Fotowoltaika - co to jest oraz jak działa

Chcecie zaoszczędzić na energii elektrycznej? Zależy wam na ekologii? W tym artykule wytłumaczymy wam co to jest fotowoltaika oraz czy warto się na nią zdecydować. 

Co to jest fotowoltaika?

Z pewnością zetknęliście się kiedyś z terminem fotowoltaika. Co tak naprawdę on jednak oznacza? Na szczęście, odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – to po prostu nazwa technologii i dziedziny nauki zajmującej się przekształcaniem energii słonecznej w energię elektryczną.

Fotowoltaika jest uważana za jedno z najczystszych źródeł energii, ponieważ jej produkcja nie wymaga spalania paliw kopalnych ani emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Energia słoneczna jest również jakby nie patrzeć nieograniczonym źródłem energii. Oznacza to, że można ją wykorzystywać bez żadnych obaw o jej wyczerpanie. Ciężko nie zauważyć, że jest również w pełni darmowa!

Dokładnie z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoich domach i firmach. Przyczynia się to oczywiście do coraz szybszego rozwijania tej dziedziny technologii. Choć początkowa inwestycja w panele fotowoltaiczne może być dość odstraszająca, to w dłuższej perspektywie korzyści finansowe i ekologiczne są znacznie większe. Ale o tym za chwilę! Przed nami jeszcze odrobina teorii. 

Jak działa fotowoltaika? 

Wiemy już co to jest fotowoltaika. Sam opis tłumaczący, że jest to proces zamiany energii słonecznej na energię elektryczną jest jednak niewystarczający. Przed zdecydowaniem się na taki system zdecydowanie warto dowiedzieć się jak to w ogóle działa. 

Na samym początku musimy więc dowiedzieć się czym jest zjawisko fotowoltaiczne. To właśnie ono umożliwia cały ten proces! Polega ono na przemianie energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą specjalnych ogniw. Składają się one z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem czy krzemionka, które absorbują fotony światła słonecznego i przekształcają je w prąd elektryczny. Wszystko to możliwe jest dzięki dość rzadkiemu zjawisku – promieniowanie świetlne może powodować powstanie siły elektromotorycznej. A ją dość łatwo zmienić już w prąd. 

Oczywiście, aby całe zjawisko mogło w ogóle zajść potrzebny będzie nam specjalny sprzęt. Konkretnej są to oczywiście panele fotowoltaiczne.

Co to są panele fotowoltaiczne? Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne, jak już doskonale wiecie, to urządzenia, które wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne do przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Zbudowane są z materiałów absorbujących fotony światła słonecznego i przekształcają je w prąd elektryczny. Dodatkowo, są one łatwe w utrzymaniu i praktycznie bezobsługowe, ponieważ nie wymagają paliwa ani części zamiennych. Są one również bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, co oznacza, że można na nie liczyć przez wiele lat.

Oczywiście, panele są jedynie jednym z elementów całej instalacji. Równie istotny jest inwerter, czyli inaczej mówiąc falownik. To urządzenie odpowiedzialne za przekształcanie prądu płynącego z paneli na taki, który możemy wykorzystać w gniazdku. To tak naprawdę najważniejszy element naszej instalacji – bez niego panele będą w pełni bezużyteczne. 

Ostatnie niezbędne elementy to po prostu elementy montażowe pozwalające na przymocowanie paneli do dachu budynku lub ziemi oraz liczne przewody umożliwiające przesyłanie energii. Wbrew pozorom, instalacja fotowoltaiczna nie jest aż tak skomplikowana! 

W przypadku instalacji off-grid ważnym elementem będzie również magazyn energii. To jednak bardzo obszerny temat i warto zachować go na osobny artykuł! W każdym razie, nie jest on wymagany w każdym przypadku i większość instalacji obejdzie się doskonale bez niego. 

