Czy warto kupić parowar? Największe zalety

Gotowanie na parze to ciekawa propozycja dla osób, które chcą w łatwy i szybki sposób przygotować zdrowy posiłek. Pomóc w tym może parowar, dzięki któremu produkty spożywcze zachowują pełnię witamin, składników odżywczych oraz naturalny kolor. 

Urządzenie składa się z kilku misek, które ustawia się na podstawie wypełnionej wodą. Dzięki energii elektrycznej woda doprowadzana jest do wrzenia. Para unosząc się przechodzi przez perforowane dna misek i ogrzewa znajdujące się w nich produkty. 

Decydując się na zakup tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących jego specyfikacji. Jak kupić dobry parowar? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czy warto kupić parowar? Zalety gotowania na parze

Zakup parowaru do kuchni jest bardzo dobrym pomysłem. Choćby dlatego, że gotowane na parze potrawy zachowują do 50% więcej witamin i minerałów niż te gotowane tradycyjnie. Żywność ta ma naturalny smak, aromat i barwę. Gotując na parze, nie trzeba używać tłuszczu ani soli - dzięki temu otrzymujemy lekkostrawne, dietetyczne dania, pełne wartości odżywczych. 

W urządzeniu można gotować niemal wszystko: warzywa, ryby, mięso, drób, jajka, ryż czy owoce. Parowary pozwalają zaoszczędzić energię zużywaną przez kuchenkę elektryczną lub gaz wykorzystywany na płycie kuchennej podczas tradycyjnego gotowania. Urządzenia te są gotowe do pracy w ciągu kilku chwil od momentu włączenia. 

Oszczędności podczas używania parowaru można zauważyć także w zużyciu wody podczas zmywania naczyń czy rzadszym używaniu zmywarki. Parowary pozwalają zaoszczędzić czas i energię, bowiem w dwóch-trzech miskach można gotować kilka produktów, a nawet przygotować pełny obiad. Potraw nie trzeba stale doglądać, dlatego nie przypalą się ani nie wykipią.

Najlepsze parowary [TOP 5]

  1. Intellisteam Morphy Richards  - solidny i wysokiej jakości model, dysponujący mocą 1800 W, posiada 3 pojemniki i oferuje 8 programów dla różnych rodzajów żywności.
  2. Tefal VC 1451 Inox - to kompaktowy, 6-litrowy parowar ze stali nierdzewnej, wyposażony w timer, wygodny zewnętrzny wlew oraz dodatkową miskę do ryżu.
  3. Esperanza Steam Volcano EKG009 - wyróżnia się prostą budową i optymalną pojemnością (7 litrów).
  4. Clatronic DG 3665 - oferuje 3 pojemniki, miskę do ryżu oraz korytko ociekowe do zbierania płynów z sosów i marynat.
  5. Black+Decker BXST800E - 2-poziomowy model, sprawdza się zarówno do warzyw, jak i mięsa oraz ryb.
Najlepsze parowary

Jak wybrać dobry parowar? Najważniejsze parametry

  1. Moc i mechanizm,
  2. Pojemność urządzenia i liczbę pojemników,
  3. Sposób uzupełniania wody,
  4. Funkcje i dodatkowe elementy,
  5. Materiał konstrukcji parowaru.

Moc i mechanizm

Wybór urządzenia do gotowania na parze powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia poszczególnych parametrów wybranych modeli. Bardzo ważną kwestią jest moc parowaru, której wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku urządzeń dla gospodarstwa domowego znajdziemy modele o mocy od 250W, do nawet 2000W. Od tego parametru zależy, jak szybko zagotuje on wodę. Im szybciej to zrobi, tym szybciej nasz posiłek będzie gotowy. 

Trzeba pamiętać, że im mocniejszy parowar, tym jego cena będzie wyższa i będzie pobierać więcej energii elektrycznej. Parowar o mocy 400W może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają w planach przygotowywanie wyłącznie dodatków do posiłków, np. warzyw. Na taki sprzęt mogą zdecydować się również osoby, które gotują wyłącznie dla siebie. 

Najlepiej jednak postawić na model o mocy co najmniej 900 - 1000 W, ponieważ urządzenie z taką mocą będzie nadawało się do różnorodnych zastosowań, a także będzie w stanie szybko wytwarzać parę. Takie modele są także energooszczędne, ponieważ czas gotowania jest znacznie krótszy.

Modele o mocy sięgającej 2200W będą najszybciej nagrzewały posiłek do żądanej temperatury, co oznacza, że gotowanie w tego typu urządzeniach będzie najkrótsze. Chcąc zaoszczędzić na energii elektrycznej, warto pomyśleć o modelach z większą mocą, które posiadają system wyłączenia poboru prądu po nagrzaniu wody do odpowiedniej temperatury.

Pojemność: przygotuj naraz cały obiad

Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność parowaru, która wyrażana jest w litrach. Warto wybrać taki model, który pozwoli przygotować naraz cały obiad. Im więcej pojemników, tym więcej różnych potraw można przyrządzić jednocześnie.

