Komputer gamingowy do 2000 zł - czy to możliwe?

Komputer gamingowy do 2000 zł – czy to w ogóle możliwe? Sprawdźcie koniecznie nasz krótki poradnik – postaramy się złożyć idealny zestaw w tej cenie.

Komputer gamingowy do 2000 zł – co koniecznie musisz wiedzieć?

Zacznijmy od postawienia sprawy jasno – komputer gamingowy do 2000 zł nie będzie wcale najlepszym urządzeniem. Budżet jest dość mały, a rosnące ceny podzespołów zdecydowanie nie pomagają nam w kompletowaniu dobrego zestawu.

Na samym początku, musimy pogodzić się z faktem, że nie uda nam się uruchomić na nim absolutnie każdej najnowszej gry. Nie powinniśmy mieć jednak zbyt dużego problemu z kilkuletnimi, ale wciąż aktualnymi, tytułami. Z pewnością będziemy jednak musieli dość ostrożnie ustawiać parametry grafiki. Oczywiście, maksymalna dostępna dla nas rozdzielczość to Full HD.

Niemniej, wciąż będzie to znacznie lepszy sprzęt od przeciętnego laptopa!

Zobacz: Komputer gamingowy do 4000 zł – co warto wybrać?

Komputer gamingowy do 2000 zł – jakie podzespoły wybrać?

Przed rozpoczęciem składania naszego sensownego komputera, musimy oczywiście wybrać odpowiednią obudowę. To podstawa! Jednakże, zdecydujemy się zrezygnować z kolorowych świateł LED i innych zbędnych (i kosztownych) dodatków. Tym razem postawimy na prostotę i wybierzemy model NATEC ARMADILLO G2, który jest dostępny za niezwykle przystępną cenę - tylko 130 złotych! Wciąż mamy zatem 1870 złotych na dalsze zakupy. 

Kolejno musimy wybrać zasilacz. Z racji tego, że ogranicza nas budżet, nie wykorzystamy raczej zbyt prądożernych podzespołów. 400 W wydaje się więc dość rozsądnym wyborem. Postawmy więc na I-box Cube II 400W. Zapłacimy za niego 100 złotych, co daje nam 1770 zł na wybór podzespołów. 

Płyta główna, czyli serce naszego komputera

Wybierając płytę główną wybieramy też tak naprawdę to, jakiego procesora będziemy używali. Najnowsza generacja Intela jest poza naszym zasięgiem cenowym, a AMD nie ma zbyt dobrej oferty w tym budżecie. Zdecydowanie postawimy więc na model z gniazdem LGA 1200.

Wybierzmy więc Asrock H510M-HVS 2.0. To płyta główna w formacie Micro ATX przeznaczona specjalnie do pracy z procesorami 10 i 11 generacji Intela. To dokładnie to, czego szukamy. W dodatku kosztuje jedyne 280 zł – cena jest bardzo okazyjna.

Jej sporym atutem jest specjalna konstrukcja zapobiegająca przepięciom. Doskonale ochroni ona nasze podzespoły przed niespodziewanymi sytuacjami. Bezpieczeństwo jest zawsze w cenie!

Sprawdź: Komputer gamingowy do 5000 zł – polecany zestaw

Jaki procesor wybrać?

Wiemy już, że interesuje nas procesor Intela z 10 lub 11 generacji, z racji na płytę główną z gniazdem LGA 1200. Niestety, nie mamy zbyt dużego wyboru, bo mocno ogranicza nas budżet. Z racji tego, że komputer ma być gamingowy, to zdecydowanie warto postawić na model z większą liczbą rdzeni. Ciekawym wyborem może być tutaj Core i5-10400F

To dość stary, ale wciąż bardzo aktualny procesor, dobrze sprawdzający się w grach wymagających średniej wydajności. Zapłacimy za niego 465 złotych. Zostaje nam zatem 1025 złotych na dalsze zakupy. Budżet się zawęża, ale się nie poddajemy!

