Karta graficzna do 1500 zł - jaki model wybrać i dlaczego?

Czy karta graficzna do 1500 zł jest w ogóle możliwa? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy, jakie modele warto kupić.

Karta graficzna do 1500 zł – czy to ma sens?

Karty graficzne są drogie i ciężko tego ostatnimi czasy nie zauważyć. Najmocniejsze modele osiągają w sklepach nawet pięciocyfrowe kwoty i nic nie zapowiada szybkich przecen. Czy musimy jednak wydawać aż tak dużo pieniędzy, aby móc cieszyć się nowoczesnymi grami? Cóż, nie do końca!

Karta graficzna do 1500 zł to coś jak najbardziej wykonalnego. Niemniej, musimy oczywiście pamiętać o pewnych ograniczeniach. Nie będzie to sprzęt z najwyższej półki! Oznacza to, że nie pogramy na niej w najlepsze gry w jakości 4K z 120 klatkami na sekundę. Prawdę mówiąc, jakość 4K jest dla nas też nieosiągalna w żadnej innej konfiguracji. Zdecydowanie będziemy musieli pozostać przy tradycyjnych 1080p.

Dość szybko będziemy musieli pogodzić się również z tym, że najwyższe ustawienia graficzne w wielu grach będą poza naszym zasięgiem. Niemniej, karta graficzna do 1500 zł pozwoli nam na bardzo komfortową i płynną rozgrywkę w niemal każdą nowoczesną grę. Po prostu nie będzie ona wyglądała aż tak idealnie jak moglibyśmy oczekiwać. To jednak nic złego – wrażenia dalej będą bardzo dobre.

Zobacz: Komputer gamingowy do 2000 zł

Karta graficzna dedykowana czy wbudowana? Co warto wybrać?

No dobrze, ale czy nasz komputer potrzebuje w ogóle jakiejkolwiek karty graficznej? Oczywiście, że tak – to absolutnie niezbędny element, nawet jeśli nie zamierzamy grać w jakiekolwiek gry komputerowe. Czasami może wystarczyć nam jednak wbudowane GPU. To układ o niewielkiej wydajności znajdujący się w samym procesorze.

Będzie to doskonały wybór do przeglądania multimediów czy nawet pracy z bardzo prostymi programami graficznymi. Niemniej, karta wbudowana absolutnie nie nadaje się do jakichkolwiek gier (no, może poza tytułami retro). W takim wypadku niezbędny będzie model dedykowany i to właśnie na nich skupimy się w naszym poradniku.

Sprawdź też: Karta graficzna do 2000 zł

Karta graficzna do 1500 zł – najlepsze modele

Radeon RX 6500 XT

Sprawdź: Komputer gamingowy do 3500 zł

Radeon RX 6500 XT to najtańsza karta graficzna do gier jaką możemy obecnie kupić. Zależnie od modelu, kosztuje on od 700 do około 1000 złotych co z miejsca czyni go niesamowicie ciekawą opcją, jeśli mocno ogranicza was budżet. No dobrze, ale czy Radeon RX 6500 XT jest warty swojej ceny? To pytanie budzi pewne kontrowersje, ponieważ jego osiągi nie zachwycają. Niemniej jednak, wszystko wskazuje na to, że w kategorii kart graficznych do 1000 złotych nie ma konkurencji, która byłaby godna uwagi.

Przede wszystkim, mamy tutaj 1024 procesory strumieniowe i 4 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 18 Gbit/s. Nie jest to wybitne, ale też nie jest tragiczne. Bazowe taktowanie rdzenia oscyluje w okolicach 2800 MHz, w zależności od modelu.

Radeon RX 6500 XT powinien zapewnić nam komfortową rozgrywkę w większości nowych gier. Najprawdopodobniej będziemy musieli zadowolić się niskimi lub średnimi ustawieniami graficznymi, ale w zamian uzyskamy stabilne 40 lub więcej klatek na sekundę.

Jakie modele konkretnie polecamy? Jeśli szukacie czegoś absurdalnie wręcz taniego, to postawcie na MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X za 788 zł. Alternatywnie, możecie skusić się na ASUS Tuf Gaming Radeon RX 6500 XT za 1103 zł. My tymczasem przechodzimy do nieco droższych kart! 

RTX 3050

Zanim przejdziemy do nieco mocniejszych układów, spójrzmy jeszcze na jeden nieco bardziej budżetowy model. RTX 3050 to karta graficzna z bardzo niskiego segmentu cenowego, która pozwala na wydajne i płynne doświadczenie gamingowe, bez nadwyrężania portfela graczy. Oczywiście, w 1080p i na niskich ustawieniach graficznych. 

RTX 3050 wyposażone jest w 2048 procesorów strumieniowych i wspiera technologię Ray Tracingu oraz DLSS 2 co należy uznać za jej największy atut. Niestety, nie można zapomnieć o niezbyt optymalnej pamięci VRAM o pojemności zaledwie 4 GB. To dobry wybór, ale zdecydowanie nie jest to demon wydajności. 

Na korzyść wypada jednak cena. Za RTX 3050 od MSI zapłacimy jedynie 1050 złotych! 

RTX 3060

Jeszcze rok temu taka karta nie miała prawa znaleźć się w takim rankingu. Od premiery tego modelu ceny jednak dość mocno spadły, co oznacza, że teraz możemy ją nabyć za mniej niż 1500 złotych. Wydaje się również, że ciężko znaleźć rozsądniejszą kartę graficzną do 1500 zł. To w końcu uwielbiany przez graczy „średniak” z poprzedniej generacji. 

RTX 3060 dysponuje 3584 procesorami strumieniowymi, co daje możliwość płynnego działania w najnowszych grach nawet na nieco większych ustawieniach.  Karta obsługuje również technologię Ray Tracingu i DLSS 2.0. Do tego mamy też całkiem sensowne 12 GB pamięci VRAM. W sprzedaży są też wersje 8 GB, ale z racji, że 12 GB jest w zasięgu cenowym, to nie ma co zaprzątać sobie nimi głowy. 

Radeon RX 7600

Czy RTX 3060 jest królem wydajności segmentu do 1500 zł? Tak, ale nie jest królem niekwestionowanym! Radeon RX 7600, czyli nowa niskobudżetowa karta od AMD oferuje zbliżoną wydajność w większości gier. W niektórych z nich wypada lepiej a w innych nieco gorzej. Spowodowane jest to tym, że do dyspozycji mamy tylko 8 GB pamięci RAM, ale z drugiej strony mocniejszy zegar. 

Który model lepiej wybrać? Zostawiamy to wam. Radeona RX 7600 kupicie już za 1400 zł

Karta graficzna do 1500 zł - podsumowanie

Jeszcze rok temu, karta graficzna do 1500 zł była bardzo trudnym tematem i do dyspozycji mieliśmy tak naprawdę tylko Radeona RX 6500 XT. Na szczęście, skończyło się szaleństwo na kryptowaluty a ceny spadły do bardzo akceptowalnych poziomów.  Wybór jest teraz nieco mniej prostszy, ale oferta znacznie ciekawsza.

Zobacz też:
Komputer gamingowy do 5000 zł – polecany zestaw
Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?