Jak sprawdzić zasilacz w PC? Poradnik krok po kroku

Niesprawny zasilacz może całkowicie popsuć nasz komputer. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić zasilacz w PC.

Dlaczego warto sprawdzić zasilacz w PC?

jak sprawdzić zasilacz w pc

 Tak naprawdę, to zasilacz jest najważniejszym elementem naszego komputera. Bez niego, żadne podzespoły nie mają przecież prawa działać. Z drugiej strony, jest on też potencjalnie najmniej bezpieczną częścią zestawu. Jedno zwarcie może bardzo skutecznie i nieodwracalnie popsuć przecież pozostałe elementy.

Składając komputer rzadko kiedy przejmujemy się jednak zasilaczem. Dla większości użytkowników w zupełności wystarcza to, że będzie miał on właściwą moc. To jednak bardzo niebezpieczne podejście i nawyk, którego należy się natychmiast oduczyć. Zasilacz powinien być każdorazowo sprawdzony przed podpięciem do komputera. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo, a na tym absolutnie nie warto oszczędzać.

Zobacz: 

Jak wybrać chłodzenie wodne do komputera?

Jak sprawdzić kartę graficzną?

Kiedy należy sprawdzić zasilacz w komputerze?

 No dobrze, ale czy w każdym przypadku powinniśmy sprawdzić zasilacz w PC? Gdybyśmy mieli odpowiedzieć jednym słowem na to pytanie, to odpowiedź brzmi tak. Zawsze będzie to po prostu dobry pomysł. Niemniej, w niektórych przypadkach będzie to potrzebne znacznie bardziej.

Jeśli kupujecie nowy zasilacz, sprawdzonej firmy z zaufanego sklepu, to przetestowanie go przed podłączeniem będzie dmuchaniem na zimne. Nie jest to coś absolutnie koniecznego, ale z pewnością też nie zaszkodzi. Wybór należy więc do was – jest to polecane, ale zdecydowanie nie wymagane.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, w której kupujemy zasilacz z drugiej ręki lub z niesprawdzonego źródła. Tak naprawdę nie mamy przecież wtedy żadnej gwarancji, że w środku obudowy znajduje się sprzęt o takiej specyfikacji jakiej oczekujemy. Sprawdzenie takiego zasilacza jest po prostu rozsądne i zalecane w każdym przypadku.

Koniecznie rozważcie również ten krok, jeśli kupujecie swój zasilacz online. Być może faktycznie jest to nowy sprzęt, ale nie wiecie, jak został potraktowany podczas transportu. Uszkodzenia mechaniczne mogą zaburzyć jego działanie i dość mocno zmienić specyfikację. A to sytuacja potencjalnie niebezpieczna!

Sprawdź: Jakie chłodzenie CPU warto wybrać?

Czy sprawdzanie zasilacza do PC jest bezpieczne?

 Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób możemy sprawdzić zasilacz omówmy pewne zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem całego procesu upewnijcie się, że urządzenie jest odłączone od prądu.

Kolejno, zadbajcie o to, żeby otoczenie nie było zbyt wilgotne – nie chcecie mieć w pobliżu rozlanej wody czy wykonywać testu na mokrym stole. To proszenie się o problemy. Upewnijcie się również, żeby wasze ręce były suche.

Jeśli nie czujecie się komfortowo z prądem, to możecie rozważyć również oddanie zasilacza na testy do serwisu lub do zaprzyjaźnionego elektronika. Zdecydowanie nie będzie to zbyt drogie – cały proces potrwa zaledwie kilka minut. No dobrze, zobaczmy więc jak sprawdzić zasilacz w PC.

Sprawdź: Karta graficzna do 1000 zł - najlepsze modele

Jak sprawdzić zasilacz w PC?

jak sprawdzić zasilacz w PC

Na samym początku zbierzcie niezbędne narzędzia. Na szczęście, nie ma ich zbyt dużo. Poza samym zasilaczem potrzebujecie jedynie niewielkiego kawałka drutu. Doskonale w tej roli sprawdzi się zwykły spinacz biurowy. Jak zatem sprawdzić zasilacz w PC? Już tłumaczymy!

Na samym początku odłączcie zasilacz od prądu, to absolutna podstawa. Oczywiście, wymontujcie go również z obudowy komputera. Następnie ustawcie włącznik na pozycję 0 – zasilacz musi być nie tylko odłączony od prądu, ale również wyłączony. Kolejno, odłączcie wszystkie przewody.

Zasilacz musi pracować jednak pod chociażby minimalnym obciążeniem. Podłączcie więc do niego pojedynczy wiatrak z komputera do złącza MOLEX. Weźcie następnie spinacz i rozegnijcie go w coś w rodzaju podkowy.

 Weźcie następnie 24-pinową wtyczkę zasilającą i połączcie spinaczem pin PS_ON z dowolnym pinem masy (Ground na rysunku powyżej). Najprościej będzie wam po prostu spiąć ze sobą pin numer 16 i 17. Następnie, podłączcie zasilacz do prądu. Upewnijcie się jednak, żeby spinacz nie dotykał żadnych innych elementów, ani czegokolwiek metalowego.

Jako ostatni krok włączcie po prostu zasilacz przesuwając przycisk na pozycję 1. Jeśli wiatrak się uruchomi, to zasilacz jest w 100% sprawny.

Jak zmierzyć napięcie zasilacza?

 Jak zapewne już zauważyliście, powyższy sposób pozwoli nam jedynie na sprawdzenie czy zasilacz działa. Czasami chcemy jednak wiedzieć, czy działa on poprawnie. Jak sprawdzić zasilacz w PC pod tym kątem? Na szczęście to dosyć proste, potrzebujecie jednak miernika cyfrowego. Możecie kupić go w każdym sklepie z elektroniką za kilkanaście złotych.

Na samym początku ustawcie miernik na mierzenie napięcia. Jeśli macie stary model to ustawcie też górną granicę voltów na 20. Pomiaru napięcia dokonujemy na włączonym komputerze zarówno w czasie spoczynku jak i pod obciążeniem.

Czarną sondę miernika wepnijcie zatem w jeden z dwóch środkowych pinów złącza MOLEX. Następnie weźcie czerwoną końcówkę i wepnijcie ją w pierwszy pin w złączu 24-pinowym. Wynik powinien pokazać 3,3 V. Kolejno wypnijcie czerwoną końcówkę i przełóżcie ją do pinu numer 4. Tym razem, wynik powinien wynieść 5 V. Ostatni krok to wpięcie miernika w pin numer 10 – prawidłowy wynik to 12 V.

Oczywiście, w większości przypadków kable przy złączu 24-pinowym będą kolorowe. To znacznie ułatwi wam identyfikację prawidłowego pinu. Aby zmierzyć napięcie 3,3 V wybierzcie więc kabel pomarańczowy. Do 5 V wybierzcie kabel czerwony a do 12 V kabel żółty.

Jak sprawdzić zasilacz w PC – podsumowanie

Chociaż samodzielne sprawdzenie zasilacza może wydawać się czymś skomplikowanym, to nie jest to absolutnie nic trudnego. Zdecydowanie warto to zrobić, jeśli nie macie pewności czy was zasilacz, aby na pewno działa poprawnie. Zajmie wam to zaledwie kilka minut, a może uchronić was przed poważnym problemem.

Zobacz też:
Obudowa do komputera z szybą – czy warto ją kupić?
Jak wyciszyć komputer? Co robić gdy komputer hałasuje?