Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć

Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy, jak wybrać właściwy model i na jakie parametry zwrócić uwagę.

Co to jest hulajnoga elektryczna?

jaka hulajnoga elektryczna

Zacznijmy od absolutnych podstaw: co to jest hulajnoga elektryczna? Wbrew pozorom, to pojazd nie różniący się wcale zbyt mocno od tradycyjnych dziecięcych hulajnóg. Konstrukcja jest dokładnie taka sama – mamy dwa niewielkie koła połączone platformą i kierownicę wysuniętą na długiej tyczce.

Różnica tkwi oczywiście w napędzie. W tradycyjnej hulajnodze musimy odpychać się przecież nogą. Elektryczny odpowiednik ma za to wbudowany silnik i akumulator, dzięki któremu nie musimy używać własnej siły. W dodatku, hulajnoga elektryczna jest całkiem szybka – większość modeli pozwala na rozwinięcie prędkości nawet do 30 km/h.

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną?

Czy hulajnoga elektryczna to jednak dobry zakup i czy warto zainteresować się tym środkiem transportu? Cóż, to zdecydowanie zależy. Jeśli planujecie długie wycieczki za miasto to zdecydowanie nie będzie to najlepszy wybór. Ich zasięg na jednym ładowaniu rzadko kiedy przekracza 40 km, a ze względu na niewielkie koła jesteśmy ograniczeni do jazdy po dobrej nawierzchni.

Hulajnoga elektryczna to jednak doskonały wybór na codzienne poruszanie się po mieście. Nie tylko jest ona szybka, ale również ekologiczna. W dodatku, możemy nią wjechać wszędzie tam, gdzie możemy jeździć rowerem – nie będziemy mieli więc problemu z przejazdem przez park czy skwer.

Niewątpliwie sporym atutem są również względnie kompaktowe wymiary. Z łatwością zabierzemy ją do mieszkania, pracy czy nawet do komunikacji publicznej. Nie musimy więc zbytnio martwić się o parkowanie.

Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Najważniejsze parametry?

jaka hulajnoga elektryczna

Jak zapewne już słusznie podejrzewacie, hulajnogi elektryczne dość mocno różnią się pomiędzy sobą. Na jakie parametry powinniśmy więc w szczególności zwrócić uwagę? Już tłumaczymy!

Zacznijmy zatem po prostu od wymiarów i wagi. Jeśli zależy wam na dość sprawnym transporcie hulajnogi zdecydowanie postawcie na lżejsze modele, tak żebyście byli w stanie bez żadnych przeszkód ją podnieść. Doskonałą opcją są również modele składane – znacznie ułatwia to ich przechowywanie.

Następnie warto wziąć pod uwagę zasięg i prędkość maksymalną. Zdecydowanie nie warto interesować się modelami pozwalającymi na przejechanie mniej niż 20 kilometrów. To dość rozsądne minimum – w większości przypadków liczymy jednak na co najmniej 30 km na jednym ładowaniu akumulatora.

Kwestia prędkości jest już nieco bardziej dyskusyjna. Większość modeli pozwoli nam na rozwinięcie około 30 km/h i jest to coś aż nadto wystarczającego. Jeżdżąc po mieście nie powinniśmy raczej przekraczać 20 km/h. Wybierając hulajnogę elektryczną nie musimy więc zbytnio przejmować się tym parametrem – każdy model będzie po prostu wystarczający.

Koniecznie spójrzmy również na wielkość kół. Im większe, tym łatwiej pokonamy przeszkody takie jak chociażby krawężnik. Dodatkowo, znacznie zwiększy to komfort jazdy na nierównej powierzchni. Jeśli wiecie, że będziecie korzystali głównie ze ścieżek rowerowych, to możecie pozwolić sobie na dość małe koła. W innym przypadku szukajcie jednak czegoś większego.

Ostatni parametr, o którym absolutnie nie możemy zapomnieć to maksymalne obciążenie. Dopasujcie hulajnogę do wagi wszystkich jej potencjalnych użytkowników.

Hulajnoga elektryczna – przepisy w 2022 roku

Kupując hulajnogę elektryczną koniecznie musimy też pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach. Niecały rok temu uległy one bardzo dużym zmianom.

Przede wszystkim, hulajnoga ma już maksymalne dopuszczalne wymiary oraz wagę. Nie możemy więc kupić urządzenia większego niż 140 cm długości, 90 cm szerokości i ważącego ponad 30 kg. Właściwie, to stwierdzenie było nieco błędne. Jak najbardziej możemy kupić taki model, ale nie możemy poruszać się nim po żadnej drodze, ścieżce rowerowej czy chodniku.

Koniecznie musimy wybrać też model z tylnym i przednim oświetleniem. Z tyłu i na każdym boku hulajnogi powinien znajdować się również czerwony odblask. Na szczęście, są to akcesoria, które bardzo łatwo możemy dokupić. Nie trzeba więc przejmować się tym przy samym wyborze hulajnogi.

Największą bolączką jest jednak ograniczenie prędkości. Wszystkie sprzedawane hulajnogi muszą mieć fabryczne ograniczenie do 20 kilometrów na godzinę. Modele wyprodukowane przed 2022 rokiem mogą jednak zignorować te obostrzenie.

Jaka hulajnoga elektryczna? – przykładowe modele

jaka hulajnoga elektryczna

Wiemy już na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej. Spójrzmy więc na przykładowe modele.

Klasycznym i sprawdzonym wyborem z pewnością będzie Xiaomi Mi Scooter 1s, który kupimy już za 1829 złotych. To dość prosty i lekki model nadający się idealnie do jazdy po mieście. W dodatku, jest w pełni składany, co bardzo ułatwia nam transport.

Akumulator ma pojemność 18650 mAh co pozwoli nam na przejechanie 30 km na jednym ładowaniu. Sporo daje nam też specjalny system odzyskiwania energii, podobny do tego w samochodach z silnikiem hybrydowym. Minusem mogą być za to dość niewielkie koła (8,5”) – to sprzęt do jazdy po równej powierzchni.

Jeśli zależy wam natomiast na czymś znacznie bardziej budżetowym to świetnym wyborem będzie 5RAZOR Power A5 za jedyne 1195 złotych. To bardzo lekki i prosty model umożliwiający nam przejechanie około 12 kilometrów na jednym ładowaniu z prędkością 16 km/h. To doskonały wybór na krótkie dojazdy do pracy!

Wymagającym użytkownikom polecimy natomiast model Segway MAX G30D II za 3550 złotych. To profesjonalna hulajnoga elektryczna, która pozwoli nam na przejechanie nawet 65 kilometrów z prędkością 20 km/h. Sporym atutem są też duże opony z dodatkową amortyzacją – niestraszna jej nieco gorsza nawierzchnia.

Oczywiście, Segway nie może niestety pochwalić się zbyt dużą mobilnością. Hulajnoga nie jest składana i waży prawie 20 kilogramów. Niemniej, to doskonały sprzęt na dłuższe wycieczki!

Zobacz też:
Co to jest smartband i do czego służy?
Drukarka przenośna – jak wybrać mini drukarkę?