Micro ATX vs ATX - jaką płytę główną wybrać?

Zastanawiacie się jaką płytę główną kupić? Podpowiadamy co warto wybrać i rozwiążemy odwieczny spór: Micro ATX vs ATX.

Co to jest płyta główna?

Zacznijmy jednak od absolutnych podstaw. Co to w ogóle jest płyta główna i do czego jest nam potrzebna? Cóż, to absolutnie niezbędny element naszego komputera, bez którego nie byłoby nawet mowy o jego poprawnym działaniu. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie komunikacji pomiędzy wszystkimi pozostałymi podzespołami.

Płyta główna jest więc tak naprawdę fundamentem, na którym możemy budować cały komputer. To właśnie w niej znajdziemy też układ BIOSu. To zestaw procedur zapisany na stałe w pamięci komputera, pozwalający na komunikację pomiędzy systemem operacyjnym a samym sprzętem. To absolutnie najważniejszy element oprogramowania w każdym PC. 

Sprawdź: Do czego służy płyta główna?

Co to jest format płyty głównej?

 Jak zapewne doskonale już wiecie, płyta główna płycie głównej nierówna. Modele różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedna z najważniejszych rzeczy, to gniazdo procesora. Płyta główna musi być kompatybilna z konkretną serią – kupując model z gniazdem LGA1200 nie będziemy mogli korzystać z procesora od AMD, który wymaga gniazda AM4.

 Następna kwestia to format płyty głównej. Ten parametr, pomimo dość skomplikowanego nazewnictwa, jest banalnie wręcz prosty – mowa tutaj po prostu o jej rozmiarze.  Przez format rozumiemy więc po prostu standaryzowane wymiary.

To bardzo ważna rzecz, na którą musimy dokładnie zwrócić uwagę przy zakupach. W innym wypadku, nasza nowa płyta główna mogłaby nie pasować do obudowy, którą kupiliśmy! Dodatkowo, musimy pamiętać o wielkości pozostałych podzespołów, w szczególności karty graficznej.

 Sprawdź też: Karta graficzna do 1500 zł – jaki model wybrać i dlaczego?

Jakie są formaty płyt głównych?

 Formaty płyt głównych są bardzo dobrze ustandaryzowane. Na rynku znajdziemy więc tak naprawdę mniej niż 10 dostępnych opcji, z czego połowa i tak nie jest zbyt często używana. W końcu, po co zmieniać coś co doskonale działa?

 Najbardziej popularnym z nich zdecydowanie jest ATX. To jeden z największych modeli na rynku o wymiarach 305 x 233 mm. Sprawdza się najlepiej w obudowach typu tower. Jeśli zależy nam jednak na maksymalnym dostępnym rozmiarze, to powinniśmy sięgnąć to Extended ATX (eATX). Płyta główna w tym formacie ma wymiary aż 305 x 270 mm. Używać możemy jej tylko z największymi obudowami typu tower.

 Miłośnicy nieco mniejszych rozwiązań powinni skorzystać za to z formatu Micro ATX o wymiarach 244 x 244 mm. Jeśli poszukujemy czegoś jeszcze mniejszego, to do wyboru mamy też Mini ITX (170 x 170 mm) i dość egzotyczne i rzadko spotykane Mini STX (140 x 147 mm) do zestawów Mini PC.

 No dobrze, ale który format będzie dla nas najodpowiedniejszy? Najczęściej wybór dotyczy dwóch najpopularniejszych formatów. Co jest więc lepsze? Micro ATX vs ATX?

 Zobacz: Karta graficzna do 2000 zł - co warto wybrać?

Micro ATX vs ATX – który format wybrać i dlaczego?

micro atx vs atx

 Podstawowa różnica pomiędzy płytami Micro ATX i ATX to oczywiście ich rozmiar. Pamiętajmy jednak, że w parze z nim idą też pewne istotne różnice, które powinniśmy brać pod uwagę przy kompletowaniu komputera.

 Podstawowa z nich to liczba dostępnych złącz i portów. Płyta w formacie ATX jest większa, a zatem można zmieścić na niej po prostu nieco więcej wejść na urządzenia peryferyjne. Jeśli wiecie, że musicie podłączać dużo sprzętu jednocześnie, to będzie ona zdecydowanie lepszym wyborem.

 Niemniej, różnica ta nie jest szczególnie ważna dla przeciętnego użytkownika. Liczba portów nawet w Micro ATX jest zwykle dla nas w pełni wystarczająca. Jeśli szukacie jednak czegoś „ekstra” to zdecydowanie postawcie na ATX.

Następnym elementem, na który musimy spojrzeć rozważając konflikt ATX vs Micro ATX jest dobór pasującej obudowy. Nie zawsze mamy nieograniczone miejsce i być może chcielibyśmy kupić nieco mniejszy zestaw komputerowy. Płyta ATX wymusza na nas wybór sporej obudowy typu Tower. Micro ATX zmieścimy natomiast nawet w nieco mniejszych, poręczniejszych modelach.

Która z tych płyt głównych odnajdzie się lepiej w komputerze gamingowym? ATX vs Micro ATX to dość otwarty temat i nie ma tutaj jednoznacznie dobrej odpowiedzi. Przyjęło się jednak, że w przeciętnych modelach śmiało możemy wykorzystać płytę Micro ATX i będzie ona jak najbardziej odpowiednim wyborem.

W przypadku sprzętu typowo high-endowego lepiej postawić jednak na zwykłe ATX. Nie będziemy mieli wtedy żadnego problemu z kompatybilnością nawet największych kart graficznych.

Sprawdź: Komputer gamingowy do 4000 zł

Czy warto wybrać inny format płyty głównej?

 No dobrze, ale w jakich sytuacjach warto w takim razie wybrać inną płytę główną? Cóż, modele eATX sprawdzą się tak naprawdę tylko i wyłącznie w najmocniejszych maszynach gamingowych, w których chcemy zastosować duży i niecodzienne systemy chłodzenia. To dodatkowo świetny wybór, jeśli zależy nam na maksymalnej dostępnej liczbie złączy.

 Miłośnicy miniaturyzacji powinni postawić jednak na Mini ITX. To doskonały wybór, jeśli ogranicza nas miejsce i musimy postawić na maksymalnie małą obudowę. Niestety, możemy nie zmieścić wtedy każdej karty graficznej! Weźcie to koniecznie pod uwagę przy kompletowaniu całego zestawu.

Micro ATX vs ATX – podsumowanie

 Różnica pomiędzy formatem Micro ATX a zwykłym ATX zdecydowanie nie jest zbyt duża. Nie będzie to raczej wybór, który zadecyduje o kształcie i możliwości ulepszenia waszego całego zestawu komputerowego. Jeśli nie możecie się zdecydować, to prawdopodobnie odpowiednie będzie dla was po prostu zwykłe Micro ATX – to świetny kompromis pomiędzy wydajnością a wielkością.

Zobacz też:
Komputer gamingowy do 5000 zł – polecany zestaw
Komputer gamingowy do 3000 zł – co warto wybrać?