Jaki smartwatch wybrać? Wskazówki i porady

Producenci gadżetów elektronicznych stale prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań. Nieraz okazują się one niezwykle przydatne i funkcjonalne w codziennym życiu. Szczególną uwagę warto poświęcić zwłaszcza smartwatchom, dzięki którym możemy być cały czas online, nawet w trakcie treningu na siłowni czy porannego joggingu. Urządzenia te są zaawansowane technologicznie i posiadają bogaty wachlarz różnych funkcjonalności, dlatego użytkownicy otrzymują łatwiejszy dostęp do informacji.

Smartwatch - co to za urządzenie?

Smartwatch to rodzaj inteligentnego zegarka, który poza funkcjami tradycyjnego czasomierza wyposażony jest również w nowoczesne funkcje takie, jak chociażby aparat fotograficzny, kalkulator czy barometr. Urządzenia te mogą wyświetlać powiadomienia o wiadomościach, połączeniach, aktywności w serwisach społecznościowych, a także mierzyć aktywność fizyczną, odtwarzać muzykę czy udostępniać proste gry. 

Smartwatche łączą się ze smartfonem dzięki łączności Bluetooth, co pozwala na odbieranie powiadomień o przychodzących połączeniach, wiadomościach SMS czy poczcie e-mail. Inteligentne zegarki mogą stanowić również samodzielną funkcję jako zwykły zegarek lub stoper.

Podstawowe funkcjonalności, które posiadają smartwatche to:

 • Odbieranie połączeń telefonicznych,
 • Sprawdzanie wiadomości SMS,
 • Odbieranie powiadomień i wiadomości z portali społecznościowych,
 • Wyświetlanie informacji o godzinie lub pogodzie,
 • Terminarz.

Smartwatch - na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Wśród najważniejszych parametrów, które wpływają zarówno na pracę samego sprzętu, jak i komfort jego użytkowania, wyróżnia się:

 • System operacyjny - część modeli smartwatchy wyposażona jest w system operacyjny, ale nie zawsze. Najpopularniejsze systemy operacyjne to Bluetooth, Android, WatchOS czy system Tizen dostępny w smartwatchach Samsung. Smartwatche to inteligentne gadżety, które z powodzeniem przejęły funkcjonalności popularnych smartfonów. Możliwości tego typu urządzeń usprawniają nasze codzienne funkcjonowanie, a także dostarczają rozrywkę - na wyciągnięcie ręki - niezależnie, od tego, gdzie się znajdujemy. 
 • Obudowa - wykonana jest ona najczęściej z tworzywa sztucznego, stali lub aluminium. Tego typu urządzenia posiadają również paski do założenia na rękę, które mogą przyjmować rozmaite formy. 
 • Wyświetlacz - większość modeli urządzeń z tej kategorii wyposażona jest w ekran o przekątnej 1,2-1,7 cala, a także ekran dotykowy, który ułatwia ich użytkowanie. Znaleźć na nim możemy tradycyjną tarczę zegara, miejsce na wyświetlanie powiadomień oraz dodatkowych informacji. 
 • Moduł Wi-Fi – czyli sposób łączenia urządzenia z komputerem, dzięki któremu możemy korzystać z wielu aplikacji sieciowych oraz przeglądarki internetowej. 
 • Moduł Bluetooth – to sposób łączności smartfona ze smartwatchem. Funkcję tą posiada większość modeli dostępnych na rynku. 
 • Moduł NFC – czyli kolejny sposób na połączenie urządzenia i wymianę danych dostępny w droższych modelach smartwatchy. 
 • Komendy i połączenia głosowe - obsługa smartwatchy może sprawiać problemy ze względu na ich niewielki ekran, dlatego nowoczesne modele tego typu urządzeń posiadają możliwość wydawania komend głosowych. 
 • Funkcja wibracji  - jest to funkcja, która powiadamia użytkowników o nowych zdarzeniach, wiadomościach czy połączeniach.

Zobacz także: Słuchawki sportowe do biegania. Jak wybrać najlepszy model?

Inne ważne funkcje inteligentnych zegarków

Do pozostałych funkcji i udogodnień, które przyczyniają się do usprawnienia użytkowania smartwatcha, należą: 

