Czy piekarnik może stać obok lodówki?

Choć ustawienie piekarnika przy lodówce jest odrobinę nietypowe, wyjątkowo ograniczona przestrzeń w kuchni czasem może wymusić takie rozwiązanie. Czy rzeczywiście będzie to jednak w pełni wskazane, a ustawienie piekarnika obok lodówki nie przyczyni się do uszkodzenia któregokolwiek z tych sprzętów? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części poniższego artykułu. 

Zobacz również: Jak wybrać lodówkę? Kompleksowy poradnik

Piekarnik obok lodówki – czy to dobry pomysł?

Piekarnik obok lodówki zdecydowanie nie jest powszechnie spotykanym zjawiskiem. Już na samą myśl o takim ustawieniu możliwe jest dojście do wniosku, że nie będzie to najlepszym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim ze świadomości, że praca lodówki może ulec komplikacjom, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka. I choć ustawiony obok piekarnik prawdopodobnie nie będzie w stanie poważnie uszkodzić sprzętu, tak może on przyczynić się do zwiększonego poboru energii elektrycznej, co z kolei poskutkuje większymi kosztami eksploatacyjnymi. W takiej sytuacji lodówka potrzebuje bowiem więcej energii, aby temperatura w jej wnętrzu była utrzymywana na odpowiednim poziomie. 

Jeszcze nie tak dawno temu panowało przekonanie, że piekarnik absolutnie nie powinien znaleźć się koło lodówki. Dziś natomiast tego typu poglądy okazują się odrobinę nieaktualne przede wszystkim ze względu na fakt, iż właściwości oraz budowa nowoczesnych sprzętów AGD są inne, niż były jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. 

Jednocześnie należy zaznaczyć, że aby zyskać stuprocentową pewność, czy piekarnik może zostać ustawiony obok lodówki, należy sprawdzić tę informację w instrukcji obsługi każdego ze wspomnianych urządzeń. 

Piekarnik w zabudowie obok lodówki 

Na chwilę obecną coraz częściej odchodzi się od wolnostojących sprzętów i urządzeń kuchennych, tym samym zastępując je wariantami przeznaczonymi do zabudowy. Takie rozwiązanie jest bowiem zarówno wyjątkowo estetyczne, jak i praktyczne. Tym samym możliwe jest również zaoszczędzenie miejsca w obrębie kuchni, co okazuje się wyjątkowo istotne przede wszystkim w małych mieszkaniach lub apartamentach. 

Co więcej, wykorzystanie urządzeń w zabudowie sprawia, że każde z nich jest od siebie niejako oddzielone - chociażby przez ściankę szafki. Z tego względu nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie sprzęty, jak lodówka i piekarnik, zostały umieszczone w swoim sąsiedztwie. Ponadto domownicy zyskują nawet możliwość ulokowania piekarnika w słupku, dzięki czemu konieczność każdorazowego schylania się, do jego wnętrza odchodzi w zapomnienie. 

Jednocześnie należy również wspomnieć, że nowoczesne piekarniki oferują technologię chłodnego frontu, która z założenia ma chronić przed przypadkowym oparzeniem w momencie dotknięcia szyby. W praktyce funkcja ta sprawia, że sprzęty te mniej się nagrzewają, a tym samym nie podwyższają nadmiernie temperatury w swoim otoczeniu. Dzięki temu zasadniczo nie są one w stanie zaburzyć pracy lodówki, czy też spowodować jej uszkodzenia.

Piekarnik z funkcją pyrolizy obok lodówki – czy to bezpieczne?

Wiele obecnie spotykanych piekarników oferuje funkcję pyrolizy. Mechanizm ten sprawia, że wnętrze urządzenia nagrzewa się do temperatury 500°C, co pozwala na skuteczne i szybkie usunięcie tłuszczu oraz innych zabrudzeń, które znajdują się we wnętrzu komory. I choć pyroliza niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo pożądaną funkcją, tak zdecdyowanie uniemożliwia ona ustawienie piekarnika w pobliżu lodówki. Tak wysoka temperatura może bowiem w znaczącym stopniu zaburzyć pracę lodówki, a nawet trwale ją uszkodzić. 

Piekarnik obok lodówki – co może pójść nie tak? 

Pomimo tego, że ustawianie piekarnika w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki nie należy do popularnych praktyk, nieraz najzwyczajniej nie ma innej możliwości. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze sprzęty te mogą stać obok siebie. Aby mieć pewność, że zarówno piekarnik, jak i lodówka, nie zostaną wówczas narażone na uszkodzenie, koniecznym będzie sięgnięcie po instrukcję, a w razie konieczności również skonsultowanie się z producentami danych sprzętów. W przeciwnym razie użytkownicy muszą liczyć się z poszczególnymi konsekwencjami, do których należy zaliczyć chociażby:

  • Utratę gwarancji – nieprawidłowo użytkowane sprzęty, które uległy uszkodzeniu, niejednokrotnie tracą swoją gwarancję. Jeśli więc w instrukcji wyraźnie zaznaczono, że zakupiona lodówka nie powinna być ustawiana w pobliżu różnorodnych źródeł ciepła (np. piekarników, czy też kaloryferów), producent nie pokryje kosztów ewentualnej naprawy urządzenia, gdy zajdzie taka konieczność. 
  • Nieprawidłowe działanie sprzętu – jeśli w pobliżu lodówki, która nie jest do tego odpowiednio przystosowana, zostanie ustawiony piekarnik, urządzenie może zacząć nieprawidłowo działać. Objawem takiego stanu rzeczy przeważnie okazuje się zaprzestanie chłodzenia i zwiększenie temperatury we wnętrzu. 
  • Zwiększony pobór energii elektrycznej – w momencie, gdy piekarnik ustawiony w pobliżu lodówki jest włączony, a osiągane temperatury są stosunkowo wysokie, lodówka może zwiększyć pobór energii elektrycznej, aby utrzymać daną temperaturę w swoim wnętrzu. Wówczas użytkownicy muszą liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd.
  • Uszkodzenie lodówki – aspekt ten dotyczy zarówno wnętrza sprzętu, czyli poszczególnych elementów i mechanizmów wpływających na jego pracę, jak i zewnętrznej konstrukcji, na której mogą pojawić się odpryski, czy też zmiany w kolorze. 

Piekarnik obok lodówki – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na ustawienie piekarnika obok lodówki należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją każdego z tych sprzętów. Nieraz producenci wyraźnie zastrzegają, jak ustawić dane urządzenie, aby jego praca była prawidłowa. Ponadto bardzo często wskazanym okazuje się również zapewnienie lodówce i piekarnikowi izolacji – na przykład w postaci maty izolacyjnej. Jeśli natomiast sprzęty montowane są w zabudowie, odległość pojedynczej szafki, czyli około 3-4 cm, przeważnie jest w pełni wystarczająca, aby urządzenia wzajemnie nie zakłócały sobie pracy.