Nie Przegap Naszych Topowych Produktów - Twoje Must-Have na Ten Sezon! Sprawdź >>>

Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
Komputery
Gaming
RTV
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda
Sferis Komputery Podzespoły komputerowe Płyty główne
Aktywne filtry
Gniazdo procesora: LGA 1200

Płyta główna LGA 1200

(2)
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

AMD Corsair Gigabyte Intel Lenovo MSI

Płyta główna LGA 1200

 Zakup płyty głównej dokomputera zazwyczaj oznacza próbę jego samodzielnego złożenia. Ponieważ jest to podstawowy element każdego PC czy laptopa, od jego wyboru zależą możliwości i wydajność całego urządzenia. Zanim jednak sięgniesz po najnowsze i Twoim zdaniem najlepsze rozwiązanie na rynku, przeanalizuj, czy jest ono niezbędne do prac, jakie wykonujesz na komputerze. 

 Intensywny rozwój technologii informatycznych przejawia się wciąż nowymi produktami, jakie pojawiają się na rynku. Warto jednak pamiętać, że dobry komputer to nie taki, który składa się wyłącznie z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Najistotniejsze jest, aby wszystkie moduły były kompatybilne. Wybierając najnowszy model płyty głównej, przystosowany do procesorów Intel 12. generacji, nie tylko musisz dokupić do niej taki procesor, ale też radiator czy pamięć operacyjną RAM. Produkty z najwyższej półki cenowej mocno obciążą kieszeń, a gotowy PC nie będzie przez Ciebie wykorzystany nawet w połowie.

 Alternatywą dla najnowszych osiągnięć techniki jest płyta główna LGA 1200. Od kilkunastu lat jest montowana w komputerach wysokiej klasy, doskonale sprawdzając się w wymagających operacjach.

 Płyta główna socket 1200 dla procesorów stacjonarnych Intel 10. i 11. Generacji

 Płyta główna socket 1200 jest wyposażona w gniazdo typu LGA (land grid array), które charakteryzuje się tym, że piny łączące układ scalony z gniazdem znajdują się w tym drugim, a nie w układzie scalonym. W tym typie gniazda znajduje się 1200 pinów, dzięki czemu jest ono przystosowane do montażu procesorów Comet Lake (10. generacji) i Rocket Lake (11. generacji). Oba modele miały swoją premierę w 2020 roku.

 Płyta główna LGA 1200 powstała jako następca modelu LGA 1151, wykorzystując jej atuty, takie jak 49 dodatkowych pinów umieszczonych w zmodyfikowanej konstrukcji. Niestety przesunięcie kluczowania gniazda w lewo w procesorach Comet Lake sprawiło, że nie są one kompatybilne z wcześniejszymi układami. Znacznie lepiej przedstawia się kwestia procesorów Intel Rocket Lake11. generacji, gdyż bez problemu mogą one być montowane na płytach głównych z chipsetem Z490 większości znanych producentów. Są wśród nich marki takie jak Asus, Gigabyte, MSI, ASRock i Biostar.

 Zaletą, jaką wyróżnia się płyta główna socket 1200, z pewnością jest zachowany układ otworów radiatora. Umieszczono je w układzie kwadratu w odległościach 75 mm. Takie rozwiązanie zostało już zastosowane w kilku wcześniejszych płytach, dlatego układ chłodzenia można wymieniać pomiędzy nimi.

 Jaka płyta główna LGA 1200 do komputera?

 Oferta płyt głównych z gniazdem LGA 1200 jest bogata i zróżnicowana. Dlatego wybór nie będzie się ograniczać do ceny. Niezbędne jest też dopasowanie innych parametrów do pozostałych modułów układu takich jak chipset, pamięć RAM czy ilość gniazd dla kart rozszerzeń. Warto wiedzieć, że kluczowym elementem przy takim wyborze jest chipset. Dla omawianej tu płyty dostępnych jest pięć chipsetów, jednak najpopularniejsze z nich to Intel H410, B460 i Z490. Różnią się one liczbą portów SATA i USB i są powiązane z konkretnymi modelami procesorów.

 Jeśli zależy Ci na posługiwaniu się szybką i wydajną pamięcią DDR4, najlepszym rozwiązaniem jest płyta główna socket 1200 z chipsetem Z490. Dwa pozostałe modele ze względu na swoje ograniczenia obniżą taktowanie pamięci RAM, uniemożliwiając wykorzystanie jej potencjału. W sklepie Sferis znajdziesz kilka ciekawych modeli płyt głównych LGA 1200 (Socket 5), wyprodukowanych zarówno przez Asus, jak i Gigabyte czy MSI. Szczególnie polecamy modele płyt z chipsetem Z590.

Sortuj