Jak wybrać najlepszą zamrażarkę do mrożenia owoców i warzyw?

Miesiące letnie to doskonały czas na przygotowanie zapasów żywnościowych na zimę. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowań, warto sięgać po dużą dawkę witamin. Zapewnią ją przede wszystkim owoce i warzywa. Niestety, o tej porze roku ich ilość i jakość może okazać się niewystarczająca, dlatego wówczas dobrze jest sięgnąć po przetwory. Rozwiązanie stanowią także mrożonki. 

Już teraz pomyślmy więc o zamrożeniu owoców i warzyw na zimę. Do tego celu niezbędna będzie funkcjonalna zamrażarka. 

Najlepsze zamrażarki do mrożenia owoców i warzyw - TOP 5

Najlepsze zamrażarki do mrożenia owoców i warzyw, które polecamy, to modele szufladowe, które są najwygodniejsze w użytkowaniu. Do produktów szczególnie wartych uwagi należą:

  1. Bosch GSN 54AWDV - to pojemna zamrażarka (328 l) o wysokiej klasie energetycznej (D), wyposażona w system NoFrost, kostkarkę, oświetlenie LED, a także alarm otwartych drzwi.
  2. Siemens GS36NVIEP - prócz technologii No Frost, sporej pojemności (242 l) i wygodnego sterowania, ten model oferuje także powłokę antiFingerprint i elastyczne planowanie rozkładu szuflad.
  3. MPM-304-ZF-12 - to model dostępny w korzystnej cenie, który może pochwalić się innowacyjnymi technologiami, w tym zewnętrznym ekranem dotykowym i funkcją szybkiego chłodzenia.
  4. Bosch GSV 24VWEV - także nie należy do drogich modeli, a oferuje m.in. precyzyjną elektroniczną regulację temperatury i funkcję supermrożenia.
  5. Indesit UI6 1 S.1 - to elegancki i funkcjonalny model o sensownej pojemności (232 l) i z 16-godzinnym zabezpieczeniem na wypadek awarii.

Zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa?

Pierwsza decyzja, którą musimy podjąć, dotyczy rodzaju zamrażarki, w jaką zamierzamy zainwestować. W sklepach znajdziemy przynajmniej trzy rodzaje: zamrażarki szufladowe, skrzyniowe oraz do zabudowy. Która z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się im nieco bliżej.

  • Zamrażarki szufladowe - uznawane są za najbardziej ergonomiczne, gdyż pozwalają na łatwe uporządkowanie produktów. Ich pogrupowanie sprawia jednocześnie, że łatwiej znajdziemy to, czego aktualnie szukamy. Zaletę stanowi także ich dobre oświetlenie. Są nieco droższe od zamrażarek skrzyniowych, lecz zazwyczaj cechują się mniejszą pojemnością.
  • Zamrażarki skrzyniowe - otwierane są od góry, dzięki czemu wyróżniają się energooszczędnością. Zapewniają przy tym dużą ilość miejsca na przechowywanie produktów. Niestety, jedna komora przyczynia się do powstawania bałaganu, gdyż wszystkie produkty znajdują się w tym samym miejscu. Jeśli przechowujemy ich nieco więcej, to chwilę może zająć znalezienie tego konkretnego.
  • Zamrażarki do zabudowy - ich wygląd przywodzi na myśl zamrażarki szufladowe. Wadę stanowi zaś mała elastyczność, gdyż koniecznie muszą znajdować się w kuchni. Przykładowym modelem z tego segmentu jest Whirlpool AFB 18401.
Jak wybrać najlepszą zamrażarkę do mrożenia owoców i warzyw?

Najważniejsze parametry zamrażarek

Kiedy zdecydujemy się już na konkretny typ zamrażarki, musimy jeszcze sprawdzić i porównać ze sobą parametry kilku modeli. Co należy wziąć pod uwagę? 

Duże znaczenie ma klasa energetyczności, gdyż przekłada się ona bezpośrednio na pobór energii, a w konsekwencji, na wysokość rachunków za prąd. Z tego względu najlepiej wybierać modele o jak najwyższej klasie. W kategorii zamrażarek trudno jednak o produkty z klasy A, B czy C. Prędzej znajdziemy modele o klasie D lub E. F to z kolei najniższa klasa energetyczna, jednak i w tym segmencie można znaleźć modele, które nadrabiają na przykład świetnym stosunkiem pojemności do wielkości.

