Procesor do 500 zł - jaki model warto wybrać?

Składacie nowy komputer, ale ogranicza was budżet? Podpowiadamy jaki procesor do 500 zł warto wybrać i dlaczego!

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu procesora?

Jak zapewne doskonale wiecie, procesor procesorowi nierówny. Poszczególne modele różnią się od siebie wieloma parametrami, na co szczególnie musimy zwrócić więc uwagę?

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli od maksymalnego taktowania. Pod tym pojęciem rozumiemy to, jak szybko nasz procesor będzie w stanie przeprowadzać niezbędne obliczenia. Taktowanie wyrażamy w hercach (a właściwie to w gigahercach). 1 GHz odpowiada 1 miliardowi cykli na sekundę. Czy to dużo? Cóż, nie do końca! Nowoczesne procesory mogą osiągać wyniki oscylujące w okolicach nawet 5 GHz!

Następnie spójrzmy na liczbę rdzeni – to fizyczne elementy procesora, stanowiące niezależną od siebie całość. Każdy z nich ma swoją własną pamięć podręczną i potrafi wykonywać odrębne zadania. To właśnie dzięki temu, nasz komputer jest w stanie uruchamiać kilka aplikacji jednocześnie. Im więcej rdzeni, tym większą multizadaniowość osiągniemy.

Ostatni parametr, który powinniśmy wziąć po uwagę to TDP. Niektórzy dość mylnie biorą go za wymaganą do pracy moc. Nic zresztą dziwnego – wyrażamy go w watach, bardzo łatwo więc o pomyłkę. TDP oznacza jednak coś zupełnie innego – jest to moc, którą procesor odda w postaci ciepła podczas standardowej pracy. Im wyższe TDP tym bardziej musimy więc zadbać o system wydajnego chłodzenia.

Zobacz: Jaki procesor do gier wybrać?

Procesor do 500 zł – czy to się opłaca?

amd czy intel?

Wiecie już doskonale, na jakie parametry należy zwrócić uwagę kupując procesor. Przejdźmy więc do znacznie bardziej interesującego nas zagadnienia – czy procesor do 500 zł będzie dobrym wyborem? Jak zapewne już bardzo słusznie podejrzewacie, odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak oczywista jak mogłoby się wydawać.

Procesor do 500 zł z pewnością będzie znakomitym wyborem do każdego typowo domowego komputera, przeznaczonego do pracy czy przeglądania multimediów. Nie ma co do tego absolutnie najmniejszych wątpliwości. Procesor w tej cenie to bardzo solidny i nowoczesny sprzęt.

Niestety, nieco gorzej wygląda sytuacja, w której będziemy chcieli użyć go do gier komputerowych. Procesor do 500 zł nie jest sprzętem typowo gamingowym. W wielu przypadkach może więc ograniczać możliwości naszej karty graficznej.

Kup już teraz: Procesory

Jeśli w naszym komputerze mamy niskobudżetowe modele takie jak GTX 1660, RTX 3050 czy RX 6500 XT to raczej nie musimy przejmować się tym problemem. Procesor w takim budżecie będzie bardzo odpowiedni do gier komputerowych. Jeśli zależy nam jednak na wyższej jakości i mamy karty graficzne pokroju RTX 3060 lub mocniejsze, to powinniśmy poszukać nieco droższego modelu.

Sprawdź: AMD czy Intel – jaki procesor wybrać?

Jaki procesor do 500 zł wybrać? Polecane modele

Intel Core i3-10100F

intel core i3-10100F procesor do 500 zł

10 generacja procesorów Intela to wciąż niesamowicie aktualne i nowoczesne procesory. W segmencie typowo budżetowym ciężko znaleźć podobnie dobre modele. Core i3-10100F to wręcz wzorowy procesor do 500 zł, który pozytywnie szokuje nas swoją jakością.

Przede wszystkim, jest to model czterordzeniowy. Sprawdzi się on więc dość dobrze w mniej wymagających grach komputerowych w rozdzielczości 1080p. Sporym zaskoczeniem jest również doskonałe taktowanie – potrafi osiągnąć on maksymalnie aż 4,3 GHz.  Do tego mamy też 6 MB pamięci Smart Cache.

Bez żadnych niespodzianek, TDP tego modelu nie jest zbyt wysokie. To jedynie 65 W – nie powinniśmy mieć więc żadnego problemu z systemem chłodzenia. Wystarczy do tego najprostszy, tradycyjny zestaw.

Procesor Intel Core i3-10100F kupimy już za 379 zł. Cena jest bardzo atrakcyjna jak na jego możliwości.

AMD Ryzen 3 1200

AMD ryzen 3 1200 procesor do 500 zł

AMD Ryzen 3 1200 to dość wiekowy, ale wciąż aktualny produkt. Nie szokuje on co prawda zbyt dobrymi osiągami, ale jest wciąż doceniany przez graczy na całym świecie szukających budżetowego rozwiązania.

Ponownie jak w poprzednim przypadku, mówimy o konstrukcji czterordzeniowej. Niestety, model jest też czterowątkowy, co wpływa dość negatywnie na jego wydajność. Samo taktowanie nie pozostawia jednak nic do życzenia – Ryzen 3 1200 osiąga 3,1 GHz podczas standardowej pracy i 3,4 GHz w trybie turbo. Do tego, mamy też 10 MB pamięci podręcznej.

TDP na poziomie 65 W gwarantuje nam to, że nie musimy zadbać o przesadnie mocny system chłodzenia. Dołączony przez producenta wiatrak w zupełności nam wystarczy.

Procesor AMD Ryzen 3 1200 kupimy już za 368 zł.

Intel Core i3-12100F

Core i3-12100F procesor do 500 zł

Tym razem nagniemy nieco zasady – Intel Core i3-12100F nie mieści się w proponowanym przez nas budżecie. Niestety, zapłacimy za niego aż 540 zł. Różnica jest jednak naprawdę niewielka, a specyfikacja błyskawicznie wynagradza nam ten dodatkowy wydatek.

Przede wszystkim, jest to model z najnowszej generacji – mamy więc pewność, że pozostanie bardzo długo aktualny i wspierany. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością kupienia płyty głównej z socketem LGA1700. Na szczęście ich ceny są już bardzo akceptowalne. Przejdźmy jednak do samej specyfikacji.

Core i3-12100F to model czterordzeniowy (8 wątków) o maksymalnym taktowaniu 4,3 GHz w trybie turbo. Do tego mamy też aż 12 MB pamięci podręcznej – to zdecydowanie jego największy atut, który wyróżnia go od odpowiedników z poprzedniej generacji. Co ciekawe, TDP nie uległo wcale zmianie i wciąż jest na akceptowalnym poziomie 65 W.

Procesor Core i3-12100F kupimy już za 540 zł. Naszym zdaniem, to doskonały wybór, jeśli chcecie połączyć atrakcyjną cenę z wysoką wydajnością.

Procesor do 500 zł – podsumowanie

Jak zapewne doskonale widzicie, procesor do 500 zł jest w pełni możliwy. W tej cenie jesteśmy w stanie kupić bardzo wydajne modele, które sprawdzą się nawet podczas grania w gry komputerowe! Oczywiście, będziemy ograniczeni do raczej niższej jakości i rozdzielczości 1080p.

Zobacz też:
Procesor do 1500 zł – polecane modele
Procesor do 1000 zł – jaki model jest najlepszy?