Pamięć RAM

Goodram

W momencie, gdy mamy już solidnie przygotowaną płytę główną i zasilacz, nadszedł czas, aby zadbać o istotny aspekt naszego komputera - pamięć RAM. To kluczowy element, którego nie można lekceważyć. Niestety, budżet zaczyna już nieco ograniczać nasze możliwości, dlatego postawimy na 8 GB pamięci DDR4. To rozsądny wybór, choć nie idealny. Jednak jeśli rozważacie nieznaczne przekroczenie granicy 2000 złotych, warto zastanowić się nad modułem 16 GB, a raczej kupnem dwóch kości 8 GB. 

Tymczasem, skierujemy naszą uwagę na model GOODRAM DDR4 8GB 3200 CL16 IRDM X BLACK. Jego taktowanie wynosi całkiem imponujące 3200 MHz, a cena jest do tego nadzwyczaj przystępna - jedynie 93 złote. W dodatku, to polski producent – warto wspierać rodzimy rynek!

Dzięki temu rozwiązaniu, powinniśmy mieć wystarczającą moc do większości gier, w które zechcemy zagrać. Wydaliśmy 93 złote – zostało nam 932 zł na dalsze zakupy. To mało, ale damy radę! 

Dysk SSD

Mamy już pamięć RAM, najwyższa pora zadbać też również o pamięć wewnętrzną, czyli innymi słowy – o miejsce na dane. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie dysk SSD. HDD mają zwykle znacznie lepszy stosunek pojemności do ceny, ale są przy tym zbyt wolne, aby grać na nich w gry komputerowe.  

Wybierzemy więc model Patriot P310 za 97 zł. To dość budżetowy, ale jednocześnie solidny model o pojemności 240 GB w formacie M.2. Zmieścimy więc na nim kilka nawet bardzo rozbudowanych gier. Wciąż mamy zatem do wydania 835 złotych. Czy uda nam się znaleźć w tej cenie kartę graficzną?

Zobacz: Dysk SSD - co to jest i jak działa?

Karta graficzna – jaki model warto wybrać?

Przejdźmy teraz do jednego z najtrudniejszych zadań - czy jest możliwe zakupienie karty graficznej za 835 złotych? Okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na szczęście, są dwa bardzo ciekawe modele w naszym zasięgu. 

Jednak jako najtańszą, a jednocześnie solidną opcję dostępną na rynku, proponujemy zamiast model Radeon RX 6500, chociażby w wersji od MSI za 790 złotych. Jest to budżetowa karta graficzna, która oferuje przyzwoitą wydajność. Nie będziemy czarować – nie jest to demon prędkości, ale poradzi sobie dość stabilnie z większością gier na niższych ustawieniach graficznych. 

Rozsądniejszym wyborem będzie jednak bardzo nieznaczne napięcie naszego budżetu. Za jedyne 909 złotych (nie ma tragedii, wydamy tylko 74 zł więcej!) kupimy kartę Asrock Radeon RX 6600 Challenger. To już inna klasa pod względem wydajności! 

Zobacz: Jak sprawdzić kartę graficzną?

Komputer gamingowy do 2000 zł - podsumowanie

Nie oszukujmy się, 2000 złotych nie jest idealnym budżetem na komputer gamingowy. Niemniej, jak wyraźnie widać, jest to w pełni możliwe! Za taka kwotę skompletujemy zestaw, który pozwoli nam zagrać w niektóre nowoczesne tytuły we względnie komfortowych warunkach. Doskonale poradzi on sobie również z tytułami e-sportowymi takimi jak League of Legends czy Counter Strike: Global Offensive.

Jeśli planujecie zwiększyć swój budżet, to pole do popisu jest naprawdę duże. W pierwszej kolejności warto postawić na nieco pojemniejszy dysk SSD. Kolejno, warto sięgnąć po 16 GB pamięci RAM.

Sprawdź też:
Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?
Komputer gamingowy do 3500 zł – przykładowy zestaw