Jak wybrać dobry grill elektryczny? Najlepsze modele

Za oknem zimowa aura, a Ty marzysz o pieczonej kiełbasce, warzywnych szaszłykach, rybie czy karkówce? Grill elektryczny to świetny sposób na grillowanie o każdej porze roku bez względu na pogodę - w domu, na balkonie czy ogrodzie. 

Co więcej, potrawy z grilla są dużo zdrowsze niż te smażone i mniej kaloryczne. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio przygotowane. Urządzenie tego typu to doskonała alternatywa dla tradycyjnego smażenia na głębokim tłuszczu. 

Grillowane kotlety czy steki są znacznie smaczniejsze i bardziej soczyste od tych przygotowanych na tradycyjnej patelni. W czasie grillowania nie tracimy bowiem aż tylu składników odżywczych, dlatego dania tego typu dostarczą nam wszystkich niezbędnych substancji i ograniczą użycie niezdrowych tłuszczów. 

Poznaj rodzaje grilli elektrycznych oraz wskazówki, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup tego urządzenia. Specjalnie dla Was wybraliśmy także najlepsze grille elektryczne, na które warto zwrócić szczególną uwgę.

Ranking grilli elektrycznych [TOP 7]

 1. Tefal GC 750D30 Optigrill Elite
 2. Bosch TCG 4104
 3. Concept Smart GE2030 
 4. Tefal OptiGrill GC712D34
 5. Bosch TFB 3302V
 6. Blaupunkt GRS701
 7. MPM MGR-11M

Jak działa grill elektryczny?

Urządzenie jest zasilane energią elektryczną. To dlatego grilla elektrycznego możemy bezpiecznie używać zarówno w domu, jak i na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Brak zasilania gazowego albo węglowego sprawia także, że ten sposób grillowania jest najbezpieczeniejszy i najzdrowszy.

Grill elektryczny działa dzięki powierzchni grzejnej, którą tworzą płyty ceramiczne lub teflonowe. Pod płytami umieszczone są grzałki, które dostarczają ciepło do potrawy.

Grill elektryczny - jaki rodzaj wybrać?

Podział ze względu na powierzchnię grillowania

 • Grill tradycyjny z rusztem - jest zbudowany z grzałki, nad którą osadzony jest ruszt. To model, który stworzony jest z myślą o miłośnikach smaków z tradycyjnego grilla węglowego. Jego jedyną wadą jest trudne czyszczenie - grzałkę, na którą skapuje tłuszcz trzeba bowiem każdorazowo czyścić ręcznie.
 • Grill tradycyjny z płytą - zbudowany z z grzałki o dużej mocy oraz płyty grzewczej, na której układa się potrawy do grillowania. Ze względu na brak pokrywy wstrzymującej zapachy, to dobry wybór do grillowania na świeżym powietrzu.
 • Grill raclette - to urządzenie wielofunkcyjne o okrągłym lub prostokątnym kształcie. Zyskuje coraz większą popularność, ale ze względu na swoje gabaryty wymaga sporej powierzchni do przechowywania. Konstrukcję grilla typu raclette tworzy duża płyta grzewcza na wierzchu, służąca do grillowania między innymi mięsa i warzyw. Na dolnym poziomie (pod płytą), dostępna jest z kolei przestrzeń przeznaczona na niewielką patelnię, na której usmażyć można na przykład jajka. Największą zaletą tych urządzeń jest kamienna płyta, która perfekcyjnie utrzymuje temperaturę - zawdzięczamy jej fakt, że potrawy są ciepłe na długo po ich przygotowaniu.
 • Grill elektryczny zamykany - urządzenie wyglądem zbliżone do opiekacza do kanapek, służące do przyrządzania mięs, szaszłyków, kanapek typu panini. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań - wystarczy wyłącznie umieścić potrawę na płycie i ją zamknąć. Nie trzeba obracać potraw w celu ich równomiernego usmażenia. Pokrywa może być nakładana, dociskowa albo na zawiasach. Przy czym to ostatnie rozwiązanie jest najczęściej spotykane i najwygodniejsze. Niektóre zamykane grille posiadają także rynienkę ściekową, która ma za zadanie zbierać nagromadzony tłuszcz i odprowadzać go do dedykowanego zbiornika. Warto sprawdzić czy wybrany model zamykany posiada ten system.
Ranking grilli elektrycznych

Podział ze względu na powierzchnię grillowania

 • Grill elektryczny stołowy do kuchni, domowy

Urządzenie mniejszych rozmiarów, co umożliwia ustawienie grilla na blacie. Przeznaczone do użytku domowego, we własnej kuchni dla mniejszego grona gości.

