Płyta główna do 300 zł - jaki model warto wybrać?

Składacie nowy komputer, ale ogranicza was budżet? Podpowiadamy, jaka płyta główna do 300 zł będzie najlepszym wyborem! 

Za co odpowiada płyta główna? 

Na początku – trochę teorii. Czym w ogóle jest płyta główna i za co ona odpowiada? W dużym skrócie, umożliwia ona połączenie i komunikację między wszystkimi innymi komponentami systemu. Można powiedzieć, że płyta główna pełni rolę mostu, który umożliwia przepływ danych i energii między różnymi elementami komputera.

Dodatkowo zarządza ona kontrolą urządzeń wejścia-wyjścia, takich jak porty USB, porty SATA, karty dźwiękowe i sieciowe czy nawet myszka i klawiatura. To absolutnie niezbędny element, od którego jakości zależy też wydajność naszego całego systemu. 

Ranking płyt głównych do 300 zł

Czy płyta główna do 300 zł jest w ogóle możliwa? Czy jest to budżet, w którym znajdziemy jakikolwiek sensowny egzemplarz? Jak zwykle w takim przypadku, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli budujecie komputer gamingowy i zależy wam na maksymalnej dostępnej wydajności, to nie będzie to raczej najlepszy wybór. W innym przypadku 300 złotych to jednak w pełni wystarczający budżet! 

AsRock B450M-HDV R4.0

AsRock B450M-HDV R4.0 to kompaktowa płyta główna w formacie micro-ATX, dedykowana procesorom AMD Ryzen praktycznie każdej generacji, poza najnowszą. Wyposażona jest gniazdo AM4 i, jak sama nazwa wskazuje, chipset B450. Niestety, do dyspozycji mamy więc tylko PCIe 3.0.

Model od AsRock oferuje szeroki zakres portów i złączy, takich jak porty USB, złącza SATA3 dla dysków (do 6 Gb/s) twardych oraz porty audio, co ułatwia podłączanie różnych urządzeń i rozszerzeń. Producent postawił też na konstrukcję Hybrid Digi Power nowej generacji, aby zapewnić precyzyjną kontrolę i płynną moc. To rozwiązanie technologiczne pozwala na dalsze zwiększenie stabilności i żywotności całej płyty głównej. 

Asrock A520M-HVS

Asrock A520M-HVS to płyta główna zaprojektowana dla procesorów AMD z podstawką AM4. Jest wyposażona w chipset A520, który zapewnia solidną wydajność i funkcjonalność. Niestety, nie oferuje on możliwość podkręcania podzespołów. Będzie to dobry model tylko i wyłącznie wtedy, jeśli overclocking nie jest dla was zupełnie istotny. 

Sporym atutem jest natomiast obsługa pamięci RAM o bardzo wysokiej częstotliwości, bo aż do 4733 MHz. Do dyspozycji mamy też złącze PCIe 3 generacji, SATA 3 do podłączenia dysków oraz USB 3.2 pierwszej generacji. To doskonały model, jeśli szukacie czegoś stabilnego i wydajnego, ale przy tym niedrogiego. 

MSI A520M-A PRO AM4 2DDR4 

MSI A520M-A PRO AM4 2DDR4 to bardzo podobna do wyżej opisywanej płyta główna. Powód jest banalnie prosty – korzysta z tego samego chipsetu A520M. Oznacza to, że do dyspozycji mamy gniazdo PCIe 3 i niestety brak możliwości podkręcania podzespołów. Dostępna jest za to szybka pamięć RAM – do 4533 MHz! Mimo wszystko, to nieco mniej niż w poprzednim modelu!

W porównaniu do modelu AsRock, płyta od MSI ma jedno gniazdo PCIe 3.0 x1 więcej oraz funkcję AMD StoreMI, która umożliwia łączenie dysków SSD i HDD w jedno wirtualne urządzenie. Nie znajdziemy tego w opisanym wyżej modelu. A niewątpliwie należy uznać to za spory plus. 

Który z tych modeli z chipsetem A520 warto wybrać? Tak naprawdę, zależy to tylko i wyłącznie od was, oba spełnią wasze oczekiwania. 

Asrock H510M-HVS 

Jak zapewne zauważyliście, wszystkie opisane modele były jak na razie kompatybilne z gniazdem AM4, czyli z procesorami od AMD. Zdecydowanie czas zatem na coś dla miłośników Intela, czyli na płytę Asrock H470M-HVS z gniazdem LGA1200, kompatybilnym z procesorami Core 10 i 11 generacji. Umożliwia ona obsługę do 64 GB pamięci RAM o prędkości do 3200 MHz. 

Do dyspozycji mamy też złącze PCIe 3.0 x 16 oraz dodatkowe PCIe 3.0 x 1 co umożliwi podłączenie wielu urządzeń rozszerzających. Do tego w środku znajdziemy 4 złącza SATA III (6 Gb/s) i 1 złącze M.2. Entuzjaści chłodzenia wodnego ucieszą się za to z portu pompy wodnej o mocy 2A. Każdy doceni natomiast Full Spike Protection, czyli system zapobiegający przepięciom.

Asrock H470M-HVS

Asrock H470M-HVS to kolejna płyta główna wyposażona w gniazdo LGA 1200. Oznacza to, że jest kompatybilna z procesorami Intela 10 i 11 generacji. Tak naprawdę, jest ona niezwykle podobna do opisywanego wyżej modelu. Istnieje jednak kilka różnic. Zacznijmy jednak od podobieństw: mamy tutaj 4 porty SATA (6 Gb/s) oraz 1 gniazdo PCIe 3.0 x16 i 1 gniazdo PCIe 3.0 x1. Obie płyty główne obsługują też do 64 GB pamięci RAM. 

Niestety, H470M poradzi sobie z nieco wolniejszą pamięcią niż H510M – mamy do dyspozycji jedynie moduły do 2933 MHz. To typowa płyta główna do komputera biurowego, w którym wysoka wydajność nie jest aż tak ważna jak atrakcyjna cena oraz kompaktowy rozmiar.