Co to jest dysk SSD M.2? Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest dysk SSD M.2 i czym różni się od tradycyjnych modeli? W tym artykule wytłumaczymy wam wszystko co musicie wiedzieć.

Co to jest dysk SSD i czym różni się od dysku HDD?

Dysk SSD vs HDD

 Na samym początku wyjaśnijmy jednak absolutne podstawy. Czym w ogóle jest dysk SSD i dlaczego nie powinniśmy nazywać go dyskiem twardym? Cóż, to bardzo proste!

Tradycyjne dyski HDD wykorzystują do zapisu danych talerz i głowicę. Specjalny motor rozpędza metalową płytkę i wprawia ją w ruch obrotowy, podczas gdy głowica namagnesowuje poszczególne jej elementy. Dokładnie w ten sposób komputer jest w stanie zapisać dane takie jak 0 i 1 – a to absolutnie wszystko czego mu potrzeba. Dyski HDD, czyli dyski twarde, to technologia obecna już na rynku od wielu lat.

Dyski SSD to jednak znacznie nowocześniejsze urządzenia, które bardzo różnią się budową od swoich starszych kolegów. Tak naprawdę, jest to urządzenie bardziej zbliżone od pendrive’a niż do tradycyjnego dysku twardego. Za zapis odpowiadają pary tranzystorów, na których za pomocą ładunków elektrycznych można zapisać niezbędne informacje. W pojedynczym dysku znajdziemy miliardy takich par!

 Sprawdź: Dysk SSD vs HDD - podstawowe różnice

Co to jest dysk SSD M.2?

dysk SSD M.2

 Każdy z was na pewno doskonale wie jak wygląda dysk w naszym komputerze. Najczęściej mówimy przecież o niezbyt dużym, prostokątnym urządzeniu. Tymczasem, dysk SSD M.2 dość mocno wyłamuje się z tego schematu.

 Swoim kształtem przypomina on raczej listek gumy do żucia – jest znacznie dłuższy niż szerszy i ma zaledwie kilka milimetrów grubości. Dzięki temu, to doskonały wybór do laptopów i mini PC! Całość jest naprawdę niewielka, ale pojemność nie ulega tutaj żadnej zmianie.

Mówiąc o dysku SSD M.2 mówimy więc tak naprawdę o jego formacie. Oczywiście, w parze z rozmiarem idzie też zupełnie inny rodzaj połączenia. Najczęściej, wepniemy go bezpośrednio w płytę główną w naszym komputerze. Nie są potrzebne więc żadne dodatkowe kable! Upewnijcie się jednak, czy wasza płyta główna jest kompatybilna z tego rodzaju urządzeniami. Potrzebujecie gniazda M.2, aby móc wpiąć taki dysk.

Zobacz: Komputer gamingowy do 5000 zł - polecany zestaw 

Czy dysk SSD M.2 jest szybszy od tradycyjnego dysku?

No dobrze, ale czy w parze z miniaturyzacją idzie również większa jakość? Co ciekawe, absolutnie nie! M.2 jest jedynie formatem dysku, który nie wpływa na jego pozostałe parametry. Oczywiście, dysk SSD będzie znacznie szybszy od dysku HDD, ale sam jego format nie wpłynie już w żaden sposób na ten parametr.

Dlaczego warto więc wybrać dysk SSD M.2? Cóż, przede wszystkim chodzi tutaj o wygodę użytkowania i zaoszczędzone miejsce. Decydując się na ten format nie musimy używać żadnych specjalnych kieszeni, czy martwić się o dobry montaż wewnątrz obudowy. Instalacja zajmie nam zaledwie kilka sekund i pozbędziemy się plątaniny kabli. Tym razem chodzi o miniaturyzację i wygodę a nie o większą szybkość. 

SATA a NVMe – czyli rodzaje dysków M.2

Wiecie już doskonale, że dysk SSD M.2 różni się od zwykłych modeli tylko i wyłącznie wielkością i sposobem montażu. Niemniej, możemy natknąć się na ich dwa rodzaje – M.2 SATA i NVMe. Tym razem, różnice będą już znacznie bardziej widoczne.

Dysk SATA – co to jest?

Dysk SSD M.2 SATA wykorzystuje (jak sama nazwa wskazuje) interfejs SATA. Niestety, jego maksymalna przepustowość to zaledwie 6 Gb/s. Czy to aż tak mało? Cóż, to zależy. Jeśli zestawimy ten wynik z dyskami HDD to będzie on wyjątkowo dobry. Niestety, blednie on nieco przy wynikach modeli NVMe.

Standard SATA wymaga do podłączenia aż dwóch kabli. Pierwszy z nich będzie odpowiadał za przesyłanie danych do płyty głównej. Drugi natomiast, jest kablem zasilającym. Oczywiście, dysk w formacie M.2 pozbywa się tego problemu – połączymy go bezpośrednio za pomocą złącza w płycie głównej. Zyskamy więc nieco więcej miejsca w obudowie, ale wciąż jesteśmy ograniczeni maksymalną przepustowością tego standardu.

Sprawdź: Karta graficzna do 2000 zł - co warto wybrać? 

Dysk NVMe – siła magistrali PCIe

W opozycji do dysków SATA stoją modele NVMe. To specjalny protokół przesyłania danych stworzony specjalnie dla dysków SSD. Na samym początku spójrzmy na ich przepustowość – teoretycznie możemy tutaj osiągnąć aż 20 Gb/s! Wszystko dzięki temu, że NVMe pozwala na komunikowanie się bezpośrednio z procesorem używając do tego gniazd PCIe – pomijamy więc znacznie wolniejszy sterownik SATA.

Oczywiście, wszystko zależy też od magistrali PCIe. W większości komputerów uda nam się jednak otrzymać potencjalną prędkość na poziomie 16 GB/s, wykorzystując 16 linii w PCIe 3.0. Niestety, modele NVMe są nieco droższe od modeli SATA – jakość kosztuje.

Czy warto wybrać NVMe? To zależy – przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczy zwykła SATA dobrej jakości. Warto się jednak zastanowić nad tą opcją, jeśli potrzebujecie nieco większej wydajności.

Sprawdź: Karta graficzna do 1500 zł - co warto wybrać?

Czy warto kupić dysk SSD M.2? 

No dobrze, ale czy w takim razie dysk SSD M.2 jest w ogóle opłacalnym wyborem? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Nie niesie on ze sobą żadnych ograniczeń ani nie spowalnia naszego komputera. Korzyści są za to po prostu wymierne.

Pozbywamy się dzięki temu zbędnych kabli, nie musimy martwić się o skomplikowany montaż, a całość jest do tego po prostu mniejsza. Znacznie większym dylematem powinno być to, czy wybrać model SATA czy NVMe – sam dysk SSD M.2 to po prostu czysta wygoda i korzyść, za którą warto czasami odrobinę dopłacić.

Na szczęście, dyski M.2 nie są wcale wyraźnie droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników. W niektórych przypadkach będą nawet nieco tańsze. W końcu nie potrzebujemy do nich obudowy.

Zobacz też:
Micro ATX vs ATX – jaką płytę główną wybrać?
Komputer gamingowy do 4000 zł – co warto wybrać?