Równie istotna będzie sama pojemność zamrażarki. Większe urządzenia są w stanie pomieścić ok. 400 litrów, jednak zużywają dużo energii. Warto więc rozważyć, jak duża powinna być zamrażarka uwzględniająca nasze potrzeby i jaki stosunek poboru energii do pojemności jest dla nas maksymalnie satysfakcjonujący.

Ponadto, coraz więcej modeli wykazuje zdolność do utrzymywania temperatury bez zasilania. Może okazać się to przydatne w sytuacji awarii zasilania. Najlepsze modele, takie jak Bosch GSN 54AWDV czy Siemens GS36NVIEP, utrzymują chłód nawet przez 25 godzin od awarii zasilania. Cenne są także takie funkcje jak alarm otwarych drzwi czy nagłego wzrostu temperatury.

Przy zakupie zamrażarki powinniśmy również sprawdzić efektywność zamrażania. Dobowa zdolność zamrażania wyrażana jest w kilogramach na dobę. Dzięki niemu dowiemy się, w jakim czasie urządzenie zamrozi przechowywanie produkty. Wartość przekraczająca 19 kg na dobę jest cechą najlepszych zamrażarek.

Najważniejsze parametry zamrażarek

Co jeszcze ma znaczenie?

Nowsze modele zamrażarek wyposażone są w innowacyjne systemy. Należy do nich m.in. system No Frost. Dzięki niemu nie musimy poświęcać czasu na ręczne rozmrażanie urządzenia, gdyż jest ono całkowicie bezobsługowe. Jeżeli wybrany przez nas model nie oferuje technologii No Frost, być może będzie miał chociaż jakieś alternatywne rozwiązanie. Technologie, które spotkamy pod nazwami LowFrost, StopFrost, FrostOut czy SmartFrost, potrafią skutecznie ograniczać powstawanie lodu we wnętrzu urządzenia.

Co ciekawe, zaawansowanymi zamrażarkami można sterować elektronicznie. Pozwala to, chociażby na wybór generowanej temperatury. Często oferują one także takie funkcje jak przyspieszone mrożenie - taka opcja pozwala maksymalnie szybko zmrozić świeżo włożone produkty.

Nie bez znaczenia jest także wybór producenta, który ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjność, a także szybkie i równomierne mrożenie, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. Producenci prześcigają się dodając do swoich modeli systemy antybakteryjne, oświetlenie, specjalne powłoki obudowy, które nie zbierają odcisków palców czy po prostu oferując ładniejszy design. 

Zależnie od tego gdzie będzie stała zamrażarka, warto uwzględnić także głośność pracy urządzenia. Co prawda te urządzenia nie należą do głośnych, podobnie jak klasyczne chłodziarko-zamrażarki, jednak poszczególne modele potrafią różnić się pod tym względem.

Najlepsi producenci zamrażarek

Najlepsi producenci zamrażarek

Najlepsze zamrażarki znajdziesz między innymi w ofercie takich producentów jak Bosch czy Siemens. Te modele są pojemne, ciche, często są także energooszczędne i oferują dużą elastyczność zagospodarowania wnętrza.

Zaufać można także markom Whirlpool i Electrolux, ponieważ wypuszczają na rynek produkty wydajne, pojemne i praktyczne. Z kolei w asortymencie takich marek jak Indesit, Beko, Amica czy MPM najłatwiej znajdziemy zamrażarki w niskich cenach, oferujące jednocześnie pełną funkcjonalność.

Ile kosztuje dobra zamrażarka do mrożenia owoców i warzyw?

Dobra zamrażarka nie musi kosztować majątku. Funkcjonalne modele szufladowe, nawet te o sporej pojemności, przekraczającej  230 litrów, można kupić już za około 1500 zł. Udowadnia to choćby model MPM-245-ZS-16.

Bywa jednak i tak, że cena zamrażarki przekracza 3500 zł. Co cechuje te modele? Wysoka kultura pracy i wiele nowoczesnych udogodnień - NoFrost, alarm otwartych drzwi, powłoka antiFingerprint, wysoka klasa energetyczna czy na przykład kostkarka, jak w modelu Bosch GSN 54AWDV.

Wszystko zależy więc od tego, czy szukasz podstawowego modelu, czy maksymalnie funkcjonalnej zamrażarki do częstego użytkowania.