Jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?

Zmywanie to jeden z obowiązków domowych, który wielu osobom spędza sen z powiek. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy się nim przejmować, a to wszystko dzięki zmywarce, która zapewnia odpowiedni poziom czystości naszym naczyniom czy sztućcom. 

Ten sprzęt AGD cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też obecnie spotkamy go niemal w każdej kuchni. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto poznać jego najważniejsze parametry. Sprawdźmy, jaka będzie najlepsza zmywarka do zabudowy i do jakiej kuchni jest ona polecana.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Podstawowy podział zmywarek dotyczy sposobu ich montażu. Najogólniej wyróżnia się pod tym względem dwa rodzaje tego typu urządzeń, wśród których wymienia się zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Zmywarkę wolnostojącą możemy ustawić w dowolnym miejscu, w tym także pod blatem kuchennym, ponieważ większość modeli wyposażona jest w zdejmowany blat. To dobre rozwiązanie, jeśli mówimy na przykład o wynajmowanym mieszkaniu albo rychłej wyprowadzce. Sporą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymaga ono specjalistycznej instalacji

Jednak popularniejszy wybór to zmywarka do zabudowy, która doskonale sprawdzi się nawet w mniejszej kuchni, gdyż można ją wkomponować w zabudowę, dzięki czemu nie będzie odróżniać się od pozostałych szafek.  Esteci z pewnością będą bardziej zadowoleni z tego rozwiązania. Powszechnie uważa się, że zmywarki przeznaczone do zabudowy są mniejsze, jednak obecnie rynek oferuje tak wiele propozycji, że te różnice dawno się zatarły. Znajdziemy zarówno dużą zmywarkę do zabudowy, jak i małą zmywarkę wolnostojącą. 

Podobnie jest w kwestii funkcjonalności. Co do zasady zmywarki przeznaczone do zabudowy cechują się większą ilością zaawansowanych funkcji. Jednak na tym etapie zmywarki wolnostojące są w takim samym stopniu wyposażane w inteligentne technologie i praktyczne udogodnienia jak zmywarki do zabudowy. 

Modele przeznaczone do zabudowy występują w dwóch wersjach: częściowo zintegrowanych lub całkowicie zintegrowanych. Ten pierwszy typ posiada specjalny panel, na którym umieszczone są przyciski sterujące, front urządzenia pozostaje zatem widoczny i odsłonięty. Zmywarka całkowicie zintegrowana ma ukryty panel sterowania w klapie urządzenia, dlatego też najczęściej jest obudowana frontem meblowym analogicznie do pozostałych szafek kuchennych.

Jak wybrać dobrą zmywarkę do zabudowy

Najważniejsze parametry zmywarki

W przypadku zmywarki najważniejszym parametrem jest bez wątpienia jej klasa. W przeciwieństwie do innych urządzeń oznacza się ją trzema literami, np. ABA lub AAA. Każda z liter odnosi się do nieco innego parametru. Pierwszy z nich to klasa energetyczna, drugi efektywność zmywania, zaś trzeci to klasa suszenia. W każdej z nich najbardziej oszczędna będzie klasa A, najmniej wydajna zaś jest klasa oznaczona literą G. 

Najlepszym wyborem będą oczywiście urządzenia oznaczone AAA, jednak jeżeli jeden z parametrów zostanie oznaczony literą B, to nadal mamy do czynienia ze sprzętem uznawanym ogólnie za energooszczędny. Wynika to z faktu, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są duże i zazwyczaj wynoszą ok. 0,2 kWh. 

Nieco inaczej jest w kwestii zużycia wody. Tu różnice mogą być bardziej odczuwalne, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na taki parametr jak pobór wody na cykl. Może on wynosić 9,5 litra, jak w modelu Bosch SPV6ZMX23E, ale może też sięgać na przykład 11,5 litra. Na rynku można znaleźć nawet urządzenia zużywające zaledwie 6,5 litra, ale jest to raczej wartość, którą osiągają mniejsze zmywarki wolnostojące.

Duże znaczenie ma także poziom hałasu, jaki generować może zmywarka. Użytkownikom zależy przeważnie, aby pracowała cicho. Poziom hałasu standardowych urządzeń zawiera się w przedziale 37-58 db.

Musimy pamiętać, że przy wyborze zmywarki duże znaczenie może odgrywać jej rozmiar, zwłaszcza w przypadku urządzenia do zabudowy. Odpowiednio dobrany rozmiar pozwoli nie tylko dopasować urządzenie do przestrzeni, którą dysponujemy, ale i zapewni funckcjonalną pojemność. Dobre modele przeznaczone do zabudowy pomieszczą 6 kompletów naczyń, ale są i takie, które zmieszczą 9, a nawet 10 zestawów. 

Ostatnią kwestią są programy pracy. Podstawowy model będzie zazwyczaj oferował 3 lub 5 programów i jest to rozwiązanie w zupełności wystarczające dla większości domów. Wśród dostępnych opcji znajduje się wtedy tryb normalny, szybki i ekologiczny. Droższe modele będą oczywiście miały więcej do zaoferowania.

Funkcje zmywarki - na co zwrócić uwagę?

