Jaki procesor do gier wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Składacie nowy komputer, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy procesor do gier.

Co to jest procesor i za co odpowiada?

Na samym początku wyjaśnijmy jednak pokrótce, co to w ogóle jest procesor oraz za co odpowiada. Chociaż może wydawać się to oczywiste, to dość dobrze pomoże nam to zrozumieć, jakiego modelu potrzebujemy do gier.

Procesor to po prostu serce naszego komputera i nie ma w tym stwierdzeniu absolutnie nic mylnego. Jego główne zadanie to analiza wszystkich informacji w systemie. Otrzymuje on więc dane, następnie przeprowadza na nich operacje i odsyła je do pozostałych pamięci komputerowych. Dzięki temu, może on po prostu przydzielać poszczególne zadania do poszczególnych podzespołów komputerowych.

Procesor sam w sobie odpowiada więc w największej mierze za szybkość naszego komputera. Im sprawniej będzie w stanie przetworzyć dane, tym szybciej otrzymają się pozostałe podzespoły, które będą mogły rozpocząć na nich pracę.

Sprawdź: Micro ATX vs ATX - jaką płytę główną wybrać?

Parametry procesora – o co tutaj chodzi?

Jak zapewne doskonale wiecie, procesor procesorowi nierówny. Poszczególne modele różnią się od siebie wieloma parametrami, co skutkuje bardzo odmienną wydajnością. Na samym początku zwróćmy więc uwagę na liczbę rdzeni. Rdzeń to fizyczny element naszego procesora, który niezbyt poprawnie możemy opisać jako mały procesor wewnątrz większego.

Zobacz ofert najlepszych procesorów

Każdy z nich dysponuje swoją własną pamięcią podręczną L1 i potrafi działać niezależnie od pozostałych. To właśnie dzięki temu, jesteśmy w stanie wykonywać wiele procesów jednocześnie i używać aplikacji w tle.

Następnie, warto przyjrzeć się wątkom. O ile rdzenie odpowiadają za przeprowadzanie samych obliczeń, tak wątki przygotowują dla nich dane. Nie jest to jednak aż tak ważny parametr. Powód jest bardzo prosty – niemal wszystkie nowoczesne procesory mają po dwa wątki przypadające na pojedynczy rdzeń.

Coś na co musimy jednak zwrócić bardzo dużo uwagi to taktowanie. Poprzez ten parametr rozumiemy to, ile obliczeń w ciągu sekundy wykona nasz procesor do gier. Tak naprawdę, to właśnie to określa jego szybkość. Taktowanie wyrażamy w hercach – 1 GHz odpowiada wykonaniu 1 miliarda cykli na sekundę.

Zobacz: Co to jest dysk SSD M.2?

Jakie parametry powinien mieć dobry procesor do gier?

No dobrze, jakie parametry powinien mieć w takim razie dobry procesor do gier i jakich modeli powinniśmy szukać? Na samym początku ustalmy rzecz najważniejszą – musi on być kompatybilny z waszą płytą główną. Sprawdźcie więc jaki model macie w swoim komputerze i co ważniejsze, jakie ma gniazdo.

Płyta główna z socketem AM4 nada się do najnowszych procesorów od AMD, LGA1200 jest kompatybilne z 10 i 11 generacją procesorów Intela, a LGA1700 pasuje tylko i wyłącznie do 12 generacji Intela, czyli Alder Lake.

No dobrze, pierwszy krok jest już za nami, pora więc na trochę trudniejsze pytanie – ile rdzeni i wątków musi mieć procesor do gier? Za rozsądne minimum do nowoczesnych gier przyjmiemy tutaj 4 rdzenie i 8 wątków. Szukamy więc modeli z serii Core i5/Ryzen 5 lub wyższych. Oczywiście, im więcej rdzeni tym lepiej, ale do większości gier komputerowych w zupełności wystarczą nam cztery.

Jaką częstotliwość taktowania powinniśmy natomiast wybrać? Cóż, tutaj nie ma już zbyt „twardej” granicy, ale zasada jest bardzo prosta – im więcej tym lepiej. Niemniej, w większości gier komputerowych nie robi ona aż tak dużej różnicy jak chociażby jakość karty graficznej.

Dość ciekawą opcją mogą być też procesory, których częstotliwość możemy podkręcać, czyli osiągnąć nieco większe taktowanie niż założył to producent. Należy korzystać jednak z tej funkcji tylko wtedy, kiedy dokładnie wiemy co robimy. Overclocking jest dość bezpieczny, ale mimo tego nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka.

Sprawdź: Karta graficzna do 2000 zł - jaki model warto wybrać?

Procesor do gier – AMD czy Intel?

Z pewnością wielu graczy zadaje sobie również jedno bardzo ważne pytanie – czy lepszy procesor do gier to model od Intela czy AMD? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale aż tak oczywista, ale warto najpierw podkreślić jedno – obie firmy są równie dobre. Doniesienia o tajemniczym przegrzewaniu się procesorów AMD czy może o tym, że procesory Intela nie nadają się do kart graficznych Radeon należy włożyć między bajki.

Jeśli zamierzacie kupić jakiś procesor, tylko ze względu na jego markę, to nie ma to absolutnie żadnego sensu. Zarówno modele od Intela jak i AMD sprawdzą się doskonale o ile ich parametry będą odpowiednie. Niemniej, warto pamiętać o kilku różnicach.

Najważniejsza z nich to parametr TDP – rozumie się przez niego to, jak bardzo procesor będzie nagrzewał się podczas pracy. Niektórzy mylnie biorą to za pobór mocy, a powodem nieporozumienia jest wyrażenie tej jednostki w watach. W rzeczywistości, chodzi tutaj o moc, jaką procesor odda w postaci ciepła. Im wyższe TDP tym lepszego systemu chłodzenia będziemy potrzebować.

Intel podaje ten wskaźnik jako moc oddawaną przez procesor w rzeczywistych warunkach. AMD podaje za to teoretycznie możliwą wartość maksymalną. Może więc zdarzyć się, że procesor do gier od AMD z wyższym TDP będzie miał ten parametr w rzeczywistości niższy od „teoretycznie” niższego Intela.

Dodatkowo, Intel radzi sobie wyraźnie lepiej w segmencie budżetowym. Jeden z najtańszych procesorów na rynku, który dość dobrze nada się do gier to Intel Core i5. AMD ma za to w swojej ofercie jeden z najbardziej opłacalnych sześciordzeniowych procesorów na rynku - Ryzen 5.

Procesor do gier - podsumowanie

Wybór procesora do gier nie jest zbyt prosty, ale nie jest wcale zbyt trudnym zadaniem. Na nasze szczęście, nadaje się do tego celu po prostu większość czterordzeniowych urządzeń. Mamy też z czego wybierać i około tysiąca złotych w zupełności powinno wystarczyć nam na zakupy.

Pamiętajcie też, żeby utrzymać wszystkie podzespoły w komputerze gamingowym na podobnym poziomie. Nie ma sensu kupować najnowszego 9-rdzeniowego procesora do przestarzałej karty graficznej.

Zobacz też:
Karta graficzna do 1500 zł – jaki model wybrać i dlaczego?
Jakie są standardy płyt głównych? Wszystko co musisz wiedzieć