Obudowa do komputera z szybą - czy warto ją kupić?

Czy obudowa do komputera z szybą to rozsądny wybór? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Obudowa do komputera – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kompletując nowy komputer skupiamy się w największej mierze na podzespołach. W końcu to od procesora, karty graficznej i pamięci RAM będzie w największej mierze zależała jego wydajność. Wielu z nas dość mocno zapomina o obudowie i traktuje ten temat nieco po macoszemu. Tymczasem, jest to bardzo poważny błąd.

Obudowa do komputera nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej czy ochronnej. Jest to również bardzo ważny element systemu chłodzenia. Jej nieprawidłowe dobranie może poskutkować przegrzewaniem się całego systemu, a zatem również uszkodzeniem podzespołów.

Czy obudowa do komputera z szybą jest zatem dobrym wyborem, czy lepiej wybrać nieco tradycyjne modele? Cóż, sprawa nie jest aż tak prosta!

Zobacz: Procesor do 1500 zł - jaki model warto wybrać?

Obudowa do komputera – podstawowe parametry

obudowa do komputera z szybą

Niezależnie od tego, czy nasza obudowa do komputera jest z szybą czy bez, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych i uniwersalnych dla każdego modelu parametrów. Po pierwsze i najważniejsze spójrzmy na to, ile miejsca będziemy mieli na podzespoły. Jeśli nie zagwarantujemy im wystarczająco dużo przestrzeni, to będą się wzajemnie nagrzewały. Niestety, to bardzo groźny proces, który skutecznie psuje nasz system chłodzenia.

Następnie spójrzmy na filtry i zabezpieczenia przeciwkurzowe. Jak zapewne doskonale już wiecie, kurz to największy zabójca naszych wentylatorów. Osadzające się drobinki zaburzają ich poprawne działanie, co przekłada się na ich gorszą i dużo głośniejszą pracę. Koniecznie wybierzmy więc model z przynajmniej dwoma osobnymi i łatwymi w demontażu filtrami.

Kolejno musimy ustalić, czy interesuje nas model z fabrycznie wbudowanym chłodzeniem, czy może wolimy dodać je na własną rękę. Jeśli stawiamy na model z wiatrakami, to upewnijmy się, że mają wysoką kulturę pracy. Przez to pojęcie rozumiemy po prostu hałas jaki generuje urządzenie. Dość ogólna zasada mówi wyraźnie, że im większy wentylator, tym ciszej będzie działał.

Ostatni parametr to jakość materiałów. Oczywiście, że tańsza obudowa może być bardzo kusząca – niestety szybko może się okazać, że uległa zniszczeniu. Materiały słabej jakości mają tendencję do pękania i wgniatania się. Niestety, mało który producent podaje nam na ten temat szczegółowe informacje.

Możemy posłużyć się jednak jedną, dość prostą sztuczką. Jeśli dwie obudowy będą miały te same wymiary i podobny kształt, to cięższa z nich jest nieco lepszej jakości. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste – producent musiał zastosować grubszą, a zatem bardziej wytrzymałą blachę!

Sprawdź: Procesor do 500 zł - najlepsze modele

Jaki rozmiar obudowy wybrać?

Następna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to wielkość obudowy. Obudowa do komputera z szybą niemal na pewno będzie modelem typu Tower. Nawet wśród nich wyróżniamy jednak poszczególne subkategorie.

Jeśli zależy nam na minimalizmie, a wasze podzespoły nie są wcale największe, to doskonałym wyborem będzie model Mini Tower. To prawdopodobnie najmniejsza obudowa do komputera z szybą jaką będziecie w stanie kupić. Nada się ona doskonale do każdego komputera, innego niż najbardziej profesjonalne modele gamingowe.

Nieco większy model, czyli Midi Tower (Mid Tower) to z kolei doskonały kompromis pomiędzy kompaktowymi wymiarami, a miejscem na podzespoły. Taka obudowa nada się doskonale do niemal każdego komputera. Będziemy mogli też użyć w niej wiatraków o średnicy nawet do 240 milimetrów.

Fanom najmocniejszych komputerów zdecydowanie polecimy jednak obudowę Full Tower. Nie będziemy mieli żadnego problemu ze zmieszczeniem w niej największych podzespołów, chłodzenia wodnego oraz wiatraków aż do 420 milimetrów. Jedyny problem to rozmiar – to bardzo duży sprzęt.

Obudowa do komputera z szybą – czy warto taką kupić?

Obudowa do komputera z szybą

Wiecie już dokładnie, na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy i dlaczego jej parametry są aż tak ważne. Czy obudowa do komputera z szybą to jednak dobry i przemyślany wybór? Już tłumaczymy!

Przede wszystkim, należy bardzo jasno to podkreślić – obudowa do komputera z szybą to jedynie zabieg czysto dekoracyjny. Szklany panel nie pełni żadnych istotnych funkcji i nie wpływa na parametry samej obudowy. Po prostu, jest to model ze znacznie ciekawszym wzornictwem, który pozwala na ciekawą ekspozycję podzespołów i świateł LED.

Czy obudowa do komputera z szybą będzie zatem złym wyborem? Absolutnie nie! Szyba w żaden sposób nie zaburza też chłodzenia ani innych funkcji. Jeśli chodzi o same parametry, szkło oddaje ciepło bardzo podobnie jak metal. Szyba nie jest więc przydatnym dodatkiem, ale nie jest też przy tym zupełnie szkodliwa.

Oczywiście, musimy mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze – szybę łatwiej zbić niż popsuć metalową ścianę. Producenci używają jednak szkła bardzo dobrej jakości. Musielibyście się naprawdę postarać, aby je popsuć. Przy tak mocnym uderzeniu najprawdopodobniej i tak wgnietlibyście metalowy panel.

Drugi problem jest nieco bardziej prozaiczny – szkło dużo łatwiej się brudzi. Musicie mieć więc na uwadze, że każde dotknięcie spowoduje zostawienie średnio estetycznych śladów dłoni. Na szczęście, czyszczenie nie powinno stanowić najmniejszego problemu – wystarczy chustka z alkoholem, aby znów cieszyć się krystalicznie czystą powierzchnią.

Obudowa do komputera z szybą - podsumowanie

Dobra obudowa to podstawa naszego zestawu komputerowego. Zdecydowanie nie warto więc na niej przesadnie oszczędzać – wybierzmy solidny model od sprawdzonej firmy. Dzięki temu, nasze podzespoły nie będą się przegrzewać, a co za tym idzie, nie ulegną też uszkodzeniu.

Jak jednak doskonale już wiecie, sama szyba nie wpływa w żaden sposób na jakość obudowy. Czy warto zatem wybrać takie model? Cóż, to zależy tylko i wyłącznie od waszego gusty. Jeśli się wam to podoba, to nie istnieją żadne przeszkody!

Zobacz też:
Karta graficzna do 1000 zł – najlepsze modele
Płyta główna do 500 zł – jaki model warto wybrać?