Rodzaje odkurzaczy – jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Odkurzacz jest jednym z tych urządzeń, które znajdują swoje miejsce w każdym domu – niezależnie od rodzajów podłóg, ilości dywanów, czy też obecności zwierząt. Co więcej, ciężko wyobrazić sobie wygodniejszy i łatwiejszy sposób na utrzymywanie czystości, niż przy użyciu dobrej jakości odkurzacza.

Na chwilę obecną oferty różnorodnych producentów zawierają szereg niezwykle zadowalających urządzeń, które doskonale poradzą sobie z wyzwaniami stawianymi przez użytkowników. Niestety - w wielu przypadkach zbyt duży wybór okazuje się przytłaczający, przez co podjęcie odpowiedniej decyzji może być problematyczne. Należy zaznaczyć, że aby wybrać odkurzacz, odpowiadający danym potrzebom, warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami sprzętów oraz możliwościami, które oferują.

Rodzaje odkurzaczy – charakterystyka

Odkurzacz - rodzaje odkurzaczy

Odkurzacz workowy

Modele workowe to niezaprzeczalnie najpopularniejsza kategoria odkurzaczy. I choć takie rozwiązanie dla wielu użytkowników jest już nieco przestarzałe – wciąż cieszy się ono dużym zainteresowaniem, zyskując przy tym nowych zwolenników.

Działanie tych odkurzaczy, jak sama nazwa mówi, polega na zasysaniu wszelkich zanieczyszczeń do specjalnego worka. Może on być zarówno płócienny, jak i papierowy. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do wielokrotnego użytku, jednak z pewnością nie będzie on najlepszym rozwiązaniem dla alergików oraz osób, które niekoniecznie chcą mieć bezpośredni kontakt z wszelkimi zgromadzonymi zanieczyszczeniami. Ponadto worki płócienne będą wymagać prania po każdym sprzątaniu, co z kolei skutkuje zmniejszeniem ich wytrzymałości. Po pewnym czasie mogą ulec znacznemu zużyciu, przez co drobinki kurzu zaczną przedostawać się z powrotem do pomieszczenia, a także do wnętrza samego sprzętu.

Worki papierowe okazują się o wiele bardziej higieniczną, a zarazem wygodną opcją. Ograniczają one kontakt użytkownika z zebranymi zanieczyszczeniami, przez co o wiele lepiej sprawdzą się u osób, zmagających się z alergiami.

Warto dodać, że odkurzacze workowe są urządzeniami stosunkowo tanimi. Na przykład modele Zelmer ZVC3501R lub BOSCH BZGL 2B316, których ceny oscylują w granicach 400 zł, mogą okazać się nieocenioną pomocą w codziennych porządkach.

Odkurzacze cyklonowe (bezworkowe)

Odkurzacz cyklonowy

Działanie odkurzaczy cyklonowych uznaje się za niezwykle zbliżone do pracy modeli workowych. Różnicą jest jednak to, że zamiast gromadzenia zanieczyszczeń w worku – są one transportowane do plastikowego pojemnika. Do zadań użytkownika należy więc regularne jego opróżnianie oraz mycie, jednak nie oznacza to, że obydwie wspomniane czynności muszą być wykonywane po każdym odkurzaniu.

Odkurzacze bezworkowe poszczególnych producentów różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale i budową. Na przykład - konstrukcja modelu BEKO (Orion 4) VCO42701AB do złudzenia przypomina klasyczny odkurzacz workowy. Alternatywą okazują się jednak modele pionowe, takie jak Blaupunkt VCP801.

Odkurzacz wodny

Odkurzacz wodny

Kolejną kategorią odkurzaczy są modele wodne, których działanie opiera się na transportowaniu kurzu i nieczystości do specjalnego zbiornika, wypełnionego wodą. Wówczas pełni ona funkcję filtra, zatrzymując wszelkie drobinki przed ich niechcianą reemisją do otoczenia.

Sprzęty takie jak Blaupunkt VCW401 doskonale sprawdzają się wśród alergików, a także posiadaczy zwierząt. Nagromadzona sierść osiada bowiem na dnie zbiornika, a wszelkie alergeny nie są przepuszczane z powrotem do wdychanego powietrza.

Co więcej, do obowiązków użytkownika zalicza się jedynie wylewanie brudnej wody po zakończonym odkurzaniu, a koszty eksploatacji urządzeń tego typu utrzymują się na minimalnym poziomie.