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Wiemy już doskonale co to jest fotowoltaika oraz z czego składa się instalacja. Najwyższa pora przejść do szczegółów. Bez wątpienia, najważniejszym z nich jest to, jaki rodzaj paneli fotowoltaicznym warto wybrać. Do dyspozycji mamy dwa podstawowe rodzaje – szkło/folia oraz szkło/szkło. Różnica pomiędzy nimi jest dość prosta. Chodzi tutaj po prostu o to, z czego zrobiona jest ostatnia, tylna warstwa. 

Wszystko rozchodzi się o to, aby chronić ogniwa przed czynnikami chemicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oczywiście, w takim przypadku najlepiej sprawdzi się szkło, będące znacznie bardziej wytrzymałe od folii. Niestety, szkło jest przy okazji ciężkie i może się odklejać, całkowicie tracąc swoją funkcję ochronną! 

Jakie panele warto więc wybrać? Naszym zdaniem warto postawić na modele szkło/szkło. Upewnijmy się jednak, że pochodzą one od zaufanego producenta i są zwyczajnie dobrej jakości. 

Cena instalacji fotowoltaicznej – od czego zależy? 

Jak zapewne doskonale wiecie, koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Kluczowym z nich jest moc zainstalowanych paneli słonecznych. Im większa moc, tym wyższa cena. Warto zaznaczyć, że moc instalacji powinna być dopasowana do zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Więcej nie znaczy wcale lepiej! 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę są koszty montażu instalacji. Zależą one od rodzaju dachu i odległości między panelami fotowoltaicznymi a miejscem, gdzie będzie znajdował się inwerter. Ważnym czynnikiem jest ilość i rodzaj elementów związanych z instalacją fotowoltaiczną, takich jak przewody, złącza, inwerter czy akumulator. 

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest oczywiście rodzaj paneli fotowoltaicznych. Istnieją różne technologie produkcji paneli, a każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i ceną. Panele monokrystaliczne są najskuteczniejsze i najdroższe, natomiast polikrystaliczne są tańsze i mniej wydajne. Panele cienkowarstwowe z kolei są tańsze i bardziej elastyczne, ale mniej wydajne. Warto znaleźć więc złoty środek, który sprawdzi się w naszej instalacji. 

Najprościej oszacować cenę patrząc po prostu na konkretne produkty. Polecamy więc zajrzeć do sklepu Sferis – z pewnością znajdziecie tam wszystko czego możemy potrzebować.

Czy fotowoltaika się opłaca? Na jakie dotacje możemy liczyć w 2023 roku?

Najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać to jednak oczywiście to, czy fotowoltaika w ogóle się opłaca? Biorąc pod uwagę obecne koszty energii odpowiedź jest tutaj oczywista – jak najbardziej! Zmiennych jest wiele, ale dla przeciętnego gospodarstwa domowego inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 7-8 lat. To jednak estymator dla obecnych cen prądu, bardzo możliwe, że te już wkrótce będą nieco większe. 

Oczywiście istnieją jednak przypadki, w których instalacja fotowoltaika nie będzie absolutnie opłacalna. Pierwszym z nich jest niewłaściwa lokalizacja. Koniecznie musimy upewnić się, czy dane miejsce nie jest przez większość czasu w cieniu – duże nasłonecznienie to podstawa. Równie złym pomysłem będzie instalacja na starym dachu, który powinien przejść remont w ciągu najbliższych lat. 

Tymczasem, do dyspozycji mamy również liczne dopłaty. Podstawowa z nich to program Mój Prąd 4.0. Jeśli zdecydujemy się na net-billing to otrzymać możemy aż do 6 tysięcy złotych. Ulga termomodernizacyjna pozwoli nam odliczyć za to podstawę opodatkowania aż do 53 tysięcy złotych. Jeśli razem z instalacją fotowoltaika pozbędziemy się starego pieca i postawimy na pompę ciepła możemy natomiast zyskać do 6 tysięcy złotych w ramach programu Czyste Powietrze.