Jaki cichy okap podszafkowy warto kupić?

Okap podszafkowy, czyli tak zwany “wkład”, nie zajmuje wiele miejsca, a potrafi zaskoczyć wydajnością. Co więcej, produktów w tej kategorii jest wiele, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jakimi pieniędzmi dysponuje.

Głównym zadaniem tego urządzenia jest uchronić wyposażenie mieszkania przed osadzaniem się tłuszczu zmieszanego z parą wodą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę także z tego, że okap chroni nasze zdrowie, ponieważ wchłania szkodliwe produkty uboczne smażenia czy pieczenia, które w innym wypadku trafiałyby do naszych płuc.

Warto więc poświęcić chwilę na wybranie sensownego modelu, który sprawdzi się w swojej roli przez długie lata, a przy tym nie będzie irytował swoją głośnością pracy. W tym materiale podpowiadamy jak wybrać taki okap, prezentujemy również najciekawsze, najwydajniejsze i najcichsze modele.

Sprawdź także: Rodzaje okapów - jaki będzie najlepszy do twojej kuchni?

Najcichsze okapy podszafkowe - Ranking 

  1. Siemens LB 75565 - jeden z cichszych, a zarazem bardzo wydajnych okapów. Na niskiej prędkości generuje zaledwie 38 dB, oferując jednocześnie maksymalną moc wyciągu na poziomie 610 m³/h.
  2. MPM-61-OWS-67 - kolejny model o wyjątkowo dobrym połączeniu parametrów. Poziom hałasu na niskiej prędkości wynosi 43 dB, a maksymalna moc wyciągu sięga 630 m³/h. Dodatkowo ten model może poszczycić się najwyższą klasą energetyczną A.
  3. Elica Lane WH/­A/­52 PRF0157357 - to wysokiej jakości okap, gwarantujący wysoką moc pochłaniania oparów (650 m³/h), świetną efektywność energetyczną (klasa B), a także wysoką kulturę pracy (49 dB na niskim trybie).
  4. Amica OMC6751B - czyli propozycja od znanego i cenionego producenta. Przemyślana konstrukcja, wysoka moc wyciągu (650 m³/h) i niski poziom hałasu (49 dB na pierwszym trybie), a także wiele funkcjonalnych udogodnień, w tym bezdotykowe sterowanie czy opcja regulacji barwy oświetlenia - to największe zalety tego modelu.
  5. Electrolux LFP326S - to z kolei opcja tania, a dobra. To model w klasie energetycznej C, o maksymalnej mocy wyciągu 410 m³/h i głośności sięgającej 48 dB.
Cichy okap podszafkowy

Electrolux LFP326S

Rodzaje okapów - który jest najcichszy?

Poszczególne rodzaje okapów różnią się przede wszystkim konstrukcją i sposobem montażu. Część z nich działa w trybie wyciągu, a więc jest podłączana do kanału wentylacyjnego, podczas gdy pozostałe działają w trybie pochłaniacza. 

Okapy pochłaniające, wyposażone w filtr węglowy, mają tą przewagę, że mogą działać autonomicznie i w każdego rodzaju kuchni. Nie muszą odprowadzać oparów do wentylacji, ponieważ - dzięki cząstkom węgla aktywnego - absorbują zarówno parę wodną, tłuszcz, jak i zapachy.

Duża moc i wydajność okapu są gwarantem braku osadów na ścianach kuchennych i minimalizacji zapachów oraz oparów podczas gotowania. Czy któryś rodzaj okapu jest pod tym względem lepszy? Czy któryś wyróżnia się cichszą pracą niż pozostałe?

Co do zasady uważa się, że okap pracujący w trybie wyciągu może być cichszy niż pochłaniacz. Aczkolwiek z uwagi na dużą (i stale rosnącą) popularność okapów podszafkowych, to właśnie w tej kategorii najłatwiej znaleźć przyzwoity, nie za drogi model, oferujący zarówno cichą pracę, jak i wysoką efektywność. 

Cichy okap podszafkowy - ile decybeli generuje?

Za ciche okapy uważamy te, które generują mniej niż 50 dB na najniższych trybach intensywności pracy. Warto jednak wiedzieć, że im wyższa wydajność sprzętu, tym niższa będzie kultura jego pracy. Wynika to z faktu, że urządzenie będzie oczyszczało większe ilości powietrza w danym czasie. Wybierając cichy okap podszafkowy należy więc patrzeć na te dwie wartości łącznie.

Z wyższych biegów w praktyce korzysta się dość rzadko, więc sugerowanie się głośnością pracy biegów początkowych jest najlepszą strategią. Jeśli będziemy potrzebowali większej intensywności oczyszczania powietrza, zawsze będziemy mieli do dyspozycji wyższe biegi. 

Cichy okap podszafkowy - ile decybeli generuje?