Żeby parowar mógł być uniwersalnym urządzeniem do przygotowywania codziennych posiłków, powinien mieć nie tylko wystarczającą pojemność, ale i niezbędne akcesoria, o których powiemy nieco niżej.

Sposób uzupełniania wody

Wybierając model parowaru należy zwrócić uwagę w jaki sposób uzupełnia się wodę. Jako że bywa i tak, że podczas przygotowywania posiłku woda potrafi wyparować, warto mieć możliwość łatwego jej uzupełnienia. A oferuje to wyłącznie zewnętrzny wlew na wodę.

Dodatkowo warto sprawdzić czy urządzenie ma wbudowany alarm dźwiękowy w przypadku braku wody. Dzięki temu użytkownik nie musi ciągle monitorować przygotowywanego posiłku. 

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne urządzenia do gotowania na parze posiadają rozwiązania, które ułatwiają jego obsługę i przygotowywanie posiłków. Ekran LCD z funkcją automatycznego programowania pozwala na wybranie interesującej opcji urządzenia. Dużym ułatwieniem jest też timer, który dobiera samodzielnie czas gotowania do rodzaju potrawy. 

Inną wartą uwagi funkcją jest przyspieszony start, zwany również funkcją Vitamin+ bądź Turbo Start. Polega ona na natychmiastowym podgrzaniu wody do temperatury, potrzebnej do wytworzenia pary. Dzięki temu wszystkie składniki umieszczone w parowarze zachowują cenne witaminy i składniki odżywcze. 

Niektóre modele parowarów wyposażone zostały w funkcję Gentle Steam, czyli delikatnej pary tworzącej się przy temperaturze 80°C, która zapobiega rozgotowywaniu produktów spożywczych. Ostatnią z dodatkowych funkcji tego typu urządzeń jest utrzymywanie ciepła przez jakiś czas po zakończeniu pracy.

Podgrzewanie jedzenia zmienia jego strukturę i smak. Możliwość utrzymania świeżości potraw przez dłuższy czas pozwala zachować pełnię wartości odżywczych oraz smaku.

Czy warto kupić parowar

Dodatkowe wyposażenie i inne ważne aspekty zakupu

Wybierając parowar warto zwrócić uwagę również na jego wyposażenie, które ułatwi nam przygotowanie potraw. Wśród takich elementów znajduje się pojemnik na produkty sypkie, podkładka do jajek, taca do ryb, pojemnik na ryż lub kubeczki do deserów

Innym ważnym udogodnieniem będą też tacki ociekowe umieszczane na dnie pojemników, które zapobiegają mieszaniu się zapachów przygotowywanych potraw. Dzięki nim możemy na przykład przygotowywać mięsa w marynacie. Jeśli zależy nam, aby potrawy gotowane na parze były smaczniejsze, warto wybrać parowar, który posiada pojemnik na przyprawy

Dokonując zakupu tego typu urządzenia, zwróćmy uwagę również na materiał wykonania oraz łatwość składania i rozkładania, a także ilość miejsca, którą zajmuje po złożeniu. Im łatwiej rozbieralny jest model, tym szybciej i łatwiej myje się poszczególne półki i inne elementy. Nie bez znaczenia jest też oczywiście okres gwarancji i cena modelu.

Trwałość urządzenia wychodzi dopiero po czasie, jednak można zwrócić uwagę na szczelność konstrukcji i jakość wykonania. Pojemniki w najtańszych parowarach potrafią pękać, dlatego warto wybierać parowary, cieszące się dobrymi opiniami i solidną budową.

Ile kosztuje dobry parowar?

Zdrowy sposób przygotowywania potraw dzięki zastosowaniu pary wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem. Dobry parowar można kupić już za około 100 zł. Warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji oraz funkcjonalność takiego urządzenia, ale nietrudno znaleźć model spełniający podstawowe wymagania.

Za około 200 zł jesteśmy w stanie znaleźć model o większej mocy, a co za tym idzie - wyższej wydajności energetycznej. Z kolei najdroższe modele, te które kosztują powyżej 400 zł, wyróżniają się dodatkowo pojemnością, a także oferują najwyższą kulturę i wygodę pracy. 

Intellisteam Morphy Richards jest dobrym przykładem tego, co potrafią oferować najlepsze parowary. To model profesjonalny, który sprawdzi się zarówno w gastronomii, jak i domowych warunkach. Oferuje wysoką jakość wykonania, sprawną obsługę i wiele dodatkowych funkcji.

Użytkownik nie musi zastanawiać się nad ustawieniami i czasem przygotowywania potraw. Zewnętrzny system nalewania wody oraz alarm niskiego poziomu cieczy także przyczyniają się do przyjemnego i beztroskiego gotowania. Dodatkowo poszczególne komory można myć w zmywarce.

Sprawdź również: Jaki grill elektryczny warto wybrać?