Procesor do 1000 zł - jaki model jest najlepszy?

Składacie nowy komputer, ale nie wiecie jakie podzespoły wybrać? Podpowiadamy jaki procesor do 1000 zł będzie najlepszym wyborem.

Najważniejsze parametry procesora – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do samego rankingu, omówmy dość szybko to, na jakie parametry procesora warto zwrócić uwagę. Zacznijmy więc od rdzeni – to fizyczne elementy CPU będące w stanie samodzielnie wykonywać niezależne od siebie zadania. Dysponują też swoją własną pamięcią podręczną typu L1.

Im więcej rdzeni ma nasz procesor, tym więcej zadań jednocześnie będzie w stanie wykonywać. To właśnie dzięki nim możemy korzystać chociażby z wielu różnych aplikacji w tym samym czasie. Ilu rdzeni potrzebujemy? Dwa to absolutne minimum! W przypadku komputerów gamingowych warto postawić jednak na przynajmniej cztery.

Następnie powinniśmy spojrzeć na wątki, które odpowiadają za dostarczanie informacji do rdzeni. Tak naprawdę, możemy pominąć jednak ten parametr. Wszystkie nowoczesne procesory mają po prostu po dwa wątki przypadające na każdy rdzeń. Po co zmieniać coś, co doskonale działa.

Sprawdź: Co to jest procesor i za co odpowiada?

Zdecydowanie bardziej interesuje nas jednak taktowanie. Parametr ten (wyrażany w gigahercach) odpowiada za to, jak szybko nasz procesor będzie w stanie wykonywać obliczenia. 1 GHz to miliard operacji na sekundę – im więcej tym lepiej.

Kup już teraz: Procesory

Ostatnia rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę to TDP, wyrażane w watach. Parametr ten nie oznacza jednak poboru mocy, a to ile mocy procesor odda w postaci ciepła. Inaczej rzecz ujmując, im większe TDP tym lepszego chłodzenia będziemy potrzebowali.

Czy procesor do 1000 zł jest w ogóle możliwy?

amd czy intel?

Ile powinien kosztować dobry procesor? Czy tysiąc złotych to jakkolwiek odpowiedni budżet na tego rodzaju sprzęt? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – zdecydowanie tak. Procesor do 1000 zł to dobry sprzęt zarówno do komputera osobistego jak i zestawu gamingowego. Bardzo ciężko znaleźć scenariusz, w którym będziemy jakkolwiek ograniczeni przez jego parametry. Wąskim gardłem znacznie prędzej będzie nieco droższa karta graficzna.

Przedstawiamy więc ranking procesorów do 1000 zł, które naszym zdaniem będą najlepszym wyborem w tej kategorii cenowej.

Zobacz: Jaki procesor do gier wybrać?

Procesor do 1000 zł – najlepsze modele

Jaki procesor do 1000 zł wybrać? Któryś z poniższej listy będzie doskonałym wyborem!

Procesor Intel i5-11400 

core i5-11400F procesor do 1000 zł

Jeśli szukasz wydajnego procesora do gier i nie chcesz przepłacać, to Intel i5-11400 to doskonała propozycja. Ten 6-rdzeniowy procesor z 11 generacji Intela jest w pełni kompatybilny z gniazdem LGA1200 i zapewnia maksymalne taktowanie aż 4,4 GHz. Dzięki temu, zapewni on nie tylko szybką, ale i stabilną pracę całego systemu. W porównaniu z innymi modelami w tym zestawieniu, i5-11400 oferuje jedne z najlepszych osiągów za stosunkowo niską cenę - tylko 709 zł.

Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej zaoszczędzić, warto zwrócić uwagę na poprzednią generację i wybrać starszy model i5-10400F, który ma prawie identyczne parametry i kosztuje tylko 609 zł. Oba modele mają akceptowalne TGP – to tylko 65W, co oznacza, że są stosunkowo oszczędne i nie powinny powodować problemów z temperaturami. Wybierając procesor Intel i5-11400 lub i5-10400F, zyskasz nie tylko moc obliczeniową, ale także gwarancję solidnej i niezawodnej pracy na wiele lat

Procesor AMD Ryzen 5 5600

Ryzen 5 5600X procesor do 1000 zł

AMD Ryzen 5 5600 to jeden z najlepszych procesorów na rynku w tej cenie, który zasługuje na uwagę podczas zakupu komputera. Ten 6-rdzeniowy procesor o maksymalnym taktowaniu 4,6 GHz oferuje wyjątkową wydajność, co sprawia, że jest idealny dla osób szukających mocnego sprzętu do gier i wielozadaniowości.

Wykonany w nowoczesnej litografii 7 nm, Ryzen 5 5600 oferuje wydajność, która przewyższa wiele innych procesorów na rynku. Dzięki temu procesorowi, każda gra i aplikacja działa płynnie i bez opóźnień, co gwarantuje doskonałe wrażenia z użytkowania. Dodatkowo, AMD Ryzen 5 5600 charakteryzuje się także niskim zużyciem energii, co pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd oraz jest korzystne dla środowiska.

W porównaniu z innymi procesorami w tej klasie cenowej, Ryzen 5 5600 oferuje wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Dlatego też, jeśli szukasz procesora, który zapewni Ci doskonałą wydajność, AMD Ryzen 5 5600 jest świetnym wyborem.

Sprawdź: Karta graficzna do 1500 zł - jaki model warto wybrać?

Intel Core i5-12400F

Core i5-12400F procesor do 1000 zł

Intel Core i5-12400F to procesor z najnowszej generacji Intela, czyli z Alder Lake. Niestety, oznacza to, że musimy kupić do niego płytę główną z socketem LGA1700. Na szczęście, ich ceny są już w 100% akceptowalne i nie odstają wcale zbyt mocno od pozostałych modeli.

Core i5-12400F to tak naprawdę starszy brat zaprezentowanego wyżej Core i5-11400F. Ponownie mówimy więc tutaj o konstrukcji sześciordzeniowej – to doskonały wybór do gier komputerowych. Maksymalne taktowanie tego modelu 4,4 GHz. Warto jednak dodać, że taktowanie bazowe to jedynie 2,5 GHz, wypada to nieco blado w porównaniu do 3,7 GHz w modelu AMD Ryzen 5 5600X.

Mimo to, model ten potrafi bez najmniejszego problemu pokonać Ryzena 5 5600X w większości benchmarków. Benchmarki to jednak nie wszystko – w grach komputerowych oba modele są sobie równe i żaden z nich nie jest w stanie wyjść na jasną i oczywistą przewagę.

Podobnie jak wszystkie pozostałe modele w tym rankingu, Core i5-12400F ma TDP na poziomie 65 W. To bardzo akceptowalny wynik. Kupimy go już za 815 zł

Procesor do 1000 zł – jaki będzie najlepszy?

Na samym początku zaznaczymy bardzo wyraźnie jedną rzecz. Wszystkie procesory w tym rankingu to po prostu dobry wybór. Każdy z tych modeli, sprawdzi się doskonale w grach komputerowych i codziennym zastosowaniu.

Gdybyśmy mieli wskazać jednak jasnego zwycięzcę będzie nim Ryzen 5 5600X. Przewaga jest jednak naprawdę minimalna. Jakby jednak nie patrzeć, kosztuje on nieco ponad 1000 zł, „oficjalnie” wygrywa więc Core i5-12400F.

Zobacz też:
AMD czy Intel – jaki procesor wybrać?
Jak wymienić procesor w laptopie? Poradnik krok po kroku