Nie Przegap Naszych Topowych Produktów - Twoje Must-Have na Ten Sezon! Sprawdź >>>

Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
RTV
Komputery
Gaming
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda
Sferis Komputery Podzespoły komputerowe Płyty główne
Aktywne filtry
Gniazdo procesora: LGA 1700

Płyty główne socket LGA 1700

(105)
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

AMD Corsair Gigabyte Intel Lenovo MSI

Płyta główna LGA 1700

 Płyta główna jest podstawowym i zarazem najważniejszym elementem komputera PC czy laptopa, który umożliwia komunikację i wymianę danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Jest niezbędna nie tylko do pracy urządzenia, ale nawet do jego uruchomienia. Bez niej niemożliwe byłoby też zmontowanie jednostki, gdyż stanowi ona bazę do umieszczenia procesora, kart rozszerzeń, pamięci operacyjnej RAM czy kontrolera CPU.

 Liczba wariantów płyt głównych jest ogromna, a od początku rozwoju technologii komputerowych wciąż pojawiają się nowe, lepsze i wydajniejsze rozwiązania. Wśród nich jest też płyta główna LGA 1700, której premiera miała miejsce w ostatnim kwartale 2021 roku. Jest to więc nowa konstrukcja, przystosowana do spełniania wymogów najbardziej wymagających użytkowników.

 Płyta główna socket 1700 do procesorów Alder Lake

 Każda standardowa płyta główna komputera zawiera kilka stałych elementów, niezbędnych do stworzenia spójnego, sprawnie działającego urządzenia. Poza chipsetem, typem i liczbą złączy, układem chłodzenia, dźwiękowym i zasilania jednym z najistotniejszych jest gniazdo, w języku fachowym określane jako socket. Stanowi ono miejsce montażu serca komputera – procesora (CPU). Nieustanny rozwój technologii produkcji procesorów sprawia, że wraz z poprawą parametrów mich pracy zmienia się także budowa. Płyta główna socket 1700 jest wyposażona w gniazdo przeznaczone do najnowszej 12. generacji procesorów Intel Core, nazywanych też Alder Lake.

 Różnica pomiędzy wcześniejszymi modelami procesorów i dostosowanych do nich gniazd sprowadza się do liczby pinów. Płyta główna LGA 1700 jest wyposażona w gniazdo, które zawiera ich o 500 więcej niż poprzedni model – LGA 1200. Przeznaczeniem tych dodatkowych pinów jest obsługa pamięci głównej w technologii DDR5, a także PCIe 5.0. Poza widoczną zmianą liczby pinów przekształceniu uległa też ogólna forma gniazda. Płyta główna socket 1700 ma gniazdo w kształcie prostokątnym, a nie kwadratowym, jak jej poprzedniczka. Jest to pierwsza taka zmiana rozmiaru od czasu pojawienia się na rynku modelu LGA 775 w 2004 roku.

 Płyta główna LGA 1700 – zmiany w układzie chłodzenia

 Nowy wariant gniazda CPU na płycie głównej zmienił zagospodarowanie jej powierzchni. Przeszkodą okazał się radiator, który po umieszczeniu większego procesora nie mieścił się w dotychczasowej pozycji. Dlatego płyta główna LGA 1700 została wyposażona w nowe rozwiązanie, w którym rozstaw otworów radiatora wynosi 78x78 mm. Dla porównania w modelu LGA 1200 było to 75x75 mm, a w LGA 775 – 72x72 mm. Nowa płyta główna socket 1700 nie została wyposażona w dodatkowe otwory umożliwiające montaż starszych typów chłodzenia. Stwarza to problem z kompatybilnością i konieczność wymiany radiatora na odpowiednio dostosowany model.

 Obsługiwane standardy

 Płyta główna LGA 1700 została przystosowana do montażu najnowszych procesorów Intel Core 12. generacji, które obsługują standardy pamięci DDR4 i DDR5. Dlatego również ona została wyposażona w moduły DIMM dla DDR4 lub DDR5. Nie są one jednak kompatybilne wstecz, co oznacza, że nie można w nich zamontować starszych typów pamięci operacyjnej.

Jednocześnie większość dostępnych płyt z tej kategorii wyposażono w slot PCIe x16, połączony z procesorem za pomocą maksymalnie 16 ścieżek. Zapewnia to kompatybilność z procesorami Adler Lake, których architektura zapewnia 16 pasów PCIe w standardzie 5.0. Szczególnie dotyczy to płyt z chipsetem Z690. W niektórych modelach płyt głównych LGA 1700 istnieje możliwość wykorzystania pasów 5. 0 do podłączenia kart rozszerzeń lub dysku SSD.

W sklepie Sferis znajdziesz płyty główne socket 1700 producentów takich jak ASRok, Gigabyte, Asus i MSI, w tym również modele z chipsetem Z690, w szerokim przekroju cenowym.

Sortuj