Robot sprzątający - czy warto go kupić?

Robot sprzątający to coraz popularniejsze urządzenie w naszych domach. Czy warto go jednak kupić? Przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.

Co to jest robot sprzątający?

robot sprzątający

Na samym początku warto przyjrzeć się temu, czym w ogóle jest robot sprzątający. Najprościej opisać to urządzenie jako w pełni automatyczny odkurzacz wyposażony w własny silnik, akumulator oraz specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające mu autonomiczną pracę. To tak naprawdę dość prosty produkt, wykorzystujący skomplikowane oprogramowanie.

Robot sprzątający to najczęściej niezbyt duży dysk, jeżdżący po naszej podłodze. Wyposażony jest w szczotki i odkurzacz umożliwiający mu zasysanie kurzu i brudu z naszego domu. Oczywiście, dzięki czujnikom jest on w stanie jeździć bez naszej pomocy i samodzielnie omijać wszystkie przeszkody. Wie on zatem doskonale, gdzie stoją meble, ściany czy dekoracje w naszym domu.

Sprawdź: Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

W dodatku, robot sprzątający nie wymaga wcale ładowania! Urządzenie jest w stanie samodzielnie wrócić do stacji dokującej, w której po prostu naładuje się sam. Teoretycznie, to sprzęt w pełni autonomiczny, który będzie działał równie dobrze pod naszą nieobecność. Oczywiście, do pewnego czasu, ale o tym później.

Wiemy już zatem doskonale co to jest robot sprzątający, czy warto kupić jednak takie urządzenie? Poniżej przedstawimy wam plusy i minusy takie rozwiązania.

Robot sprzątający – czy warto go kupić?

Robot sprzątający, jak każda nowoczesna technologia nie jest oczywiście sprzętem idealnym. Ma on zarówno swoje plusy jak i niestety minusy. Sami oceńcie, czy przyda się on wam w waszym domu. Naszym zdaniem, korzyści przyćmiewają jednak ewentualne niedogodności.

Dlaczego warto kupić robota sprzątającego?

Największy plus robota sprzątającego to po prostu olbrzymia oszczędność czasu. Nie musimy już dzięki niemu codziennie odkurzać w mieszkaniu, aby cieszyć się idealną czystością. Robot zrobi to wszystko za nas, podczas gdy my możemy wypoczywać albo zająć się czymś znacznie bardziej produktywnym. Ciężko nie zauważyć, że to olbrzymi atut i już tylko dla niego warto rozważyć kupno robota.

Kolejny plus to znacznie lepsze zadbanie o czystość w naszym mieszkaniu. Nie oszukujmy się, nikt z nas nie odkurza go przecież codziennie. Drobiny kurzu mogą powodować jednak alergie i pogarszać komfort naszego życia. Robot sprzątający nie bierze wolnego i zawsze ma czas, aby codziennie odurzyć nasze mieszkanie. To po prostu zadbanie o nasze zdrowie.

Zobacz: Co to jest smartband? Do czego służy?

Dodatkowo, robot sprzątający jest znacznie cichszy niż tradycyjny odkurzacz. Nie będzie przeszkadzał nam zatem w pracy czy wypoczynku tak jak tradycyjny model. To naprawdę duży plus! Nasi sąsiedzi również nas nie znienawidzą, jeśli będziemy musieli sprzątnąć coś w godzinach ciszy nocnej. Prawdopodobnie nawet nic nie usłyszą! Kolejnym atutem jest ich rozmiar – są znacznie mniejsze od tradycyjnych odkurzaczy. Nie będziemy mieli więc żadnego problemu z jego przechowywaniem.

Robot sprzątający radzi sobie również z każdą powierzchnią i nie zarysuje nam nawet najdelikatniejszych podłóg. Zależnie od klasy urządzenia, są w stanie odkurzać również dywany, które bywają czasami bardzo problematyczne.

Dlaczego nie kupować robota sprzątającego – największe wady

Wspominaliśmy już o tym, że robot sprzątający ma zarówno wiele wad jak i zalet. Przejdźmy zatem to mniej ciekawej części programu, czyli do mankamentów. Na szczęście nie jest ich wcale wiele.

Zacznijmy od najważniejszego z nich, czyli po prostu od ceny. Robot sprzątający to dość drogie urządzenie, szczególnie, jeśli zestawimy je z tradycyjnym odkurzaczem. Za sprzęt średniej klasy zapłacimy średnio dwa tysiące złotych. Niestety, jest to dość spory wydatek. Niemniej, to sprzęt, który posłuży nam przez długie lata. No, prawie przez długie lata. Jeśli będziemy korzystali z nieco codziennie, to po 2-3 latach zajdzie również konieczność wymiany akumulatora, co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami.

Sprawdź: Jaki klimatyzator do jakiego metrażu wybrać?

Należy pamiętać również, że robot sprzątający to urządzenie autonomiczne, ale nie idealne. Będzie on wymagał co jakiś czas naszego wsparcia. Zdarzy mu przecież zaklinować się progu, w drzwiach czy pod nogami stolika. Musimy pamiętać również o otwieraniu wszystkich drzwi w domu, aby zapewnić mu dostęp do pomieszczeń. Niezbędne będzie również uporządkowanie wszystkich kabli, które skutecznie przeszkadzają mu w pracy.

Pamiętajmy również, że robot sprzątający nie poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Manualna interwencja będzie czasami potrzebna. Niemniej, będą to dość rzadkie scenariusze.

Czy warto kupić autonomiczny odkurzacz - podsumowanie

Znacie już wszystkie wady i zalety robotów sprzątających. Pora zatem na ostateczny werdykt – czy warto kupić takie urządzenie? Naszym zdaniem, wszystkie wady są po prostu dość mocno przyćmiewane przez zalety. To bardzo wygodne urządzenia, które poprawiają komfort życia. Oczywiście, cena może wydawać się nieco zaporowa, ale pamiętajmy, że nasz czas również nie jest bezwartościowy. A oszczędzimy go naprawdę mnóstwo na codziennym sprzątaniu.

Niemniej, weźcie pod uwagę, że autonomiczny odkurzacz nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Jeśli macie dużo dekoracji, mebli, kwiatów na podłodze czy kabli to jego skuteczność nie będzie aż tak wysoka jak moglibyśmy tego oczekiwać. Dodatkowo, absolutnie nie poradzi on sobie ze zbyt wysokimi progami pomiędzy pomieszczeniami.

Robot sprzątający to dobry wybór do mieszkania, ale dość kiepski do piętrowego domu. Nie wejdzie on przecież po schodach. W takim przypadku będziemy potrzebowali przynajmniej dwóch egzemplarzy, co generuje już naprawdę duże koszty.

W każdym innym przypadku jest to jednak doskonały pomysł i świetna inwestycja. Bardzo szybko sobie za nią podziękujecie, a zaoszczędzony czas wykorzystacie na odpoczynek i pielęgnowanie swoich pasji.

Zobacz też:
Jaki klimatyzator do domu wybrać?
Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?