Jaki odkurzacz piorący wybrać?

Odkurzacz piorący jest urządzeniem, które cechuje się niezwykłą wszechstronnością. Oprócz funkcji klasycznego sprzątania podłóg, jest on bowiem w stanie zagwarantować czyszczenie na mokro. To właśnie dzięki temu urządzenia tego typu cieszą się tak dużą popularnością i uznaniem, choć niestety – ich zakup wiąże się z całkiem sporymi sumami pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio dobrany odkurzacz piorący poradzi sobie nawet z problematycznymi zabrudzeniami dywanów, tapicerek oraz podłóg. Wydatek ten z pewnością zwróci się w pod postacią ogromnej satysfakcji, a jednocześnie sporej oszczędności czasu.

Czym różni się odkurzacz piorący od wodnego?

Sytuacji, w których odkurzacze piorące są mylone z urządzeniami wodnymi, występuje naprawdę sporo. Z pozoru mogłoby się wydawać, że przecież sprzęty te są jednym i tym samym, a różni je tylko i wyłącznie nazwa. W rzeczywistości obydwie kategorie posiadają wiele wspólnego, jednak niezaprzeczalnie należą one do odrębnych modeli.

Odkurzacze wodne, w znaczącej większości przypadków, służą głównie do klasycznego sprzątania na sucho. Mechanizm ich pracy różni się jednak od standardowych modeli odkurzaczy, ponieważ w zbiorniku na zanieczyszczenia znajduje się woda, pełniąca jednocześnie funkcję filtra. To właśnie dlatego sprzęty tego typu są również nazywane odkurzaczami z filtrem wodnym. Wszelkie drobinki brudu, kurzu, czy też sierści, trafiają bezpośrednio do komory z cieczą, w której osiadają. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń przed ich reemisją do wdychanego powietrza. Co więcej, odkurzacze wodne często posiadają szereg niezwykle przydatnych nakładek i końcówek, które sprawdzają się w wielu przypadkach.

Odkurzacze piorące bardzo często są kategoryzowane jako rozbudowane wersje urządzeń z filtrem wodnym. Gwarantują one bowiem znacznie więcej możliwości, wynikających bezpośrednio z funkcji czyszczenia na mokro. Przy użyciu odkurzacza piorącego możliwe jest więc nie tylko najzwyklejsze odkurzanie, ale i pranie wykładzin, tapicerek i wszelkich dywanów. Sprzęty z tej kategorii świetnie radzą sobie również ze zbieraniem rozlanych płynów oraz mokrych zabrudzeń – na przykład błota.

Najważniejsze parametry odkurzaczy piorących

Odkurzacz piorący

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie odkurzacza piorącego, z pewnością warto pochylić się nad pewnymi kwestiami, które będą miały bezpośredni wpływ zarówno na pracę samego urządzenia, jak i satysfakcję z jego użytkowania. Do najważniejszych cech modeli piorących zaliczają się:

Moc – parametr ten będzie świadczył o wydajności pracy wybranego sprzętu. Innymi słowy – im większa jest jego wartość, tym lepiej urządzenie poradzi sobie z czyszczeniem wszelkich powierzchni. Co więcej, duża moc skraca również czas sprzątania.

Filtry – najczęściej spotykanym filtrem w modelach piorących jest wariant wodny, jednak wielu producentów gwarantuje także dodatkową ochronę, występującą na przykład pod postacią filtrów HEPA.

Pojemność – wielkość zbiornika przyczynia się do zapewnienia komfortu pracy ze sprzętem, ponieważ im więcej będzie on w stanie pomieścić, tym rzadsze okaże się jego opróżnianie. Bardzo częstym zjawiskiem w przypadku odkurzaczy piorących jest zastosowanie dwóch odrębnych zbiorników – jednego na czystą wodę i detergent, a drugiego na wszelkie zebrane zanieczyszczenia. Wówczas warto sprawdzić pojemność każdego z nich.

Co jeszcze?

Zasięg pracy – mogłoby się wydawać, że jest to kwestia dotycząca tylko i wyłącznie odkurzaczy zasilanych przewodowo. W pewnym sensie jest to prawda, jednak pod postacią zasięgu pracy w przypadku modeli bezprzewodowych, rozumiana jest pojemność akumulatora. W każdym z tych wariantów użytkownikowi zależy jednak na możliwie największej wygodzie. Dlatego też zarówno długość przewodu, jak i czas pracy na zasilaniu akumulatorowym, mają spore znaczenie.

