Piekarnik parowy czy elektryczny - który lepszy?

Jeżeli cenisz sobie zdrową dietę, na pewno słyszałeś bądź słyszałaś o piekarnikach parowych. Mówi się, że piekarnik parowy pozwala zachować więcej witamin z przygotowywanych potraw, a nawet oferuje lepszy, świeższy smak i bardziej atrakcyjną teksturę. Sprawdzamy, ile w tym prawdy, by móc odpowiedzieć na pytanie czy lepszy jest piekarnik parowy czy elektryczny.

Rodzaje piekarników parowych

W pierwszej kolejności warto jednak zdać sobie sprawę, że od kiedy piekarniki parowe stały się tak popularne, na rynku pojawiło się kilka ich rodzajów, a jeden drugiemu nierówny. Możemy zdecydować się na piekarnik, który oferuje możliwość gotowania na parze albo taki, który posiada tylko funkcję pieczenia na parze. Ponadto dostępne są także modele przygotowujące potrawy z dodatkiem pary oraz piekarniki Sous Vide. Jak się w tym połapać? Już tłumaczymy.

Piekarnik parowy czy elektryczny - jaki lepszy?

Piekarnik z generatorem pary - Electrolux EOB7S31Z

Najlepszy piekarnik parowy? Model z generatorem pary.

W porównaniu, czy lepszy jest piekarnik parowy czy elektryczny, będziemy brali pod uwagę właśnie piekarnik z generatorem pary. Jest to bowiem najlepszy, z technologicznego punktu widzenia, model pośród wszystkich innych rodzajów piekarników parowych dostępnych na rynku. 

Poznasz go po tym, że oferuje funkcję gotowania oraz pieczenia na parze, a także po tym, że posiada pojemnik na wodę oraz dyszę, która wtłacza parę do komory piekarnika. Taki piekarnik najczęściej oferuje nie tylko programy ze 100% użyciem pary, ale także możliwość łączenia pary z klasycznym ogrzewaniem.

Taki piekarnik doskonale sprawdza się do przygotowywania mięs, ryb, warzyw, zachowując podczas pieczenia ich atrakcyjną teksturę, kolory i wydobywając pełnię smaku. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest piekarnik parowy czy elektryczny i bierzesz pod uwagę właśnie jeden z modeli z generatorem pary, to odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie lepszy będzie piekarnik parowy. 

Krążąca w komorze para nie pozwoli cennym składnikom odżywczym i witaminom się ulotnić. Dzięki niej nie utracimy także naturalnej wilgotności potraw. Takie gotowanie i pieczenie są zdrowsze, smaczniejsze, a także szybsze - para w znaczącej części przypadków skraca bowiem czas przygotowywania potraw.

Piekarnik z funkcją pary - Electrolux SteamCrisp EOC6H71Z

Piekarniki z funkcją pary - czym się różnią?

Odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie piekarnik parowy czy elektryczny, będzie nieco inna, jeśli pod uwagę bierzemy zakup urządzenia z funkcją pary. Takie piekarniki nie posiadają generatora, a wyłącznie wgłębienie w komorze, do którego możemy wlać wodę albo zewnętrzne pojemniki, które jednak nie generują pary, a wyłącznie wlewają wodę do komory. 

Takie modele mają wiele zalet, a mianowicie doskonale sprawdzają się do przygotowywania potraw mięsnych, a także do wypiekania pieczywa i ciasta. Często są także wyposażone w niezwykle wygodny program czyszczenia parowego. Warto jednak mieć na uwadze, że nie będą oferowały tak wielu zalet jak piekarniki z generatorem pary, ponieważ w tym przypadku para będzie wytwarzała się wyłącznie na początku pieczenia, a później wyparuje. Nie zdąży zatrzymać cennych witamin i nie będzie miała tak dużego wpływu na strukturę oraz smak surowców.

