Jak wymienić procesor w laptopie? Poradnik krok po kroku

Każdy komputer potrzebuje z czasem drobnych ulepszeń. W tym artykule podpowiemy wam, jak wymienić procesor w laptopie.

Za co odpowiada procesor?

Co to jest procesor?

Procesor to serce każdego komputera i laptop nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. To właśnie ten podzespół odpowiada za przetwarzanie wszystkich danych w całym systemie. Procesor otrzymuje więc informacje, przetwarza je a następnie wysyła do pozostałych pamięci komputerowych. Oddelegowuje on w ten sposób poszczególne zadania do poszczególnych podzespołów.

Jak zatem możecie się już doskonale domyślić, procesor odpowiada w dużej mierze za szybkość naszego komputera. Im sprawniej będzie on w stanie przetworzyć dane tym szybciej obliczenia wykonają pozostałe podzespoły, a my otrzymamy gotowy wynik.

Jeśli nasz laptop działa więc zbyt wolno może być to spowodowane zbyt słabym procesorem. Czy jego wymiana jest jednak możliwa? 

Sprawdź: Co to jest procesor i za co odpowiada?

Czy można wymienić procesor w laptopie?

jak wymienić procesor w laptopie

W przypadku komputerów stacjonarnych wymiana procesora to dość łatwe zadanie. Musimy poznać po prostu kilka szczegółów technicznych i możemy bez żadnych przeszkód przystąpić do pracy. Całość nie zajmie nam dłużej niż kilka minut.

Niestety, wymiana procesora w laptopie może być nieco bardziej skomplikowana. W niektórych przypadkach będzie wręcz niestety po prostu niewykonalna. Wszystko zależy od konkretnego modelu laptopa. Odpowiedź na pytanie „jak wymienić procesor w laptopie” zależy więc od tego, o jakie urządzenie chodzi.

W jakich przypadkach nie będziemy mogli wymienić procesora? Cóż, niektórzy producenci łączą go na stałe z płytą główną. Najczęściej, nie robią tego wcale z czystej złośliwości. Pozwala to oszczędzić sporo miejsca i zapewnia znacznie lepsze zarządzanie temperaturą. To szczególnie ważne w cienkich i nowoczesnych laptopach biznesowych.

Jeśli nasz laptop ma jednak procesor nieprzymocowany na stałe do płyty głównej to problem całkowicie znika. Będziemy w stanie wymienić go na nieco nowszy model. Oczywiście, z pewnymi zastrzeżeniami.

Sprawdź: Co to jest dysk SSD M.2? 

Jak wymienić procesor w laptopie?

 No dobrze, załóżmy, że wasz laptop pozwala na wymianę CPU. Jak wymienić procesor w laptopie? Na szczęście do dość proste.

 Na samym początku zgromadźmy niezbędne narzędzia. Będziecie potrzebowali odpowiedniego śrubokręta (najczęściej będzie to niewielki torx), pasty termoprzewodzącej i dość sporo miejsca na czystym biurku lub stole. Przy okazji możecie też zadbać o małe puste pudełeczko – śrubki mają tendencję do znikania w niewyjaśnionych okolicznościach. Przed przystąpieniem do pracy dotnijcie też dłońmi jakiejkolwiek uziemionej rzeczy – ręce mogły być naelektryzowane.

 Na samym początku zdemontujcie po prostu tylną część obudowy komputera. W tym celu musicie znaleźć i odkręcić wszystkie trzymające ją śrubki. Czasami bardzo pomocne będzie poszukanie informacji o waszym konkretnym modelu w internecie, producenci lubią schować gdzieś jakąś niewielką śrubkę.

 Jeśli ten krok jest już za wami, zabierzcie się za demontaż chłodzenia i elementów zakrywających płytę główną – musicie zapewnić sobie idealny dostęp do samego procesora. Następnie delikatnie wyjmijmy go z gniazda – nie używajcie tutaj przesadnej siły.

 Skoro udało wam się już wyjąć procesor to czas na wyczyszczenie gniazda. Nie może pozostać na nim żadna pozostałość po starej paście termoprzewodzącej. Użyjcie do tego alkoholu izopropylowego i materiału, który z pewnością nie pozostawi po sobie żadnych drobinek. Następnie umieśćcie nowy procesor w gnieździe, zamknijcie ramkę i zamontujcie z powrotem wszystkie części. Gotowe! Zmieniliście właśnie procesor w laptopie.

 Zobacz: Jaki procesor do gier wybrać?

Jaki procesor do laptopa wybrać?

Komputery stacjonarne cechuje fakt, że dość swobodnie możemy zmieniać ich konfigurację oraz dokładać coraz to nowsze elementy. Niestety, płyta główna w laptopach jest niewymienialna! Oznacza to, że z pewnością nie będziecie w stanie zainstalować na niej dowolnego procesora. Musicie zwrócić więc uwagę na kilka ważnych parametrów.

Po pierwsze, musi on być w pełni kompatybilny z gniazdem w płycie głównej. Jeśli wasz laptop ma więc procesor Intela 10 generacji to z pewnością nie uda wam się zamontować w nim modelu z generacji 12 ani tym bardziej sprzętu od AMD. W większości przypadków będziemy ograniczeni tylko i wyłącznie do modelu z tej samej generacji. Ewentualnym wyjątkiem może być ulepszenie z 10 do 11 gen. Intela.

Następnie musimy pamiętać o tym, żeby parametry nowego procesora były względnie zbliżone do starego. Konkretniej, musimy spojrzeć na jego wymagania energetyczne. Nasz zasilacz w laptopie może nie być w stanie obsłużyć dużo mocniejszego procesora – cała wymiana byłaby więc bezużyteczna.

Ostatnia rzecz, o której musimy pamiętać to TDP. Parametr ten oznacza to, ile pobranej mocy procesor odda jako ciepło. Jeśli znacząco go podniesiemy, to system chłodzenia w naszym laptopie przestanie być jakkolwiek wydajny a urządzenie zacznie się przegrzewać. Może to doprowadzić nawet do jego całkowitego zniszczenia.

Sprawdź: Karta graficzna do 1500 zł - najlepsze modele

Czy warto wymieniać procesor w laptopie?

Wszystko to powoduje, że musimy zadać sobie ważne pytanie: czy warto wymienić procesor w laptopie? Niestety, nie w każdej sytuacji będzie to dobry wybór. Zazwyczaj nie uda nam się wcale osiągnąć wyraźnie większej wydajności. Czasami optymalniejsza będzie sprzedaż urządzenia i kupno nowego modelu.

Oczywiście, wymiana będzie bardzo wskazana w przypadku awarii. To jednak dość rzadki scenariusz – procesor to zdecydowanie jeden z najmniej awaryjnych elementów naszego laptopa. Istnieje jednak szansa na usterkę fabryczną…

Czasami może nie chodzić jednak o samą wydajność, a o kompatybilność z używanym przez nas oprogramowaniem. Zdarza się, że developerzy podnoszą wymagania sprzętowe przy okazji aktualizacji. W takich momentach wymiana procesora ma dość sporo sensu.

Jak wymienić procesor w laptopie – podsumowanie 

Jak widać, odpowiedź na pytanie „Jak wymienić procesor w laptopie?” nie jest wcale aż tak oczywista. W większości przypadków może to po prostu nie być możliwe, a w jeszcze innych dość bezcelowe. Niemniej, dobrze wiedzieć, że możemy mieć taką możliwość, prawda?

 Zobacz też:
Jakie są standardy płyt głównych? Wszystko co musisz wiedzieć
Do czego służy płyta główna? Wszystko co musisz wiedzieć