Jaki klimatyzator przenośny wybrać do domu?

Klimatyzator przenośny to praktyczne urządzenie, z pomocą którego łatwo i szybko uzyskamy komfortową temperaturę w pomieszczeniach naszego domu. To nieocenione rozwiązanie w okresie letnich, upalnych dni. Rynek klimatyzatorów przenośnych jest szeroki i zróżnicowany, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zapoznać się z poszczególnych parametrami i funkcjami tego typu urządzeń. 

W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jaki klimatyzator przenośny wybrać, aby sprawdził się w naszym domu.

Najlepsze klimatyzatory przenośne [TOP 3]

  1. Camry CR 7907 - to jeden z najtańszych modeli sięgający efektywnością przepływu powietrza 400 m³/h. Dysponuje funkcją nawiewu, chłodzenia, jak i osuszania powietrza.
  2. AEG AXP26U558HW - przepływ powietrza w tym modelu wynosi 420 m³/h. Dodatkowo model dysponuje funkcją grzania, osuszania i wentylowania.
  3. AEG AXP26U338CW - klimatyzator, wyposażony dodatkowo w pilot zdalnego sterowania, oferuje przepływ powietrza na poziomie 390 m³/h i sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach o wielkości do 40 m².

Jaki klimatyzator przenośny do domu wybrać? Przegląd najważniejszych parametrów

Klimatyzator to urządzenie kompaktowe, łatwe w obsłudze i montażu. Przez użytkowników cenione jest przede wszystkim za swoją mobilność, dzięki której możemy korzystać z niego w każdym pomieszczeniu swojego domu lub mieszkania. 

Decydując się na jego zakup należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest moc chłodnicza, która decyduje o tym, jak dużą powierzchnię konkretny model klimatyzatora będzie w stanie schłodzić. Większość tego typu urządzeń posiada moc chłodniczą w granicach 2-4 kW. Na rynku znajdziemy również modele o mocy większej niż 10 kW. 

Kolejnym parametrem jest prędkość wentylatora. W przypadku modeli przenośnych może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Im wyższa maksymalna prędkość urządzenia, tym lepsze efekty będzie ono osiągać. 

Podobnie jest z parametrem jakim jest przepływ powietrza. Na szczególne polecenie zasługują urządzenia zapewniające przepływ powietrza szybszy niż 400 m³/h. Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego do domu? 

Ważnym parametrem jest również klasa energetyczna, która w przybliżeniu pozwala oszacować koszty eksploatacji tego urządzenia. Oznaczana jest ona wskaźnikami od A do F. Im niższe zużycie prądu (wyższa klasa), tym oczywiście lepiej. 

Warto zwrócić uwagę również na poziom hałasu. W zależności od modelu urządzenie może emitować od 30 do 60 dB. Im urządzenie pracuje ciszej, tym lepiej dla domowników, dlatego warto postawić na klimatyzator o maksymalnym poziomie hałasu około 45 dB. 

Z dodatkowych parametrów warto uwzględnić również zakres temperatur, maksymalną obsługiwaną powierzchnię, a także wagę i wymiary wentylatora. Nowoczesne modele wentylatorów obsługiwane są przy użyciu pilota, dzięki któremu możemy w wygodny sposób dostosować parametry urządzenia do naszych indywidualnych preferencji.

Praktyczne udogodnienia w poszczególnych modelach mogą obejmować timer czy funkcję Swing. Warto też wiedzieć, że większość klimatyzatorów przenośnych zawiera w cenie opcję ogrzewania, osuszania albo wentylowania bez użycia czynnika chłodzącego.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać do domu?

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Urządzeń chłodzących jest na rynku tak dużo, że czasem trudno połapać się w tym, jakie dane urządzenie oferuje efekty.  

Klimatyzatory przenośne monoblokowe

Urządzenia tego typu składają się z części roboczej oraz rury, która do sprawnego działania urządzenia musi zostać wystawiona na zewnątrz. Uchylone okno skutecznie obniża skuteczność procesu chłodzenia powietrza, dlatego urządzenia polecane są szczególnie do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Na rynku klimatyzatorów znajdziemy również modele wyposażone w dwie rury, dzięki którym podczas pracy klimatyzatora nie jest wytwarzane podciśnienie.