Niezależnie czy decydujemy się na zmywarkę do zabudowy, czy zmywarkę wolnostojącą, warto przyjrzeć się bliżej programom i funkcjom jakie oferuje. W zależności od konkretnego modelu może to być m.in.: 

 • zmywanie wstępne - program przydatny zwłaszcza w przypadku mocno zabrudzonych naczyń, które wymagają wcześniejszego namoczenia. Zmywanie wstępne trwa zazwyczaj maksymalnie 15 minut.
 • program normalny - wybierany do naczyń o średnim stopniu zabrudzenia, trwa od 100 do 120 minut
 • program intensywny - przeznaczony do bardzo zabrudzonych naczyń, szczególnie do garnków i patelni. Zmywanie odbywa się wówczas w wysokiej temperaturze.
 • bio - program wybierany w przypadku delikatnych naczyń, które są podatne na działanie płynów czyszczących. Temperatura zmywania wynosi maksymalnie 50 stopni.
 • wyparzanie - urządzenie wyparza naczynia przy użyciu bardzo wysokiej temperatury.
 • opóźniony start - program umożliwia ustawienie konkretnej godziny, o której urządzenie zaczyna pracę.
Najlepsi producenci zmywarek

Ile kosztuje dobra zmywarka do zabudowy?

Żeby kupić dobrą zmywarkę do zabudowy, która zostanie z nami przez wiele lat, oferując bezawaryjną pracę, warto przeznaczyć na ten cel co najmniej 2000 złotych. Taka kwota pozwoli wybierać pośród urządzeń, które oferują wysoką efektywność mycia oraz suszenia, wysoką kulturę pracy, są wyposażone w metalowe dno, a także są energooszczędne. 

Wybór któregoś z najdroższych modeli, czyli takich za 4000 -5000 zł, wiąże się z tym, że nie musimy wybierać czy najbardziej zależy nam na energooszczędności czy też na ilości programów lub dodatkowych funkcji. Te urządzenia są konstruowane tak, by zapewnić maksymalną wygodę. Z drugiej strony nie każdy potrzebuje wielu programów, by uznać urządzenie za funkcjonalne. 

Najlepsi producenci zmywarek

W kategorii zmywarek przoduje marka Bosch, która oferuje nie tylko szeroki wybór w różnych segmentach cenowych, ale też najwygodniejsze, bardzo intuicyjne sterowanie. Najlepsze i najbardziej wytrzymałe są modele wyposażone w metalowe dno.

Wysoką efektywnością pracy wyróżniają się także zmywarki Electrolux oraz AEG, które należą do tej samej grupy. Jakość wykonania tych urządzeń jest zawsze godna polecenia. Na pochwałę zasługuje także wysoka kultura pracy, niezależnie od tego czy wybierzemy model bardziej lub mniej budżetowy.

Choć powyższe marki zdecydowanie dominują na rynku zmywarek, inni producenci, tacy jak Amica, Samsung czy Whilrpool także mają w swoich ofertach modele, które wyróżniają się unikalnymi cechami. Wybór urządzenia zależy więc od tego które kwestie są dla nas kluczowe.  

Jak wydłużyć żywotność zmywarki?

Dobrej jakości zmywarka to niemały wydatek. Warto zadbać o nowo zakupione urządzenie już od samego początku. Na wstępie warto przeczytać instrukcję, żeby dowiedzieć się jak ustawić twardość wody. Dzięki temu zmywarka będzie mogła pracować maksymalnie dokładnie i nie będzie rdzewieć ani niszczeć, ponieważ będzie odpowiednio dozowała ilość soli i nabłyszczacza przy każdym cyklu. 

W dalszej kolejności niebagatelne znaczenie dla żywotności zmywarki będzie miało stosowanie dobrej jakości soli i nabłyszczacza. Te środki pozwalają nie tylko zwiększyć skuteczność mycia naczyń, ale też mają duży wpływ na ochronę wnętrza sprzętu. 

Zmywarka do zabudowy Electrolux KECB8300L

Electrolux KECB8300L

Najlepsze zmywarki do zabudowy ze sklepu Sferis 

Zmywarki nie tylko oszczędzają nasz czas, ale też pozwalają oszczędzać wodę, a co za tym idzie - pieniądze. 

W naszej ofercie znaleźć można propozycje, które wyróżniają się pośród konkurencji energooszczędnością, funkcjonalnością lub estetyką. Warto zwrócić uwagę na przykład na takie modele jak:

 • Bosch SMD6TCX00E - zmywarka o najwyższej efektywności energetycznej.
 • AEG FSB53927Z - wyposażona w wysoce efektywne ramię spryskujące SatelliteClean®
 • Bosch SMV8YCX03E - model z serii PerfectDry, zapewniający doskonałe efekty suszenia dzięki zastosowaniu zeolitu.
 • Electrolux KECB8300L - oferująca 8 programów zmywania i dodatkowe opcje, takie jak ochrona szkła przed zarysowaniem. Ten model automatycznie unosi kosz tak, aby wygodniej był go załadować.
 • Bosch SMV25AX00E - jeden z najpopularniejszych modeli, dostępny w korzystnej cenie.
 • Amica DIM44D6EBOqH - niedroga, cicha i energooszczędna zmywarka.