Głośność pracy – poziom generowanego przez urządzenie hałasu bardzo często odgrywa istotną rolę. Szczególnie, jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub osoby wrażliwe na zbyt głośne dźwięki. Warto więc zapoznać się z przedziałem głośności urządzenia, aby jego praca nie była zbyt uciążliwa dla wszystkich domowników.

Akcesoria – pod postacią akcesoriów rozumiane są zarówno dodatki znajdujące się w zestawie z odkurzaczem, jak i wszelkie elementy możliwe do zakupu. Zaliczają się do nich wymienne końcówki, gąbki, ściereczki, pojemniki i części zamienne. Przed zakupem należy więc sprawdzić ofertę producenta, żeby w trakcie użytkowania sprzętu nie okazało się, że dana część nie jest możliwa do nabycia.

Odkurzacz piorący – jaki model wybrać?

Poniżej przedstawione zostały przykładowe modele odkurzaczy piorących, które doskonale sprawdzą się w każdym domu, usuwając wszelkie, nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Odkurzacz piorący BISSELL CrossWave Cordless 2582N

BISSELL CrossWave Cordless 2582N

Powyższy model to urządzenie 3w1, które jednocześnie odkurza, myje, a także suszy wybrane powierzchnie. Wybór konkretnego trybu pracy odbywa się przy użyciu tylko i wyłącznie jednego przycisku, umieszczonego na rączce odkurzacza.

Pojemny akumulator gwarantuje 25 minut bezprzewodowej pracy, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nawet na dużych powierzchniach mieszkań i domów. Jeśli jednak w trakcie sprzątania nastąpi konieczność podładowania sprzętu, o której powiadomi wskaźnik niskiego poziomu baterii – wygodna stacja dokująca zapewni jej szybkie i sprawne uzupełnienie.

Urządzenie wyposażono w dwa odrębne zbiorniki, przez co wszelkie powierzchnie czyszczone są zawsze przy użyciu czystej wody i adekwatnego detergentu. Pojemność komory na zanieczyszczenia wynosi w tym przypadku 0,62 l, a na płyny niezbędne do pracy - 0,82 l.

Cena: 1 330,18 zł

Odkurzacz piorący Numatic GVE370 George

Numatic GVE370 George

George to propozycja znanej i lubianej marki Numatic, specjalizującej się w produkcji urządzeń AGD, które cechują się nie tylko satysfakcjonującymi parametrami pracy, ale i niespotykanym wyglądem.

Sprzęt ten kryje w sobie szereg możliwości, do których zalicza się zarówno standardowe odkurzanie, jak i pranie dywanów oraz tapicerek, a także czyszczenie powierzchni twardych na mokro. Mechanizm pracy urządzenia oparty jest na oddzielnych zbiornikach – pierwszy z nich magazynuje czystą wodę i detergent, a drugi przeznaczony jest na gromadzenie wszelkich zanieczyszczeń.

Co więcej, producent dołącza do zestawu szereg niezwykle przydatnych akcesoriów, takich jak wymienne szczotki, ssawki, a nawet węże. Ponadto sprzęt został wzbogacony o filtr HEPA, który zapobiega reemisji zanieczyszczeń do powietrza.

Cena: 1 699,00 zł

 Odkurzacz Piorący Clatronic BSS 1309

 Odkurzacz Piorący Clatronic BSS 1309

Powyższy sprzęt posiada podwójny system filtrujący i moc wynoszącą 1200 W, aby zapewnić możliwie najbardziej satysfakcjonujące efekty sprzątania.

Urządzenie świetnie radzi sobie zarówno z wszelkimi zabrudzeniami na powierzchniach twardych, jak i plamami na tapicerkach oraz dywanach. Co więcej, Clatronic BSS 1309 posiada również funkcję dmuchania, która sprawdza się w przypadku usuwania liści. Do ciekawych możliwości sprzętu z pewnością należy zaliczyć również opcję rozpylania, której zadaniem jest równomierne rozprowadzenie danego środka czyszczącego na wybranych powierzchniach.

Model posiada dwa oddzielne zbiorniki - pierwszy z nich przeznaczono na środek czyszczący, a jego pojemność wynosi aż 4 litry. Drugi natomiast służy do trybu ssania na mokro, zapewniając przy tym 20 litrów pojemności.

Do plusów należy zaliczyć także wygodną, a zarazem łatwą obsługę oraz solidne wykonanie.

Cena: 580,00 zł

Zobacz: Rodzaje odkurzaczy – jak wybrać odpowiedni odkurzacz?