 • Wbudowany głośnik i mikrofon - dzięki nim możemy prowadzić rozmowy bez konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni lub torby. 
 • Żyroskop i akcelerometr - pozwalają mierzyć przebyty dystans, spalone kalorie czy też ilość zrobionych kroków. 
 • Moduł GPS – spełnia on funkcję nawigacji, umożliwiający śledzenie przebytej trasy. 
 • Wodoodporność, która chroni urządzenie przed zalaniem wodą. 
 • Kamerę i aparat pozwalające na nagrywanie krótkich filmów i zdjęć. Tego typu funkcje na chwilę obecną posiada niewielka ilość smartwatchy dostępna na rynku. 
 • Obsługa kart SIM, dzięki czemu zegarek przejmuje funkcje telefonu. 
 • Czas pracy baterii - tanie modele smartwatchy posiadają akumulatory, które pozwalają na korzystanie z urządzenia bez ładowania do 2 dni. Czas pracy baterii z wyższej półki wydłuża się nawet do kilku tygodni.  
 • Płatności zbliżeniowe – to niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia sfinalizowanie transakcji w całkowicie bezproblemowy, a zarazem wygodny sposób. 
 • Odtwarzanie muzyki – to udogodnienie, które posiadają smartwatche z własną wbudowaną pamięcią. Wówczas możliwe jest pobranie na urządzenie dowolnych piosenek, czy też całych albumów z serwisów streamingowych, a także odtwarzanie ich w danej chwili. 
 • Ładowanie bezprzewodowe – choć mogłoby się wydawać, że większość nowoczesnych smartwatchy posiada taką funkcję, tak w rzeczywistości niektóre modele wciąż wymagają podłączenia do zasilania przy użyciu odpowiedniego przewodu. Ładowarki indukcyjne okazują się jednak ogromnym udogodnieniem, tym samym zwiększając komfort użytkowania zegarka. 

Jak wybrać smartwatch?

Wybór urządzenia, jakim jest smartwatch, nieraz może okazać się problematyczny. Rynek sprzętów z tej kategorii stale się rozrasta, a producenci oferują szereg nowoczesnych rozwiązań i funkcji. Dlatego też przed zakupem danego urządzenia warto sprecyzować własne wymagania i oczekiwania, tym samym odpowiadając na kilka podstawowych pytań, w tym:

 1. Z jakim smartfonem będzie używany smartwatch? Nie każdy zegarek jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi smartfonami, przez co na wstępie należy dokładnie zapoznać się nie tylko z obsługiwanymi systemami operacyjnymi, ale również ich wersjami. 
 2. Czy ważniejsza będzie mnogość funkcji i udogodnień, czy też długość pracy smartwatcha na jednym ładowaniu? Im więcej funkcji oferuje dany zegarek, tym szybciej zużywana będzie jego bateria. Modele z podstawowymi parametrami są więc w stanie działać znacznie dłużej niż sprzęty oferujące masę różnorodnych udogodnień.
 3. Jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze? Nie każdy smartwatch posiada szereg wyjątkowych funkcji, dlatego też już na samym początku należy dokładnie określić swoje oczekiwania względem zegarka, co przyczyni się również do ułatwienia podjęcia decyzji.
 4. Jaka stylistyka smartwatcha najbardziej pasuje do Twojego stylu? Na rynku dostępne są zarówno nieco bardziej eleganckie modele zegarków, które doskonale wpasowują się nawet w formalne i biurowe stroje, ale również typowo sportowe warianty, które ową stylistykę zaburzają. 
 5. Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na smartwatch? W obrębie urządzeń, jakimi są smartwatche, obserwuje się niezwykłe zróżnicowanie pod względem cenowym. Podstawowe sprzęty bardzo często mieszczą się nawet w granicach około 200-300 zł, natomiast zaawansowane urządzenia kosztują nawet kilka tysięcy. 

Smartwatch a smartband – różnice

Będąc w temacie urządzeń typu „smart” nie sposób zapomnieć o inteligentnych opaskach, zwanych smartbandami. Jest to niejako alternatywa dla smartwatchy, która, podobnie jak inteligentne zegarki, cieszy się sporym zainteresowaniem. Tego typu sprzęty są przeważnie znacznie tańsze niż smartwatche, ale przy tym posiadają również nieco mniej funkcji. Różnice widoczne są także w budowie powyższych urządzeń, gdyż smartband najczęściej przyjmuje wydłużoną, prostokątną formę o zaokrąglonych brzegach. 

Smartbandy polecane są przede wszystkim osobom aktywnym, czy też sportowcom. Te lekkie i poręczne opaski doskonale sprawdzają się bowiem podczas ruchu w niemal każdych warunkach, tym samym oferując rzetelne pomiary takich parametrów, jak chociażby tętno, czy też ilość kroków i spalonych kalorii. Niektóre modele smartbandów gwarantują także możliwość śledzenia swoich postępów w dedykowanej aplikacji mobilnej. 

Smartwatche to natomiast o wiele bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które w swoim wnętrzu kryją ogrom rozmaitych funkcji. Decyzja o zakupie danego sprzętu powinna zostać jednak podjęta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, wymagań oraz preferencji każdego użytkownika. 

Zobacz: Smartband - co to jest i do czego służy?