Elica Lane WH/­A/­52 PRF0157357

Od czego zależy kultura pracy okapu?

To, czy okap będzie głośny czy cichy, zależy jednak nie tylko od jego wydajności oczyszczania i mocy silnika, ale także od jakości materiałów wykonania. Dobrze zaprojektowana konstrukcja, wykorzystująca stal nierdzewną czy szkło hartowane, zapewnia minimalizację hałasu podczas pracy urządzenia. 

Takie materiały tworzą zwartą i solidną budowę, tłumiąc jednocześnie dźwięki pracy silnika i wentylatora. Z tego powodu okapy wykonane z blachy będą być może tańsze, ale na pewno nie cichsze. Ten materiał nie jest bowiem w stanie oferować tak dobrego wytłumienia jak stal czy szkło. 

Poprawny montaż to kolejna kwestia, która bezpośrednio przekłada się na kulturę pracy okapu. Jeżeli urządzenie jest prawidłowo zainstalowane, nie będzie emitowało dodatkowych drgań, które mogłyby przenosić się na meble lub ściany, generując więcej decybeli. 

Samo umiejscowienie okapu też może wpływać na jego głośność pracy. Stabilne, pełne podłoże, takie jak cegła, beton czy pustak, będzie absorbowało dźwięki. Płyty gipsowo-kartonowe będą z kolei zwiększały hałas, ponieważ między nimi będzie sporo pustej przestrzeni, która będzie pełniła funkcję pudła rezonansowego.

Fachowcy zwracają też uwagę na dostosowanie średnicy rury do średnicy wylotu z silnika. Przykładowo w sytuacji, gdy wylot z silnika okapu ma średnicę fi 100 mm, wybór mocniejszego okapu może prowadzić do zwiększonego hałasu. Zazwyczaj ta średnica wynosi jednak fi 150 mm. Nie bez znaczenia jest też sam rodzaj rur - najlepiej, żeby były gładkie, wykonane z PVC i połączone w taki sposób, by minimalizować ilość ostrych kątów i zakrętów.

Jaki cichy okap podszafkowy warto kupić?

Amica OMC6751B

Jaki cichy okap podszafkowy warto kupić?

Cichy okap podszafkowy sprawia, że domownicy nie są zmuszeni narażać się na długotrwałą i powtarzalną wysoką ilość decybeli. Kultura pracy urządzeń domowych ma niebagatelne znaczenie w codziennym życiu. I choć nie zawsze myśli się o tym wybierając konkretne sprzęty, z czasem ten aspekt nabiera coraz większego znaczenia.

Akceptowalna głośność pracy okapu musi jednak iść w parze z dobrymi wynikami urządzenia pod kątem efektywności, zużycia energii czy ogólnej funkcjonalności. Dlatego przy kupnie wybranego modelu warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • maksymalna wydajność - określa ona dokładnie jak dużą ilość powietrza dany okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny,
  • funkcje dodatkowe - najważniejszy jest przede wszystkim rodzaj i moc oświetlenia LED, ale warto wiedzieć, że niektóre modele oferują także wskaźnik zużycia filtrów, funkcję automatycznego włączania, timer czy zegar,
  • energooszczędność - choć żaden okap nie zużywa dużo prądu, szczególnie w porównaniu do innych urządzeń domowych, warto mieć w tyle głowy, że urządzenie mające klasę energetyczną A, B czy C będzie pobierało znacznie mniej prądu niż takie, które ma klasę E czy F.
  • rodzaj panelu sterowania - dla części użytkowników to, czy panel jest sterowany dotykowo, elektronicznie czy mechanicznie może mieć duże znaczenie.

Ponadto należy pamiętać, żeby dobrze zaplanować wymiary urządzenia. Okap powinien mieć większą szerokość niż znajdująca się pod nim kuchenka czy płyta grzewcza. Możliwość regulacji wysokości także może okazać się istotnym aspektem przy instalacji.

Czytaj więcej: Jak wybrać okap podszafkowy z filtrem węglowym?

Cichy okap podszafkowy - podsumowanie

Okap podszafkowy to rozwiązanie sprawdzone, cieszące się dużą popularnością. Choć co do zasady takie okapy są nieco głośniejsze niż modele pracujące w trybie wyciągu, istnieje wiele sposobów, by zadbać o zwiększenie swojego komfortu życia na co dzień i zminimalizować generowany przez urządzenie hałas. 

Sam montaż okapu w szafce, wiszącej na stabilnej ścianie z betonu, cegły albo pustaków, jest w stanie w dużej mierze wyciszyć pracę silnika i wentylatora. Wystarczy więc dobrze dobrać sprzęt, zwracając uwagę szczególnie na takie parametry jak wydajność i głośność pracy, by móc cieszyć się funkcjonalnym rozwiązaniem. 

Przed zakupem sprawdź: Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwracać uwagę?