Procesor do 1500 zł - polecane modele

Kompletujecie nowy komputer, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Podpowiadamy, jaki procesor do 1500 zł będzie najlepszym wyborem.

Najważniejsze parametry procesora – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do konkretnych modeli warto przypomnieć sobie, jakie są najważniejsze funkcje procesora. Chcemy przecież doskonale wiedzieć, za co konkretnie płacimy prawda? Na co musimy więc zwrócić uwagę?

Na samym początku weźmy pod uwagę liczbę rdzeni. To fizyczne elementy wewnątrz naszego procesora, stanowiące niejako niezależne od siebie elementy. Każdy z nich dysponuje swoją własną pamięcią podręczną i jest w stanie przetwarzać dane niezależnie od pozostałych. To właśnie dzięki temu nasze komputery są w stanie wykonywać wiele zadań jednocześnie. Im więcej rdzeni, tym więcej aplikacji jednocześnie będziemy w stanie uruchomić.

Teoretycznie, następnie powinniśmy przyjrzeć się liczbie wątków. O ile rdzenie odpowiadają za przeprowadzanie obliczeń, o tyle wątki dostarczają im dane. Możemy jednak w pełni pominąć ten parametr. Czy nie jest on w ogóle ważny? Nic bardziej mylnego! Standardem we wszystkich nowoczesnych procesorach są po prostu 2 wątki przypadające na jeden rdzeń.

Znacznie ważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest za to częstotliwość taktowania CPU. Parametr ten oznacza to, jak szybko nasz procesor jest w stanie przetwarzać dane. 1 GHz (gigaherc) odpowiada 1 miliardowi cykli na sekundę. Ile GHz potrzebujemy? Cóż – im więcej tym lepiej!

Na sam koniec warto spojrzeć na TDP. Pod tym pojęciem rozumiemy to, jak dużo energii w postaci ciepła będzie oddawał nasz procesor podczas pracy. Im wyższe TDP tym mocniejszego systemu chłodzenia będziemy potrzebowali.

Sprawdź: AMD czy Intel? - jaki procesor wybrać?

Czy warto kupić procesor do 1500 zł?

amd czy intel?

Wiecie już jakie są najważniejsze parametry każdego procesora. Omówmy teraz inne zagadnienie: czy procesor do 1500 zł ma w ogóle sens? Czy to odpowiedni budżet? Cóż, to zależy od tego, jaki komputer składacie.

Jeśli kompletujecie dość klasyczne urządzenie do użytku domowego to procesor do 1500 zł będzie zbytecznym wydatkiem. Tak samo dobrze sprawdzą się nawet dwukrotnie tańsze modele – nie wykorzystacie po prostu nigdy jego możliwości.

Co jednak z komputerami gamingowymi? Tutaj sprawa się nieco komplikuje – dobry procesor to absolutna podstawa. Niemniej, znacznie ważniejsza jest karta graficzna. Powinniśmy wybrać więc taki model, który będzie po prostu do niej odpowiednio pasował. Procesor do 1500 zł będzie zbędny, jeśli wykorzystujemy chociażby RTX 3050, będzie za to niezbędny do jakiejkolwiek karty graficznej mocniejszej od RTX 3060.

Zobacz ofert najlepszych procesorów

Oczywiście, pamiętajmy też o zastosowaniach profesjonalnych. Być może korzystacie z bardzo obciążających programów wymagających przetwarzania wielu procesów naraz. Zdecydowanie warto postawić wtedy na mocny model.

Sprawdź: Procesor do 1000 zł - jaki model wybrać?

Jaki procesor do 1500 zł wybrać – najciekawsze modele

Intel Core i5-12600K

core i5-12600K procesor do 1500 zł

Bez żadnych niespodzianek, ranking otwiera model Core i5 najnowszej generacji od Intela. Ciężko się zresztą temu jakkolwiek dziwić, Alder Lake zostało bardzo ciepło przyjęte przez krytyków oraz konsumentów. Czy zasłużenie? Jak najbardziej!

Core i5-12600K to potężna 10-rdzeniowa konstrukcja wykonana w architekturze hybrydowej. Oznacza to, że znajdziemy tam wysokowydajnościowe rdzenie jednowątkowe jak i energooszczędne rdzenie wielowątkowe. Dzięki temu, komputer może przydzielić maksimum mocy najcięższemu zadaniu i zająć się w tle pozostałymi.

Maksymalne taktowanie tego modelu to aż 4,9 GHz, nie powinniśmy mieć więc żadnego problemu ze zbyt niską wydajnością. Procesor poradzi sobie też spokojnie z niemalże każdą kartą graficzną, z ewentualnym pominięciem RTX 3090, RTX 3090 Ti i Radeona RX 6950 XT. Sporym plusem jest też pełne wsparcie dla pamięci RAM DDR5.

Procesor Intel Core i5-12600K kupimy już za 1497 zł.

AMD Ryzen 7 5700G

AMD Ryzen 5700G procesor do 1500 zł

Skoro mieliśmy model od Intela to siłą rzeczy przyszedł czas na coś od AMD. Obie firmy prześcigają się przecież na coraz to nowe modele, a żadna z nich wcale nie wygrywa zbyt wyraźnie tego wyścigu. Ryzen 7 5700G to potężny, 8-rdzeniowy, model osiągający taktowanie na poziomie 4,6 GHz w trybie turbo. Zdecydowanie, to model dedykowany grom komputerowym na najwyższym poziomie.

Sporym atutem jest też aż 20 MB podręcznej pamięci i zintegrowany układ graficzny wysokiej klasy. To zdecydowanie sprzęt, który możemy śmiało połączyć z praktycznie każdą kartą graficzną na rynku nie obawiając się, że obniży jej wydajność.

Ryzen 7 5700G jest nieco słabszy od opisanego wyżej Intela Core i5-12600K, ale przy tym też nieco tańszy. Zapłacimy za niego jedynie 1350 zł. Warto też pamiętać, że ma o około 15% niższe zapotrzebowanie energetyczne od konkurencyjnego modelu „niebieskich”.

Intel Core i5-11600 KF

Core i5-11600 KF procesor do 1500 zł

Ostatni model w tym rankingu to kolejny produkt od Intela. Tym razem, stawiamy jednak na poprzednią, 11 generację i model Core i5-11600 KF. Od razu zaznaczamy, nie jest on aż tak wydajny jak pozostałe opisane modele, ale kosztuje za to jedynie 1115 zł. To całkiem nieźle jak na procesor do 1500 zł, prawda?

Niech nie zwiodą was jednak pozory – to wciąż piekielnie mocny, sześciordzeniowy, procesor o maksymalnym taktowaniu 3,9 GHz. W zupełności wystarczy nam to do wszystkich nowoczesnych gier komputerowych. No, ale może odpuśćmy sobie karty graficzne mocniejsze od RTX 3070.

Wielkim plusem jest za to odblokowany mnożnik. To doskonały model dla miłośników overclockingu. Z pewnością można wycisnąć z niego znacznie lepszą częstotliwość taktowania niż przewiduje to producent.

Procesor do 1500 zł – podsumowanie

1500 zł to doskonały wręcz budżet na procesor bardzo wysokiej klasy. W tej cenie dostaniemy model, który praktycznie w żadnym scenariuszu nie stanie się wąskim gardłem naszego komputera. Który model z trzech powyższych warto wybrać? O tym musicie już zadecydować samodzielnie.

Zobacz też:
Jak wymienić procesor w laptopie? Poradnik krok po kroku
Jaki procesor do gier wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć