Cichy okap - jak wybrać odpowiedni model?

Czy okap jest nam potrzebny? 

Kuchenka, piekarnik, szuflady, garnki i patelnie brzmią jak obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Czasami zapominamy jednak o okapie. W końcu zajmuje on sporo miejsca i wymaga zmian projektowych, jeśli nie pomyśleliśmy o nim na samym początku. Czy okap kuchenny jest jednak niezbędnym elementem kuchni? Odpowiedź w skrócie brzmi: tak, a w dłuższej wersji „jak najbardziej tak”. Okap kuchenny to nie tylko urządzenie mające za zadanie odprowadzać zapachy i dymy, ale także narzędzie, które może wpłynąć na nasze zdrowie i jakość powietrza w naszym domu.

Przede wszystkim okap kuchenny pomaga w utrzymaniu czystości i świeżości powietrza w kuchni. Podczas gotowania wydobywa się wiele oparów, tłuszczów i cząsteczek, które mogą osadzać się na ścianach, meblach i sprzęcie kuchennym. Bez odpowiedniej wentylacji te substancje mogą powodować nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale także trudności w utrzymaniu czystości.

Ponadto, okap kuchenny wpływa na nasze zdrowie. Podczas gotowania wydobywają się różne szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu, dwutlenek węgla czy cząsteczki tłuszczu, które mogą być szkodliwe dla naszych dróg oddechowych. Okap kuchenny usuwa te substancje z powietrza, zapewniając nam czyste i zdrowe powietrze do oddychania podczas gotowania. Absolutnie nie jest to sprzęt, który możemy pominąć. 

Cichy okap, czyli jaki? 

Wiemy już, że aby okap był komfortowy w codziennym użytkowaniu to musi być po prostu cichy. Pytanie brzmi jednak jasno – co możemy uznać za cichy okap? Czy skala jest arbitralna czy może da się to jednak jako zmierzyć? Na szczęście dla nas, jest to proste do dokładnego określania. 

Na samym początku ustalmy jednak wyraźnie pewną rzecz. Każdy okap kuchenny będzie trochę hałasował. Nie da się kupić urządzenia idealnie bezgłośnego, szczególnie jeśli będzie pracował na maksymalnych obrotach. Niekorzystny dla nas hałas można ograniczać, ale nie uda się go nigdy całkowicie wyeliminować. Ruszające się wentylatory wciągające powietrze muszą wydawać z siebie jakiś dźwięk. 

Na szczęście, przez większość czasu okap chodzi na obrotach minimalnych. Przyjęło się, że cichy okap nie przekroczy wtedy 50 decybeli. Liczba ta nie jest w żaden sposób przypadkowa – to mniej więcej głośność zwykłej rozmowy pomiędzy dwójką ludzi. Cichy okap nie powinien jej w żaden sposób zakłócać i to właśnie to należy uznać za rozsądną granicę. 

Od czego zależy głośność okapu? 

No dobrze, ale od czego zależy to, czy dany okap będzie cichy? Czy to tylko i wyłącznie kwestia jakości i wykonania? Nie ma co ukrywać – zdecydowana większość leży po stronie producenta. Pewnych ograniczeń konstrukcyjnych obejść się nie da. Niemniej, warto pamiętać o tym, że głośność okapu zależy również od kilku innych rzeczy. 

Przede wszystkim jednak głośność okapu zależy od jego mocy i konstrukcji. Okapy kuchenne różnią się pod względem wydajności i ilości powietrza, jakie są w stanie przeprowadzić przez swoje filtry. Im większa moc okapu, tym większa ilość powietrza może być przetłaczana na jednostkę czasu, co zazwyczaj wiąże się z wyższym poziomem hałasu. Jeśli mielibyśmy określić jakieś liczby, to będzie to około 75% generowanego hałasu. Pozostałe 25% może być jednak w naszych rękach. 

Przede wszystkim, cichy okap musi być prawidłowo zamontowany. Krok pierwszy musimy zaplanować już podczas projektowania kuchni. Okap powinien być przymocowany do solidnej ściany, najlepiej nośnej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, lepiej postawić na model sufitowy lub blatowy. 

Kolejno możemy zadbać też o wygłuszenie rur wentylacyjnych specjalną pianką lub gąbką. Nie jest to zbyt drogi zabieg, a realnie może zmniejszyć hałas w naszej kuchni. Problem w tym, że lepiej zrobić to przed montażem mebli.

Ostatni krok jest za to bardzo prosty i można wprowadzić go w życie już teraz. Aby okap był cichy musi on być po prostu regularnie czyszczony. Osadzające się na filtrach i sitku drobinki kurzu czy tłuszczów zaburzają pracę wentylatora, który musi w efekcie kręcić się szybciej, aby osiągać podobny przepływ powietrza. Oczywiście, pracuje przez to głośniej. 

Jaki cichy okap wybrać?

Jaki cichy okap warto wybrać? Jeśli zależy wam na eleganckim i nowoczesnym modelu do zabudowy, to doskonałym wyborem będzie MPM-61-OV-64 cenionego producenta MPM. Jego głośność to jedynie 47 decybeli! 

W kwestii klasycznych okapów przyściennych, świetnie sprawdzić się może AKPO WK-11 Smart w stylowym czarnym kolorze dobrze pasującym do płyty indukcyjnej. Jego głośność to bardzo akceptowalne 53 decybele – nie przeszkodzi on w codziennej rozmowie podczas gotowania. 

Chcecie trochę bardziej nowoczesne urządzenie? AMICA OMC6751B to bardzo cichy okap sterowany gestami! Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. 

Zobacz też:
Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?
Rodzaje okapów - jaki będzie najlepszy do twojej kuchni?