Odkurzacz pionowy

W tej kategorii wyróżnia się zarówno modele bezprzewodowe, jak i przewodowe. Jednak niezależnie od rodzaju zasilania - wszystkie odkurzacze pionowe działają na dokładnie takiej samej zasadzie. Do zadań użytkownika należy wówczas trzymanie rączki urządzenia i jednoczesne przesuwanie szczotki po podłodze. Co więcej, sprzęty tego typu są lekkie, poręczne i wygodne, a dzięki swoim niewielkim rozmiarom, docierają nawet do trudno dostępnych miejsc.

Należy jednak zaznaczyć, że odkurzacze pionowe charakteryzują się ograniczoną (często stosunkowo małą) pojemnością zbiornika na zanieczyszczenia. Dlatego też będą to urządzenia polecane do niedużych powierzchni, choć przy regularnym opróżnianiu pojemnika doskonale poradzą sobie w praktycznie każdej sytuacji.

Co ciekawe, niektóre odkurzacze pionowe, takie jak Ariete 2758 lub Dreame T10 - VTN1, kryją w sobie znacznie szersze możliwości, niż tylko standardowe sprzątanie podłóg i dywanów. Poszczególne modele są w stanie przekształcić się w odkurzacz ręczny, a droższe sprzęty często gwarantują również funkcję mopowania.

Z pewnością jest to więc kategoria, która oferuje szereg różnego rodzaju możliwości. Będą one znacznym ułatwieniem, a zarazem usprawnieniem wykonywania codziennych czynności.

Odkurzacze piorące

Model piorący

Będąc w temacie wszechstronności, oferowanej przez odkurzacze pionowe – nie sposób zapomnieć o modelach piorących, które zyskują coraz szersze grono miłośników.

Jak sama nazwa mówi – odkurzacze z tej kategorii gwarantują funkcję prania, a do jej zadań należy usuwanie cięższych zabrudzeń, takich jak plamy błota przyniesionego z zewnątrz lub pozostałości po rozlanych napojach.

Odkurzacze tego typu nie należą do najtańszych, jednak za wysoką ceną idzie również niezwykła efektywność sprzątania. Sprzęty te posiadają bowiem dwa zbiorniki – jeden na wodę, a drugi na konkretny detergent. Podczas pracy płyny z każdego zbiornika łączą się ze sobą, a następnie są przekazywane do specjalnej szczotki. Jej zadaniem jest natomiast precyzyjne czyszczenie danej powierzchni.

Do modeli wartych polecenia, z pewnością należy zaliczyć odkurzacz piorący BISSELL CrossWave Cordless 2582N oraz nieco tańszy wariant - BISSELL CrossWave Pet Pro 2225N.

Odkurzacz ręczny  

Odkurzacze z tej kategorii są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które doskonale radzą sobie ze sprzątaniem trudno dostępnych miejsc, takich jak na przykład zgięcia foteli. Sprzęty tego typu często stosuje się również do odkurzania samochodów.

Najczęściej spotykanymi odkurzaczami ręcznymi okazują się modele wyposażone w akumulatorowy system zasilania. Oczywiście - rynek oferuje także sprzęty przewodowe, jednak ich użytkowanie nie będzie tak komfortowe.

Decydując się na zakup odkurzacza z tej kategorii, warto wziąć pod uwagę modele takie jak Blaupunkt VCP501, Black&Decker DVJ215J lub Blaupunkt VCP301. Przy ich użyciu możliwe będzie bowiem dotarcie do wszelkich uciążliwych zakamarków, a także precyzyjne ich uprzątnięcie.

Roboty sprzątające

Odkurzacz automatyczny - robot sprzątający

Roboty sprzątające, zwane również odkurzaczami automatycznymi, to z pewnością najbardziej zaawansowane urządzenia, dostępne na obecnym rynku. Pomimo tego, że ich budowa znacznie odbiega od klasycznych, dobrze znanych odkurzaczy – te małe sprzęty każdorazowo zaskakują swoimi możliwościami.

Działanie robotów sprzątających uznaje się za w pełni zautomatyzowane. Do zadań człowieka należy jedynie regularne czyszczenie poszczególnych elementów urządzenia oraz opróżnianie zbiornika. Na chwilę obecną coraz większa liczba producentów decyduje się jednak na akcesoria, zwane bazami samoopróżniającymi. Wówczas użytkownik nie musi martwić się o to, że zbiornik w urządzeniu ulegnie przepełnieniu. Robot samodzielnie uda się bowiem do bazy, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Poszczególne modele odkurzaczy automatycznych różnią się między sobą ogromną ilością funkcji, parametrów i dodatkowych udogodnień. Nie sposób zaprzeczyć jednak stwierdzeniu, że urządzenia tego typu są niesamowitym ułatwieniem. Po zakupie konkretnego modelu nieraz ciężko wyobrazić sobie sprzątanie bez jego pomocy.