 • Grill elektryczny stojący na nóżkach, ogrodowy

To urządzenie większe niż model stołowy, przez co oferuje większą powierzchnię do grillowania potraw, ale i wymaga więcej miejsca. Wyposażony jest w ruszt lub w płytę grzewczą. Może być używany w ogrodzie, na działce, tarasie i balkonie. Do używania grilla potrzebny będzie jedynie przedłużacz, który umożliwi podłączenie do kontaktu.

Grille stojące perfekcyjnie sprawdzają się w przypadku większych rodzin, które jednorazowo potrzebują usmażyć znacznie więcej potraw. To także doskonały dodatek do spotkań w gronie znajomych.

Grill elektryczny – zalety:

 • jest bezpieczny w użytkowaniu,
 • może być używany o każdej porze roku,
 • bardzo szybko się nagrzewa – pozwala na przygotowanie szybkich posiłków,
 • może być rozgrzewany nawet dla 1-2 osób,
 • nie wymaga użycia węgla do rozpalenia i nie wytwarza duszącego dymu,
 • może być używany wewnątrz pomieszczeń jak i na balkonie,
 • jest łatwy w czyszczeniu,
 • może być używany przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe.

Grill elektryczny - najważniejsze parametry

Moc

Moc urządzenia to jeden z parametrów, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru grilla elektrycznego. Im wyższa moc, tym grzałka grilla szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie, grillowane potrawy szybciej stają się gotowe do spożycia. Na rynku tego typu urządzeń dostępne są modele o mocy od 400W do nawet 2500W. Najniższą moc mają najczęściej grille stołowe. Warto podkreślić, że moc jest zależna od rodzaju grilla.

Najlepsze grille elektryczne dysponują mocą 1400 -  2000 W i na takie warto zwracać szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia dla swojego domu.

Wielkość grilla

Powinno się wybierać grill nie tylko pod względem powierzchni użytkowej, ale także uwzględniając czy będzie dopasowany swoimi rozmiarami do kuchni, balkonu czy tarasu, na którym będzie przechowywany.

Regulacja temperatury

Funkcja ta pozwala na dostosowanie temperatury do przyrządzanej potrawy, dzięki czemu otrzymamy właściwy smak, soczystość i stopień upieczenia. Temperaturę reguluje się zazwyczaj za pomocą pokrętła lub przycisku i cyfrowego wyświetlacza.

Przeważnie regulacja ma zaledwie kilka stopni do wyboru, jednak pozwala ona na dostosowanie odpowiedniej temperatury do danej potrawy, co jest najważniejsze. Im szerszy zakres regulacji, tym korzystniej. Nowoczesne urządzenia mają dodatkowo wbudowany wyświetlacz, który umożliwia łatwe monitorowanie wartości temperatury. 

Włącznik

Wbrew pozorom, nie każdy model grilla posiada włącznik/wyłącznik. Jeśli urządzenie nie posiada oddzielnego przycisku, grill włącza się poprzez włożenie wtyczki do gniazdka. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, dodatkowo może utrudniać przyrządzanie potraw.

Pokrywa

Pokrywa to element urządzenia, który pozwala na szybsze przygotowywanie potraw. Warto, aby była wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Grille elektryczne otwarte bez pokrywy to urządzenia o większej powierzchni grillowania, przeznaczone głównie do używania w domu, ogrodzie, na balkonie lub do przyrządzania raclette. 

Grille elektryczne zamykane i opiekacze to z kolei modele o mniejszych rozmiarach, przeznaczone do użytkowania w kuchni. Opiekacze możesz wykorzystać do przygotowywania grillowanych kanapek z różnymi składnikami oraz grillowania składników z obu stron.

Systemy zabezpieczenia i dodatki

Dokonując zakupu grilla elektrycznego warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w system zapobiegający zbytniemu nagrzewaniu się urządzenia. Inna istotna funkcja to kontrolka pracy, informująca użytkowników o tym, że urządzenie podłączone jest do prądu. Warto również wspomnieć o wzmocnionej konstrukcji czy specjalnych antypoślizgowych nóżkach.

