Extra z programem Eco 50°. W opcji Ulubione możliwe jest konfigurowanie wielu programów.

HOTPOINT HI 5030 WEF
Mniej popularna, ale godna polecenia zmywarka zamykająca nasz ranking zmywarek do zabudowy to HOTPOINT HI 5030 WEF. Zapewnia wygodę, oszczędność i jakość dzięki zastosowaniu takich technologii jak Zone Wash 3D, ActiveDry czy AquaStop.
Dodatkowe funkcje, o które zadbał producent, obejmują możliwość zwiększenia intensywności zmywania o 40% lub też zmniejszenia zużycia energii o 40%. Komfort codziennego użytkowania zapewnia automatyczne otwarcie zmywarki po zakończeniu cyklu, pojemność 14 kompletów naczyń i 9 programów zmywania do wyboru. Pośród zaprogramowanych cykli mycia znajdziemy na przykład program dezynfekujący, który zwalcza bakterie.
Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?
Podstawowy podział zmywarek dotyczy sposobu ich montażu. Najogólniej wyróżnia się pod tym względem dwa rodzaje tego typu urządzeń, wśród których wymienia się zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Zmywarkę wolnostojącą możemy ustawić w dowolnym miejscu, w tym także pod blatem kuchennym, ponieważ większość modeli wyposażona jest w zdejmowany blat. To dobre rozwiązanie, jeśli mówimy na przykład o wynajmowanym mieszkaniu albo rychłej wyprowadzce. Sporą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono specjalistycznej instalacji.
Jednak popularniejszy wybór to zmywarka do zabudowy, która doskonale sprawdzi się nawet w mniejszej kuchni, gdyż można ją wkomponować w zabudowę, dzięki czemu nie będzie odróżniać się od pozostałych szafek. Esteci z pewnością będą bardziej zadowoleni z tego rozwiązania. Powszechnie uważa się, że zmywarki przeznaczone do zabudowy są mniejsze, jednak obecnie rynek oferuje tak wiele propozycji, że te różnice dawno się zatarły. Znajdziemy zarówno dużą zmywarkę do zabudowy, jak i małą zmywarkę wolnostojącą.
Podobnie jest w kwestii funkcjonalności. Co do zasady zmywarki przeznaczone do zabudowy cechują się większą ilością zaawansowanych funkcji. Jednak na tym etapie zmywarki wolnostojące są w takim samym stopniu wyposażane w inteligentne technologie i praktyczne udogodnienia jak zmywarki do zabudowy.
Modele przeznaczone do zabudowy występują w dwóch wersjach: częściowo zintegrowanych lub całkowicie zintegrowanych. Ten pierwszy typ posiada specjalny panel, na którym umieszczone są przyciski sterujące, front urządzenia pozostaje zatem widoczny i odsłonięty. Zmywarka całkowicie zintegrowana ma ukryty panel sterowania w klapie urządzenia, dlatego też najczęściej jest obudowana frontem meblowym analogicznie do pozostałych szafek kuchennych.

