Darmowa dostawa Paczkomatem od 599 zł lub Orlen Paczka za 9,90 zł przy zamówieniach do 599 zł! Sprawdź szczegóły >>>

Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
Komputery
Gaming
RTV
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda
Sferis Komputery Podzespoły komputerowe Płyty główne
Aktywne filtry
Gniazdo procesora: Socket AM4

Płyty główne socket AM4

(48)
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

AMD Corsair Gigabyte Intel Lenovo MSI

Płyty główne socket AM4

 Płyta główna jest najważniejszym komponentem komputera decydującym o szybkości jego pracy oraz o możliwościach wykorzystania. Z kolei najważniejszymi elementami na płycie głównej są chipset oraz gniazdo procesora określane też jako socket. Gniazdo pozwala na połączenie CPU z płytą główną za pomocą specjalnych szpilek (pinów), które mogą być umieszczone w jego podstawie lub na spodniej części układu scalonego. W pierwszym przypadku jest to gniazdo typu LGA (ang. Land Grid Array), w drugim – gniazdo typu PGA (ang. Pin Grid Array). Przykładem PGA jest socket AM4.

 Wyposażone w taką obudowę płyty AM4 zostały zaprojektowane na potrzeby platformy procesorowej AMD i nieistniejącej już ATI Bristol Ridge. Obecnie gniazda są wykorzystywane do montażu znacznie nowszych wielordzeniowych procesorów Ryzen, będących firmowymi projektami AMD przeznaczonymi do komputerów stacjonarnych i laptopów. Pierwsze procesory tego typu pojawiły się na rynku w marcu 2017 roku, a wraz z nimi – gniazdo i płyta główna socket AM4.

 Charakterystyka płyty AM4

 Cechami, którymi wyróżnia się płyta główna socket AM4, są chipset oraz typ gniazda procesora. To drugie jest wyposażone w 1331 pinów, dzięki czemu jest też przystosowane do obsługi modułu pamięci RAM DDR 4. Jednocześnie jest to pierwsze gniazdo o takich możliwościach. Z drugiej strony układ pinów i konstrukcja socket AM4 nie pozwalają na obsługę starszych typów procesorów.

 Pierwsza płyta główna AM4 DDR4 była wyposażona w chipset X370. Obecnie jej konstrukcja jest przystosowana do obsługi aż ośmiu modeli chipsetów. Jednocześnie na rynku są dostępne trzy ich 3 generacje oznaczane kolejno cyframi od 3 do 5. Różnią się one między sobą liczbą linii PCI Express, złącz SATA i portów USB oraz technologiami, jakie obsługują. Przykładowo najnowocześniejszy chipset trzeciej generacji X570 ma 12 złącz SATA i 8+0+4 USB.

 Płyta główna socket AM4 oferuje wsparcie dla procesorów konsumenckich Ryzen i Athlon, obsługuje 4 moduły pamięci operacyjnej DDR4 w konfiguracji dual channel oraz PCI Express 3.0 i 4.0

 Płyta główna AM4 DDR4 a system chłodzenia

 Oczywiste jest, że wraz ze wzrostem wydajności i szybkości pracy procesora niezbędne jest też wydajniejsze chłodzenie. W przypadku gniazda AM4 nowe możliwości stworzyło przeprojektowanie mostków północnego i południowego. W związku z tym zmianie uległy też wymiary gniazda. To powód, dla którego starsze typy systemów chodzenia nie mogły być montowane do płyty AM4.

 Obecnie są już stosowane rozwiązania producentów, które pozwalają na wykonanie takiego montażu. Są to np. dodatkowe otwory montażowe na płycie lub specjalne mocowania systemów chłodzenia. Ze względu na ważność tego aspektu warto zapoznać się z dostępnym rozwiązaniem przed zakupem płyty z gniazdem AM4.

 Płyty AM4 w sklepie Sferis

 Wybór płyty głównej do procesora AMD wymaga starannego przeanalizowania własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Płyta główna AM4 DDR4 wyposażona w chipset B550 ma tę zaletę, że jest tańsza od topowego modelu z chipsetem X570. Jednocześnie nie oferuje tak wielu elementów wyposażenia i obsługuje PCI Express 4.0 tylko w ograniczonym zakresie. Różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi modelami wynoszą nawet trzykrotną wartość tańszego modelu.

 Z drugiej strony oferta Sferis jest bogata i obejmuje ponad 50 modeli płyt z gniazdem AM4, wyposażonych w różne chipsety, co pozwoli dopasować model do własnych komputerów i potrzeb. Polecamy między innymi płyty AM4 Gigabyte, MSI, Asus czy ASRock do profesjonalnych zastosowań oraz do użytku w komputerach domowych. Natomiast użytkownikom o szczególnych wymaganiach proponujemy nasycone nowoczesnymi rozwiązaniami modele z wyższej półki takie jak Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero czy Gigabyte X570S Aorus Master.

Sortuj