Nienagrzewający się uchwyt, funkcja automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu, a także termostat to kolejne istotne zabezpieczenia, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Łatwość czyszczenia

Grillowanie mięs i warzyw nie należy do najczystszych sposobów przyrządzania potraw, dlatego warto zdecydować się na model, który pozwala na łatwe wyczyszczenie elementów z zastygłego tłuszczu. Grille elektryczne z płytą grzewczą pokrytą powłoką nieprzywierającą nie będą nastręczały tylu trudności, co grille elektryczne z rusztem, w których wytapiający się tłuszcz spływa na grzałkę. Niektóre grille elektryczne pozwalają na mycie niektórych elementów w zmywarce, co znacznie przyspiesza czyszczenie urządzenia.

Najlepsze grille elektryczne

Funkcje dodatkowe grilli elektrycznych

O ile podstawowe modele nie gwarantują dużej ilości funkcji dodatkowych, tak dobre grille elektryczne potrafią oferować wybór różnorodnych opcji przygotowywania potraw. Jakie funkcjonalności mogą mieć duże przełożenie na komfort użytkowania sprzętu?

 • wskaźnik poziomu wysmażenia - pozwala monitorować jak mocno wysmażona jest potrawa bez konieczności otwierania pokrywy
 • pomiar grubości mięsa i ilości jedzenia - tego typu czujniki pozwalają automatyzować pracę urządzenia i zwalniają użytkownika z obowiązku samodzielnego dopasowywania parametrów pracy.
 • możliwość wyboru trybu pracy albo programów opracowanych pod rodzaje potraw - taka funkcja pozwala nie martwić się o ustawienia temperatury i czasu przyrządzania
 • regulacja wysokości płyty - pozwala dostosowywać konstrukcję do ilości i objętości przygotowywanego jedzenia
 • intensywne podsmażanie - przydaje się do przyrządzania mięsa, takiego jak steki czy kiełbasy - tworzy potrawy zarumienione z zewnątrz i soczyste w środku
 • grill elektryczny z opiekaczem
 • grill elektryczny z wymiennymi płytkami, który może pełnić funkcję tostera albo gofrownicy
 • nieprzywierająca powłoka płytek, która ułatwia zachowanie higieny

Dodatkowe wyposażenie grilla elektrycznego

 • osłona wiatrowa
 • łopatka do mięsa

Najlepsi producenci grilli elektrycznych

Na rynku grilli elektrycznych zdecydowanie wyróżnia się marka Tefal. Producent ma bogatą ofertę modeli z różnych przedziałów cenowych i wyposażonych w różnorodne funkcje. Najciekawsze są modele w przedziale cenowym od 700-900 zł.

Najbardziej korzystne cenowo rozwiązania oferują takie marki jak Clatronic, MPM czy Esperanza. Nie należy także zapominać o najpopularniejszych producentach w segmencie AGD czyli m.in. marce Bosch czy Proficook.

Ile kosztuje dobry grill elektryczny?

Najtańsze grille elektryczne można kupić już za około 100 - 200 zł. Potrafią one dysponować sporą mocą i oferować wysoką funkcjonalność. W takich modelach na próżno jednak szukać dodatkowych udogodnień więc określanie parametrów pracy będzie rolą użytkownika.

Zautomatyzowane programy spotkamy w urządzeniach, które kosztują 400 zł, a nawet 800 zł. Grille z tego segmentu cenowego to urządzenia cechujące się najniższą awaryjnością, solidną konstrukcją oraz szeroką gamą dodatkowych funkcji. 

Do takich modeli należy choćby Tefal GC 750D30 Optigrill Elite, który jest wyposażony w funkcję inteligentnego pomiaru grubości i liczby kawałków mięsa, dzięki czemu możliwe jest automatyczne dostosowywanie czasu grillowania. Modelowi nie brakuje także funkcji intensywnego przysmażania i 12 dedykowanych programów, w tym do drobiu, ryb i warzyw.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku można spotkać nawet urządzenia wyceniane na około 1000 zł, które także cieszą się rosnącą popularnością. Bez problemu przygotowuje się w nich nie tylko pyszne dania mięsne i rybne, ale nawet owoce morza.

Sprawdź również: Czy warto kupić parowar? Największe zalety