Czy warto więc dopłacać, jeśli porównujemy model elektryczny w dobrej cenie i model z programem pary w znacznie wyższej cenie? Prawdopodobnie nie, ponieważ sami również jesteśmy w stanie dolać wody do dowolnego naczynia i postawić je w piekarniku na czas pieczenia potrawy, uzyskując podobne efekty. Jeżeli jednak rozważamy dwa urządzenia w podobnej cenie, lepiej wybrać ten z funkcją pary, ponieważ korzystanie z zalet pieczenia parowego będzie znacznie wygodniejsze.

Piekarniki Sous Vide

Piekarniki Sous Vide to już ostatni rodzaj piekarników parowych. Te modele także są wyjątkowo warte uwagi. Posiadają generator pary, który umożliwia wytwarzanie pary z różnorodną intensywnością (od 25% do 100%). Najczęściej poza funkcją Sous Vide, czyli gotowania w próżni, oferują bardzo bogatą funkcjonalność.  

Przygotujesz w nim potrawy grillowane, odświeżysz żywność za pomocą programu Regeneracji parowej, a także wysuszysz surowce. Nowoczesne technologie wspierają każdy proces dzięki intuicyjnym w obsłudze panelom nawigacyjnym.

Biorąc pod uwagę zalety modeli Sous Vide odpowiedź na pytanie, czy lepszy jest piekarnik parowy czy elektryczny nie jest taka łatwa. To najdroższe modele na rynku, za które trzeba zapłacić nawet około 9 tysięcy złotych. Czy każdy skorzysta z ich bogatej funkcjonalności? Wydaje się, że to kwestia mocno indywidualna.

Piekarnik parowy czy elektryczny - który lepszy?

Piekarnik elektryczny - Bosch HBG 635BB1

Technologie w piekarnikach parowych i elektrycznych

Nowoczesne piekarniki elektryczne dostarczają coraz większej ilości udogodnień. Standardem staje się funkcja termoobiegu, która dba o równomierne rozprowadzanie temperatury po całym wnętrzu piekarnika, umożliwiając pieczenie na kilku poziomach jednocześnie.

Programy automatyczne pomagają dobierać odpowiednie ustawienia, takie jak rodzaj grzania, temperatura czy czas pieczenia, sprawiając, że nawet największy amator będzie w stanie przygotowywać pyszne i udane posiłki. Nietrudno także znaleźć piekarniki z funkcją szybkiego nagrzewania oraz takie, które dzięki powłoce absorbującej tłuszcz, praktycznie nie wymagają czasochłonnego czyszczenia.

Najlepsze piekarniki parowe oferują jednak znacznie więcej, dzięki temu, że łączą parę i konwencjonalne ogrzewanie. Pozwalają na wypieczenie idealnego chleba, przygotowanie soczystego mięsa z chrupiącą skórką, perfekcyjnej ryby oraz warzyw, które zachowują pełnię zdrowotnych właściwości. 

Prócz tego dysponują one oczywiście wszystkimi zaletami piekarników elektrycznych - szybkim nagrzewaniem, termoobiegiem, grillem, a często także i termosondą oraz funkcją czyszczenia parowego

Piekarnik parowy czy elektryczny - który lepszy?

Biorąc pod uwagę, że piekarniki elektryczne, takie jak na przykład Bosch HBG635BB1 oferują bardzo wysoką jakość wykonania, łatwość obsługi i funkcjonalność, która zadowoli każdego domownika, zakup piekarnika parowego może wydawać się zbędnym wydatkiem.

Ci, którzy cenią sobie zdrowe żywienie i wszyscy ci, którzy po prostu bardzo lubią gotować i eksperymentować z różnymi sposobami na przygotowywanie potraw z pewnością będą zadowoleni z tego, co ma do zaoferowania dobry piekarnik z generatorem pary.

Piekarnik parowy czy elektryczny - jaki będzie lepszy? Choć jest to kwestia bardzo indywidualna, naszym zdaniem warto dopłacić około tysiąc złotych do większej ilości możliwości, jakie otwiera piekarnik parowy.

Czytaj także: Piekarnik do zabudowy - jaki kupić? Poradnik