Najważniejsze parametry zmywarki
W przypadku zmywarki najważniejszym parametrem jest bez wątpienia jej klasa. W przeciwieństwie do innych urządzeń oznacza się ją trzema literami, np. ABA lub AAA. Każda z liter odnosi się do nieco innego parametru. Pierwszy z nich to klasa energetyczna, drugi efektywność zmywania, zaś trzeci to klasa suszenia. W każdej z nich najbardziej oszczędna będzie klasa A, najmniej wydajna zaś jest klasa oznaczona literą G.
Najlepszym wyborem będą oczywiście urządzenia oznaczone AAA, jednak jeżeli jeden z parametrów zostanie oznaczony literą B, to nadal mamy do czynienia ze sprzętem uznawanym ogólnie za energooszczędny. Wynika to z faktu, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są duże i zazwyczaj wynoszą ok. 0,2 kWh.
Nieco inaczej jest w kwestii zużycia wody. Tu różnice mogą być bardziej odczuwalne, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na taki parametr jak pobór wody na cykl. Może on wynosić 9,5 litra, jak w modelu Bosch SPV6ZMX23E, ale może też sięgać na przykład 11,5 litra. Na rynku można znaleźć nawet urządzenia zużywające zaledwie 6,5 litra, ale jest to raczej wartość, którą osiągają mniejsze zmywarki wolnostojące.
Duże znaczenie ma także poziom hałasu, jaki generować może zmywarka. Użytkownikom zależy przeważnie, aby pracowała cicho. Poziom hałasu standardowych urządzeń zawiera się w przedziale 37-58 db.
Musimy pamiętać, że przy wyborze zmywarki duże znaczenie może odgrywać jej rozmiar, zwłaszcza w przypadku urządzenia do zabudowy. Odpowiednio dobrany rozmiar pozwoli nie tylko dopasować urządzenie do przestrzeni, którą dysponujemy, ale i zapewni funckcjonalną pojemność. Dobre modele przeznaczone do zabudowy pomieszczą 6 kompletów naczyń, ale są i takie, które zmieszczą 9, a nawet 10 zestawów.
Ostatnią kwestią są programy pracy. Podstawowy model będzie zazwyczaj oferował 3 lub 5 programów i jest to rozwiązanie w zupełności wystarczające dla większości domów. Wśród dostępnych opcji znajduje się wtedy tryb normalny, szybki i ekologiczny. Droższe modele będą oczywiście miały więcej do zaoferowania.
Funkcje zmywarki - na co zwrócić uwagę?
Niezależnie czy decydujemy się na zmywarkę do zabudowy, czy zmywarkę wolnostojącą, warto przyjrzeć się bliżej programom i funkcjom jakie oferuje. W zależności od konkretnego modelu może to być m.in.:
- zmywanie wstępne - program przydatny zwłaszcza w przypadku mocno zabrudzonych naczyń, które wymagają wcześniejszego namoczenia. Zmywanie wstępne trwa zazwyczaj maksymalnie 15 minut.
- program normalny - wybierany do naczyń o średnim stopniu zabrudzenia, trwa od 100 do 120 minut
- program intensywny - przeznaczony do bardzo zabrudzonych naczyń, szczególnie do garnków i patelni. Zmywanie odbywa się wówczas w wysokiej temperaturze.
- bio - program wybierany w przypadku delikatnych naczyń, które są podatne na działanie płynów czyszczących. Temperatura zmywania wynosi maksymalnie 50 stopni.
- wyparzanie - urządzenie wyparza naczynia przy użyciu bardzo wysokiej temperatury.
- opóźniony start - program umożliwia ustawienie konkretnej godziny, o której urządzenie zaczyna pracę.

Ile kosztuje dobra zmywarka do zabudowy?
Żeby kupić dobrą zmywarkę do zabudowy, która zostanie z nami przez wiele lat, oferując bezawaryjną pracę, warto przeznaczyć na ten cel co najmniej 2000 złotych. Taka kwota pozwoli wybierać pośród urządzeń, które oferują wysoką efektywność mycia oraz suszenia, wysoką kulturę pracy, są wyposażone w metalowe dno, a także są energooszczędne.
Wybór któregoś z najdroższych modeli, czyli takich za 4000 -5000 zł, wiąże się z tym, że nie musimy wybierać czy najbardziej zależy nam na energooszczędności czy też na ilości programów lub dodatkowych funkcji. Te urządzenia są konstruowane tak, by zapewnić maksymalną wygodę. Z drugiej strony nie każdy potrzebuje wielu programów, by uznać urządzenie za funkcjonalne.
Najlepsi producenci zmywarek
W kategorii zmywarek przoduje marka Bosch, która oferuje nie tylko szeroki wybór w różnych segmentach cenowych, ale też najwygodniejsze, bardzo intuicyjne sterowanie. Najlepsze i najbardziej wytrzymałe są modele wyposażone w metalowe dno.
Wysoką efektywnością pracy wyróżniają się także zmywarki Electrolux oraz AEG, które należą do tej samej grupy. Jakość wykonania tych urządzeń jest zawsze godna polecenia. Na pochwałę zasługuje także wysoka kultura pracy, niezależnie od tego czy wybierzemy model bardziej lub mniej budżetowy.
Choć powyższe marki zdecydowanie dominują na rynku zmywarek, inni producenci, tacy jak Amica, Samsung czy Whilrpool także mają w swoich ofertach modele, które wyróżniają się unikalnymi cechami. Wybór urządzenia zależy więc od tego które kwestie są dla nas kluczowe.
Jak wydłużyć żywotność zmywarki?
Dobrej jakości zmywarka to niemały wydatek. Warto zadbać o nowo zakupione urządzenie już od samego początku. Na wstępie warto przeczytać instrukcję, żeby dowiedzieć się jak ustawić twardość wody. Dzięki temu zmywarka będzie mogła pracować maksymalnie dokładnie i nie będzie rdzewieć ani niszczeć, ponieważ będzie odpowiednio dozowała ilość soli i nabłyszczacza przy każdym cyklu.
W dalszej kolejności niebagatelne znaczenie dla żywotności zmywarki będzie miało stosowanie dobrej jakości soli i nabłyszczacza. Te środki pozwalają nie tylko zwiększyć skuteczność mycia naczyń, ale też mają duży wpływ na ochronę wnętrza sprzętu.
