Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?

Czy okap kuchenny jest w ogóle potrzebny? 

Kompletujecie kuchnie, miejsca jest mało i zamiast okapu przydałaby się raczej dodatkowa szafka. I tak mało gotujecie i robicie to raczej sporadycznie. To może w ogóle zrezygnować z okapu, w końcu nie wydaje się on niezbędny? Oczywiście, takie myślenie to bardzo powszechny błąd. Okap kuchenny to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni i nie ma od tego żadnego wyjątku. 

Podczas przygotowywania różnych potraw, takich jak ryby, cebula czy curry, nieuchronnie powstają intensywne zapachy. Okap kuchenny skutecznie usuwa te nieprzyjemne aromaty, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się po całym domu. Dzięki temu twoje wnętrza pozostają świeże i przyjemne. Nikt, naprawdę nikt nie lubi zapachu cebuli w domu. Przy okazji, nie znoszą też tego sąsiedzi, a warto żyć z nimi w zgodzie. 

Gotowanie może generować też dym i opary, które, jeśli nie są usuwane, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Tłuszcz i para wodna mogą natomiast osiadać na powierzchniach kuchennych, takich jak meble, ściany i sufit. To nie tylko sprawia, że wnętrze staje się brudne, ale może także prowadzić do uszkodzenia materiałów i trwałego zabrudzenia.

W dużym skrócie – jedyny akceptowalny scenariusz, w którym faktycznie możecie nie mieć okapu jest prosty – nie macie też kuchenki. Ale czy to, aby na pewno jeszcze kuchnia? 

Jaki okap wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając okap do kuchni powinniśmy przede wszystkim skupić się na jego parametrach. W końcu to od nich będzie zależeć jakość jego pracy, prawda? 

Wydajność

Wydajność okapu kuchennego to kluczowy czynnik determinujący jego skuteczność w usuwaniu zabrudzeń, oparów i nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przepływ powietrza, wyrażany w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Im wyższa wartość przepływu powietrza, tym lepiej okap poradzi sobie z oczyszczaniem powietrza w większych kuchniach.

Jaki okap wybrać? To zależy oczywiście od wielkości kuchni. Absolutne minimum to wydajność pozwalająca na sześciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Dla osób dużo gotujących znacznie lepiej sprawi się model pozwalający na przynajmniej 12-krotną wymianę. Oczywiście bardzo łatwo to policzyć. 

Na samym początku zmierzmy objętość naszej kuchni. Załóżmy, że ma ona 10 metrów kwadratowych, a sufit ma 2,7 metra wysokości. Objętość wyniesie więc 27 metrów sześciennych. Aby okap wymienił w ciągu godziny sześciokrotnie całe powietrze musi mieć wydajność przynajmniej 162 m³/h. Miłośnicy gotowania powinni postawić za to na model o wydajności bliższej 320 m³/h. Oczywiście, istnieje granica tolerancji i wybór okapu o 10% słabszego nie będzie aż tak dużym problemem. 

Głośność

Głośność okapu kuchennego to kolejny istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy okapu do naszej kuchni. Nikt nie lubi pracować w głośnym otoczeniu, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków czy spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w kuchni. Dlatego wybór odpowiednio cichego modelu okapu może znacząco wpłynąć na komfort naszego codziennego życia.

Najważniejszym parametrem, który informuje nas o poziomie hałasu są oczywiście decybele podane przez producenta. Typowo okapy kuchenne generują od 40 do 70 dB hałasu, przy czym oczywiście im niższa wartość, tym okap jest cichszy. Dla większości osób wartość w granicach 50 dB jest akceptowalna, ponieważ stanowi to poziom hałasu porównywalny do rozmowy ludzi. Jeśli zależy nam jednak na wyjątkowo cichym okapie, warto rozważyć modele o poziomie hałasu poniżej 50 dB. Pamiętajcie też, że decybele zapisywane są w skali logarytmicznej. Różnica pomiędzy 50 a 60 dB nie wynosi wcale 20%, w rzeczywistości jest to dziesięciokrotnie więcej. 

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to kolejny ważny czynnik, któy warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego okapu kuchennego. Oznacza ona efektywność energetyczną urządzenia i może znacząco wpłynąć na nasze rachunki za prąd. Klasy energetyczne są oznaczane literami od A do G, gdzie klasa A reprezentuje najwyższą efektywność energetyczną, a klasa G - najniższą.

Wybierając okap o wyższej klasie energetycznej, nie tylko oszczędzamy pieniądze na kosztach energii elektrycznej, ale również przyczyniamy się do ochrony środowiska, a to zawsze coś miłego, prawda? Okapy o lepszej efektywności energetycznej zużywają mniej energii do pracy, co redukuje emisję dwutlenku węgla.

Rodzaj okapu

Ostatni parametr, na który warto zwrócić uwagę to oczywiście rodzaj okapu. Temat jest jednak bardzo rozległy – zachęcamy więc do zapoznania się z naszym osobnym artykułem na ten temat, który znajdziecie pod tym linkiem. Tutaj znajdziecie natomiast pewnego rodzaju skrót.

Okap kominowy, to jedna z najpopularniejszych opcji, która montowana jest na ścianie nad kuchenką, ale nie wymaga dodatkowego zabudowania.

Okap podszafkowy, to rodzaj okapu, który montowany jest pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Jest dyskretny i oszczędza miejsce. Okapy podszafkowe są popularne w kuchniach o mniejszej przestrzeni oraz wśród osób, ceniących sobie estetykę. 

Okap wyspowy to model montowany prosto na suficie, nie muszący przylegać do ściany. To idealny wybór, jeśli macie wyspę kuchenną. 

Okap sufitowy: Ten rodzaj okapu jest zamontowany w suficie i jest niezwykle nowoczesny i stylowy. Idealny do kuchni z otwartą przestrzenią, gdzie nie chcesz zakłócać widoku.