Chipsety AMD - który warto wybrać? Porównanie modeli B450, X570, B550 i więcej

Zastanawiacie się jaka płyta główna będzie najlepsza do waszego procesora Radeon? Podpowiadamy jakie są chipsety AMD oraz jaki model warto wybrać! 

Co to jest chipset płyty głównej? Dlaczego jest on aż tak ważny?

Na samym początku przypomnijmy sobie jednak, czym w ogóle jest chipset płyty głównej. Wiecie zapewne doskonale, że płyta główna to niezbędny element naszego komputera. Konkretniej, jest to element, który łączy ze sobą pozostałe elementy komputera i umożliwia komunikacje pomiędzy nimi.  Dodatkowo, znajdziemy na niej układ BIOS-u, czyli zestaw procedur pozwalający systemowi operacyjnemu komunikować się ze sprzętem i niezbędny element każdego komputera. 

Chipset płyty głównej to z kolei po prostu zestaw jej układów scalonych. Odpowiedzialny jest on za komunikację między procesorem, pamięcią RAM i kartą graficzną. Współpracuje on również z kontrolerami magistrali danych i magistrali adresowej, umożliwiając przesyłanie danych pomiędzy różnymi komponentami. 

Dodatkowo, zarządza on kontrolą urządzeń wejścia-wyjścia, takich jak porty USB, porty SATA, karty dźwiękowe i sieciowe oraz inne elementy systemu. Jak widać, jest to zatem naprawdę ważny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy składaniu komputera. Oczywiście, chipset płyty głównej ma wpływ na wydajność i funkcjonalność systemu. 

Chipset AMD – jaki warto wybrać? 

W tym artykule skupimy się na tym, jaki chipset AMD będzie najlepszym wyborem. Oczywiście, są to modele, które współgrają z procesorami Ryzen. Konkretniej, skupimy się na porównaniu modeli B450, B550, A520 i X570! 

B450 vs B550

Chipsety AMD z serii B to modele dla użytkowników oczekujących dość wysokiej wydajności. Są one zdecydowanie nastawione na gaming a nawet na rozsądne podkręcanie podzespołów. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to wcale najmocniejsze modele w ofercie. Traktować należy je raczej jako rozsądny kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. 

Uczciwie należy tutaj zaznaczyć, że oba modele oferują nam bardzo podobną wydajność. Chipset AMD B550 jest jednak nowszy, co przekłada się chociażby na większą dostępną prędkość pamięci (4133 MT/s vs 5100 MT/s) oraz na dostęp do gniazda PCIe gen 4. 

Płyty główne B450 są jednak kompatybilne z większą liczbą procesorów. Nie jest to jednak aż tak olbrzymi atut – wsparcie obejmuje 1, 2 i 3 generację Ryzenów. B550 wspiera jedynie Ryzeny 3000 i 5000. To raczej z nich będziecie korzystać. 

Którą płytę wybrać? B450 vs B550? Czysto pragmatycznie warto postawić na B550, PCIe gen 4 to zawsze lepszy wybór niż gen 3. 

B450 vs X570

Kolejne dwa warte porównania chipsety AMD to opisany wyżej B450X570. Tym razem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Z pewnością znacie już B450 – to bardzo budżetowy chipset ze starszej generacji. Mimo to, wciąż jest doskonałym wyborem. Na samym początku zaznaczymy więc jedno. Rozważając to, czy lepszy będzie B450 czy X570 nie sposób nie wziąć pod uwagi ceny. Jeśli składacie budżetowy komputer to właśnie B450 jest jedynym słusznym wyborem. 

Płyta główna z chipsetem X570 będzie natomiast lepszym wyborem, jeśli zależy wam na wysokiej wydajności. Przede wszystkim, do dyspozycji mamy x16 PCIe 4 generacji co samo w sobie jest już olbrzymim plusem. Do tego, otrzymamy też obsługę USB 3.2 drugiej generacji, podczas gdy w B450 znajdziemy jedynie USB 3.1 pierwszej generacji. Wybór X570 zapewni nam również wsparcie dla dwóch kart graficznych!

A520 vs B450

A520 to bardzo ciekawy chipset AMD. Głównie dlatego, że tak naprawdę nie opracowało go wcale AMD a firma ASMedia! Jeśli chodzi o funkcjonalność, jest to raczej model z niższej półki cenowej, będący niejako skrzyżowaniem pomiędzy A320 a B450. To doskonały wybór, jeśli szukamy czegoś niedrogiego i nie zależy nam wcale na olbrzymiej wydajności. 

Przede wszystkim, w obu tych chipsetach mamy obsługę PCIe 3.0. Na tym podobieństwa się właściwie już kończą. B450 oferuje nam możliwość podkręcania procesora, czego brakuje niestety w A520. A520 obsługuje z kolei pamięć RAM o znacznie wyższej częstotliwości oraz z zasady pracuje w niższych temperaturach. 

Który chipset AMD będzie w tym wypadku lepszym wyborem? Prawdę mówiąc, ciężko to określić – wybór należy do was. Jeśli nie zależy wam jednak na overclockingu, skłanialibyśmy się w stronę A520. 

X570 vs B550

Ostatnie porównanie to oczywiście X570 vs B550. Sprawa jest tutaj dość prosta – warto jednak zauważyć, że to zdecydowanie dwa najmocniejsze omawiane tutaj modele. Zdecydowanie mamy też tutaj więcej podobieństw niż różnic. Skupmy się jednak na tych drugich. 

X570 i B550 wykorzystują PCIe 4.0 x16. Ten pierwszy chipset oferuje nam jednak możliwość podzielenia linii na dwa łącza x8, podczas gdy B550 pozwala nam tylko na podział x8 x4 i x4. Kontroler USB 3.2 ma również znacznie więcej, bo aż 8 portów! X570 może pochwalić się również obsługą 14 portów SATA 3, podczas gdy B550 ma ich jedynie 8. 

B550 jest nowszym chipsetem, co o dziwo wpływa negatywnie na jego kompatybilność – nie będziemy mogli użyć z nim procesora z serii Ryzen 2000. Nie wydaje nam się jednak, żeby stanowiło to jakikolwiek problem. Jaki jest zatem werdykt? Jeśli nie ogranicza was cena, to X570 jest po prostu z miejsca lepszym wyborem!