Jakie są standardy płyt głównych? Wszystko co musisz wiedzieć

Składacie nowy komputer, ale niektóre terminy wciąż są dla was niejasne? Tym razem, wytłumaczymy wam jakie są standardy płyt głównych.

Co to jest płyta główna?  

Zacznijmy więc od najważniejszej rzeczy: czym w ogóle jest płyta główna? Zwykle w kontekście komputerów mówi się bardzo dużo o procesorach, kartach graficznych czy pamięci RAM. Płyta główna bywa jednak niesłusznie pomijana – to bardzo duży błąd! To absolutnie niezbędny element naszego komputera, bez którego nie będziemy w stanie go nawet złożyć.

 Przede wszystkim, płyta główna to element, który łączy ze sobą wszystkie pozostałe komponenty. To właśnie dzięki niej, procesor jest chociażby w stanie komunikować się z pamięcią RAM. Dodatkowo, dzięki płycie głównej możemy podłączyć urządzenia peryferyjne takie jak myszki czy klawiatura.

 Płyta główna ma jeszcze jedną, niesamowicie ważną, funkcję. Znajdziemy w niej układ BIOSu. To zapisany na stałe w pamięci zespół procedur pozwalający na komunikację pomiędzy systemem operacyjnym a samym sprzętem. To najważniejsza część oprogramowania każdego komputera!

 Więcej informacji znajdziecie w naszym osobnym poradniku na ten temat pod tym linkiem.

Wymiary płyty głównej

ATX : 305x244mm

Micro ATX: 244x244 mm

Mini ITX: 170x170 mm

eATX: 305x277 mm

Mini STX: 305x277 mm 

Jakie są standardy płyt głównych?

Jak zapewne doskonale już wiecie, płyta główna płycie głównej nierówna. Jakie są więc standardy płyt głównych? 

ATX

 Format ATX to jeden z najpopularniejszych standardów płyt głównych. Przy okazji, jest to jeden z większych dostępnych na rynku rozmiarów. Płyta główna ATX ma wymiary 305 x 244 mm. Doskonale sprawdzi się więc w większych obudowach typu Tower.

 Oczywiście, rozmiar idzie w parze z dużą liczbą złączy. To doskonały wybór, jeśli zależy wam na możliwości podłączenia wielu urządzeń jednocześnie. Wybierając model ATX nie napotkamy też raczej zbyt wielu problemów z kompatybilnością pozostałych podzespołów – to obecny na rynku od 1995 roku standard branżowy.

 Micro ATX

Jak sama nazwa bardzo wyraźnie wskazuje, micro ATX to po prostu nieco mniejsza wersja standardowego ATX. Płyta główna w tym formacie ma wymiary 244 x 244 mm. Doskonale sprawdzi się więc w nieco mniejszych obudowach, takich jak chociażby mini Tower. Niemniej, to wciąż dość duży format – nie nadaje się do składania zestawów mini PC.

Format płyty głównej micro ATX powstał w 1997, a opracowała go doskonale nam znana firma Intel. Zdecydowanie jest to drugi najpopularniejszy format na rynku i nie będziemy mieli najmniejszych problemów ze znalezieniem kompatybilnych podzespołów. To doskonały wybór, nawet do komputerów gamingowych!

Mini ITX

Mini ITX to zdecydowanie rzadziej spotykany, ale ciągle rosnący na popularności format płyty głównej. Przede wszystkim, to naprawdę niewielkie urządzenie! Płyta główna mini ITX ma wymiary zaledwie 170 x 170 mm. To doskonały wybór do miniaturowych komputerów oraz wszędzie tam, gdzie ogranicza nas miejsce.

Oczywiście, płyta główna mini ITX siłą rzeczy nie będzie miała zbyt wielu złączy. Raczej nie polecimy jej do komputera gamingowego. W innych zastosowaniach odnajdzie się jednak doskonale.

Extended ATX (eATX)

Czasami więcej znaczy lepiej. Dokładnie z taką myślą powstał standard płyty głównej extended ATX. To największy model, jaki możemy dostać obecnie na rynku – ma wymiary 305 x 277 mm. Zmieści się więc tylko i wyłącznie w największych obudowach typu Midi Tower albo nawet Big Tower. Oczywiście to doskonały produkt dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu planują wykorzystać duże podzespoły komputerowe. Być może planujecie podłączyć dwie karty graficzne?

Mini STX

Płyta główna w formacie Mini STX zdecydowanie nie jest czymś, co chcielibyście kupić do swojego komputera gamingowego. To dość rzadko używany format, nastawiony na miniaturowe komputery. Płyta ma wymiary 140 x 147 mm – nie zmieścimy na niej większości tradycyjnych podzespołów.

Pozostałe formaty

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, nie istnieje nawet potrzeba poznawania innych formatów płyt głównych. Możemy traktować je raczej jako ciekawostkę, niż coś, czego naprawdę będziemy potrzebować.

Niemniej, gdybyście chcieli zdecydować się na inny format, to sprawdźcie koniecznie jego wymiary oraz to, czy wasze podzespoły są z nim w 100% kompatybilne.

Sprawdź: Jak sprawdzić kartę graficzną? - najlepsze sposoby

Jaką płytę główną wybrać?

Znamy już dokładnie wszystkie standardy płyt główny. Jaki z nich będzie jednak najodpowiedniejszy do waszych potrzeb?

W zdecydowanej większości przypadków odpowiednim wyborem będzie po prostu Micro ATX. Doskonale łączy on wysoką funkcjonalność z niewielkim rozmiarem. Z pewnością nie zabraknie nam portów ani miejsca na podzespoły, ale będziemy mogli kupić dzięki temu nieco mniejszą obudowę. To spory plus, jeśli mamy ograniczone miejsce. Micro ATX sprawdzi się również doskonale w większości komputerów gamingowych.

Jeśli składacie jednak komputer stworzony specjalnie z myślą o grach, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w płytę główną ATX. Dzięki temu, nie będziemy mieli żadnego problemu ze zmieszczeniem wszystkich podzespołów. Gamingowe pamięci RAM i karty graficzne potrafią być dość spore ze względu na wbudowane chłodzenie pasywne.

Jakie są standardy płyt głównych? – podsumowanie

Wiemy już doskonale jakie są standardy płyt głównych. Pod tym pojęciem nie kryje się tak naprawdę nic przesadnie trudnego – chodzi po prostu o ich rozmiar. Oczywiście, pamiętajmy też, że każda płyta główna jest kompatybilna tylko z niektórymi procesorami. Upewnijcie się dokładnie, jakie gniazdo kupujecie – nie można tego w żaden sposób później zmienić.

Zobacz też:
Komputer gamingowy do 5000 zł – polecany zestaw
Komputer gamingowy do 3500 zł – przykładowy zestaw