Część modeli przenośnych przychodzi w zestawie z uniwersalną uszczelką okienną, która ma za zadanie ograniczać ucieczkę chłodnego powietrza z wnętrza pomieszczenia i utrudniać przedostawanie się do środka powietrza gorącego. W przypadku modeli, które nie mają takiego dodatku w pakiecie, uszczelkę można dokupić osobno.

Klimatyzatory przenośne monoblokowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń na rynku, które w praktyce stosowane są wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy montaż klimatyzacji. Ma to miejsce na przykład w starszych kamienicach, gdzie do ingerencji w elewację budynku potrzebne są odpowiednie zezwolenia.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch części - jedną z nich montujemy wewnątrz pomieszczenia, zaś drugą na zewnątrz. W przypadku tego modelu mamy do czynienia z większą skutecznością działania niż w przypadku pozostałych modeli. Taki klimatyzator będzie też bardzo cichy, można na nim precyzyjnie ustawić temperaturę i kierunek nawiewu, bywa także, że ma też dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza czy nawilżanie. Bazowo oferuje także funkcję grzania.

Klimatyzatory typu split to nic innego jak klasyczna domowa klimatyzacja, wymagająca specjalistycznego montażu i regularnych przeglądów. Dostępne są także urządzenia multisplit, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, które umieszcza się w różnych pomieszczeniach.

Klimatyzatory przenośne bez rury

Klimatyzatorami przenośnymi bez rury nazywa się czasem klimatyzery, czyli klimatory.  Modele te nie posiadają rury wylotowej, dlatego można z nich korzystać w pomieszczeniach zamkniętych. Nie obniżają one dosłownie temperatury, ale lepiej niż wentylatory obniżają temperaturę odczuwalną.

Czytaj więcej: Co to jest klimator i kiedy warto go kupić?

Klimatyzatory typu spot

Klimatyzatory typu spot to wciąż mało popularne urządzenia, między innymi dlatego, że ich dostępność na rynku jest niska. Tymczasem, z uwagi na swoją konstrukcję, umożliwiają one wyeliminowanie jednej z głównych wad klimatyzatorów przenośnych, czyli głośność pracy. 

W przypadku klimatyzatorów spot, czyli inaczej Spot Coolerów, można wystawić głośne urządzenie na balkon, taras czy przedsionek, wpuszczając do środka wyłącznie rurę, która wtłacza schłodzone powietrze. Jest to więc dokładnie ten sam mechanizm, co w klasycznych klimatyzatorach przenośnych, ale z odwróconą instalacją.

Klimatyzatory typu spot są dostępne w podobnych cenach co standardowe modele przenośne. Mimo faktu, że można przechowywać je na zewnątrz, trzeba jednak chronić je przed gwałtownymi warunkami pogodowymi.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny do domu?

Czy warto kupić klimatyzator przenośny do domu?

Do zalet klimatyzatorów monoblokowych należy zaliczyć przede wszystkim ich mobilność, dzięki której może okazać się, że urządzenie posłuży w wielu różnorodnych pomieszczeniach na przestrzeni swojej żywotności. Co prawda taki klimatyzator ma swoje niedoskonałości - nie jest najcichszy i wymaga pozostawienia otwartego okna, co obniża efektywność chłodzenia.

Dla tych, którzy nie mają możliwości instalacji klimatyzacji będzie jednak kolejną najlepszą opcją. To jedyne urządzenie, dostępne na rynku, które realnie obniża temperaturę pomieszczenia dzięki czynnikowi chłodzącemu. Przy tym jest łatwe w instalacji i - w porównaniu do klimatyzatora typu split lub multisplit - naprawdę tanie.

Ile kosztuje dobry klimatyzator monoblokowy?

W odróżnieniu od klimatorów, klimatyzatory przenośne są nieco droższe. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od 1000 zł. Warto jednak wybierać spośród urządzeń, które swoją efektywnością przepływu powietrza sięgają przynajmniej 400 m³/h. Takie modele mogą kosztować już bliżej 2000 zł.