Termoobieg w piekarniku – do czego służy?

Termoobieg to jedna z funkcji dostępnych w wielu różnorodnych piekarnikach. W praktyce spotyka się ją niemal w każdym nowoczesnym urządzeniu z tej kategorii, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest termoobieg, a także – jak prawidłowo wykorzystywać tę funkcję. Poniższy artykuł zawiera więc wszelkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. 

Zobacz również: Piekarnik parowy czy elektryczny - który lepszy?

Jak działa termoobieg w piekarniku?

Termoobieg to funkcja, której podstawowym zadaniem okazuje się równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni komory piekarnika. W tym celu urządzenie może wykorzystywać połączenie górnej i dolnej grzałki, a także wentylatora. Niektóre sprzęty posiadają natomiast specjalną grzałkę kołową, która rozgrzewa powietrze i skutecznie wprawia je w ruch. 

Termoobieg sprawia, że piekarnik jest w stanie znacznie szybciej się nagrzać. Co więcej, funkcja ta umożliwia ustawianie niższych temperatur przy jednoczesnym zachowaniu pełnej efektywności pracy całego sprzętu. 

Zalety piekarnika z termoobiegiem 

Zakup piekarnika z funkcją termoobiegu niesie za sobą wiele korzyści. Zdecydowanie najważniejszą z nich okazuje się fakt, iż wszelkie przygotowywane potrawy są ogrzewane równomiernie, co z kolei sprawia, że domownicy nie muszą martwić się o niedostateczne wypieczenie danych składników. Co więcej, tego typu piekarniki umożliwiają także przygotowywanie kilku odrębnych posiłków jednocześnie. 

Kolejnym atutem piekarników z termoobiegiem okazuje się ich energooszczędność, która wynika z tego, że do przygotowywania danej potrawy potrzebna jest niższa temperatura niż przy innych trybach pracy. Niższa temperatura w bezpośredni sposób wiąże się natomiast z mniejszym poborem energii elektrycznej, co z kolei redukuje koszty użytkowania sprzętu. 

Co więcej, funkcja termoobiegu stanowi ogromne ułatwienie podczas czyszczenia komory piekarnika. Wówczas użytkownicy zobowiązani są jedynie do umieszczenia w jej wnętrzu żaroodpornego naczynia z wodą, a następnie włączenia urządzenia wraz z termoobiegiem. Dzięki temu para wodna zostanie skutecznie rozprowadzona po całej komorze, tym samym czyniąc jej umycie banalnie prostym. 

Kiedy wykorzystywać termoobieg w piekarniku? 

Choć funkcja termoobiegu niejednokrotnie stanowi ogromne udogodnienie, tym samym skracając czas przygotowywania danych potraw, czy też umożliwiając jednocześnie przygotowanie kilku dań, nie zawsze będzie ona dobrym wyborem. Z termoobiegu warto zrezygnować przede wszystkim w momencie pieczenia chleba, czy też innych ciast, które z założenia mają urosnąć (np. drożdżowe). Podobnie wygląda to w przypadku kruchych oraz biszkoptowych ciast, ale i wszelkich potraw lub składników, które mają pozostać suche w środku. 

Funkcja ta doskonale sprawdzi się natomiast w trakcie przygotowywania rozmaitych mięs i ryb, gdyż zagwarantuje ona równomierne wypieczenie bez ryzyka utraty soczystości. 

Termoobieg w piekarniku – oznaczenia 

Zasadniczo rzecz biorąc, oznaczenia funkcji oferowanych przez dane sprzęty mogą nieco się od siebie różnić, co wynika bezpośrednio z decyzji producenta. W praktyce termoobieg oznacza się jednak przede wszystkim ikoną wentylatora, czy też niewielkiego wiatraczka. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesne i nieco bardziej zaawansowane piekarniki niejednokrotnie oferują różnorodne konfiguracje tej funkcji. Użytkownicy mogą więc spotkać się z takimi wariantami termoobiegu, jak chociażby dodatkowe wykorzystanie dolnej i/lub górnej grzałki, funkcji grilla, czy też opcji Turbo. Aby więc zyskać stuprocentową pewność dotyczącą tego, jakie tryby pracy oferuje zakupiony piekarnik, zdecydowanie warto sięgnąć po instrukcję obsługi, która powinna zawierać w sobie dokładny opis każdego możliwego ustawienia. 

Piekarnik gazowy z termoobiegiem – czy to możliwe?

Choć funkcja termoobiegu kojarzona jest przede wszystkim z piekarnikami elektrycznymi, niejednokrotnie spotyka się ją również w modelach gazowych. Wówczas palnik gazowy wytwarza niezbędne ciepło, a wbudowany wentylator równomiernie rozprowadza je po całej komorze. Warto przy tym wspomnieć, że nie każdy sprzęt z tego rodzaju będzie dysponował funkcją termoobiegu. Dlatego też przed zakupem wybranego piekarnika zdecydowanie warto upewnić się, że producent zapewnia takie udogodnienie. 

Jak wybrać odpowiednio dopasowany piekarnik z termoobiegiem?

Decydując się na zakup nowego piekarnika należy uwzględnić kilka odrębnych cech oferowanych przez urządzenia z tej kategorii. I choć funkcja termoobiegu z pewnością zaliczana jest do istotnych możliwości piekarnika, na zadowolenie z pracy sprzętu wpływają także inne czynniki, wśród których wyróżnia się chociażby:

  • Pojemność i rozmiar – przed podjęciem decyzji o zakupie danego piekarnika zdecydowanie warto określić, jak dużą komorę powinien mieć, a także – ile miejsca w kuchni może zająć sprzęt. Nie należy więc ignorować wymiarów urządzenia, gdyż może to przynieść niepożądane konsekwencje.
  • Funkcje pieczenia – poza samym termoobiegiem piekarniki oferują także inne ustawienia i konfiguracje pracy, przez co zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, czy spełniają one najważniejsze oczekiwania użytkowników.
  • Dodatkowe udogodnienia – nowoczesne piekarniki bardzo często dysponują rozmaitymi udogodnieniami, w tym chociażby programami do czyszczenia, czy też trybami stworzonymi z myślą o przyrządzaniu konkretnych potraw.
  • Precyzja ustawień – to aspekt, który umożliwia sprawowanie kontroli zarówno nad pożądaną temperaturą, jak i trybem pracy. Ponadto wywiera on również wpływ na łatwość obsługi, co stanowi spory atut.

Przy wyborze idealnego piekarnika niemałe znaczenie ma również jego cena. Dlatego też wskazanym jest ustalenie budżetu, jakim się dysponuje, a następnie rozglądanie się za modelami, które mieszczą się w danym przedziale cenowym. 

Termoobieg w piekarniku – podsumowanie 

Termoobieg to jedna z funkcji spotykanych w różnego rodzaju piekarnikach. Dzięki niej możliwe jest szybsze i bardziej efektywne przygotowanie nawet kilku potraw jednocześnie, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze, gdyż rozwiązanie to przyczynia się do zmniejszonego poboru energii elektrycznej. Termoobieg może więc okazać się dużym udogodnieniem, a przy tym również ułatwieniem w codziennym przygotowywaniu posiłków. Nieraz okazuje się on jednak funkcją, za którą należy dopłacić. Dlatego też przed zakupem wybranego sprzętu zdecydowanie warto zastanowić się, które udogodnienia i funkcje będą niezbędne w codziennym użytkowaniu, a które z nich mogą okazać się zbędne.