Karta graficzna do 1000 zł - najlepsze modele

Czy karta graficzna do 1000 zł jest w ogóle możliwa? Podpowiadamy jakie modele warto wybrać i dlaczego!

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna to w 100% niezbędny element naszego komputera. Odpowiada ona za przetwarzanie i wyświetlanie wszystkich obrazów. Bez niej nie moglibyśmy korzystać z monitora ani z jakiejkolwiek wizualnej reprezentacji danych. Nasz komputer byłby więc w 100% bezużyteczny.

Pod względem samej swojej budowy, karta graficzna jest zbliżona do procesora. Analizuje ona i następnie przetwarza dane wykonując na nich skomplikowane obliczenia. Jest ona jednak wyspecjalizowana tylko i wyłącznie w kierunku pracy z grafiką.

Kup już teraz: Karty graficzne

Rozróżniamy też dwa rodzaje kart graficznych – dedykowane i wbudowane. Te pierwsze to pełnoprawne podzespoły, które umieszczamy na naszej płycie głównej. Potrzebują dodatkowego zasilania oraz mają własny system chłodzenia. Cechuje je również znacznie większa wydajność i niestety wyraźnie wyższa cena.

Karty wbudowane to po prostu układy graficzne (GPU) wbudowane bezpośrednio w procesor. Nie istnieje więc potrzeba dodatkowej instalacji czy dbania o system chłodzenia. Niestety, ich wydajność nie jest najlepsza. To produkt do komputera biurowego, ale zupełnie nie nadaje się ona do gier komputerowych.

Zobacz: Procesor do 500 zł - jaki model warto wybrać?

Karta graficzna do 1000 zł – czy to w ogóle możliwe?

Jak zapewne doskonale wiecie, karty graficzne to najdroższe elementy naszych komputerów. Czy za 1000 zł będziemy więc w stanie kupić jakikolwiek sensowny model? Cóż, tak naprawdę to i tak i nie – zależy czego oczekujecie od swojego sprzętu.

Karta graficzna do 1000 zł zdecydowanie nie będzie sprzętem, na którym uruchomimy nową grę klasy AAA na wysokich ustawieniach graficznych. Nie mamy też nawet co marzyć o rozdzielczości wyższej niż 1080p. Niestety jest to zarezerwowane dla modeli kosztujących raczej trzy lub nawet czterokrotność naszego budżetu.

Niemniej, z pewnością będzie to sprzęt, który dość dobrze sprawdzi się w mniej wymagających tytułach takich jak gry indie, tytuły e-sportowe czy nieco starsze gry. Powinniśmy być również w stanie uruchomić najnowsze hity – będziemy jednak ograniczeni do niskich ustawień graficznych i prawdopodobnie około 30-50 FPSów.

Jak zatem widzicie, karta graficzna do 1000 zł nie jest sprzętem dla zapalonych graczy. Dla początkujących czy po prostu nieco mniej wymagających osób będzie ona jednak po prostu dobrym i rozsądnym wyborem. Jaki model warto więc wybrać?

Sprawdź: Płyta główna do 500 zł - najlepsze modele

Karta graficzna do 1000 zł – najlepsze modele

Ustalając budżet w wysokości 1000 zł jesteśmy niestety nieco ograniczeni. Do wyboru mamy tak naprawdę jedynie starsze modele od Nvidii oraz zupełnie nowe budżetowe karty od AMD. To właśnie na nich warto się skupić w szczególności.

GTX 1050

GTX 1050 karta graficzna do 1000 zł

GTX 1050 to zdecydowanie model, który swoje czasy świetności ma już za sobą. Niemniej, to tak naprawdę jedyny sensowny model od Nvidii, który możemy dostać w tej cenie. Jeśli zależy wam zatem na karcie graficznej od tego konkretnie producenta, to będzie to najlepszy wybór.

GTX 1050 to model oparty na architekturze Pascal. W środku znajdziemy 640 rdzeni CUDA i 2 GB pamięci GDDR5. Niestety, nie jest to model wspierający ray tracing ani technologię skalowania obrazu Nvidia DLSS.

Zdecydowanie polecamy go do mało wymagających gier e-sportowych takich jak League of Legends czy Counter Strike: Global Offensive. Niestety, z pewnością nie odpalimy na nim nowoczesnych gier takich jak chociażby Cyberpunk 2077 czy Assasin’s Creed: Valhalla w jakości umożliwiającej komfortową rozgrywkę.

Kartę GTX 1050 produkcji AFOX kupimy już za 916 zł.

Radeon RX 6400 XT

Radeon RX 6400 XT karta graficzna do 1000 zł

Radeon RX 6400 XT to bardzo nowa karta – zadebiutowała na rynku dopiero wiosną 2022 roku. To doskonała wiadomość – mamy 100% pewność, że sterowniki pozostaną długo aktualizowane i produkt nie stanie się wcale zbyt szybko przestarzały.

Jeśli chodzi o samą wydajność, to niestety nie ma tutaj żadnych fajerwerków, choć jest zdecydowanie lepiej niż w przypadku GTX 1050. Przede wszystkim, mamy tutaj już 4 GB pamięci GDDR6. Sporym atutem jest też bardzo niewielki pobór mocy – karta zużywa zaledwie 53 waty.

Wydajność nie będzie więc najlepsza, jednak jest to już sprzęt, na którym odpalimy niemal każdą grę komputerową! Oczywiście, w przypadku tytułów klasy AAA musimy postawić na najniższe ustawienia graficzne i pogodzić się z faktem, że będziemy oscylowali wokół 30-40 FPSów. To jednak wcale nie taki zły wynik.

Kartę Radeon RX 6400 XT produkcji ASUSa kupimy już za 937 zł.

Radeon RX 6500 XT

Radeon RX 6500 XT karta graficzna do 1000 zł

Podobał wam się Radeon RX 6400 XT? To z pewnością spodoba wam się model RX 6500 XT. Dzięki niedawnemu spadkowi cen, łapie się on już w kategorii "karta graficzna do 1000 zł". Oczywiście, dotyczy to tylko kilku konkretnych najtańszych modeli niereferencyjnych. Niemniej – to obecnie najlepszy wybór pod kątem wydajności!

Radeon RX 6500 XT nie przypadł do gustu krytykom. Bardzo spodobał się jednak graczom, szukającym naprawdę budżetowej karty graficznej. To dość prosty model dysponujący 4 GB pamięci GDDR6, 1024 procesorami strumieniowymi i GPU o taktowaniu 2650 MHz.

Oznacza to, że bez najmniejszego problemu uruchomimy na niej wszystkie gry, w dość akceptowalnych ustawieniach. Powinniśmy osiągać około 50-60 FPSów w wymagających tytułach AAA i znacznie ponad 100 FPS w grach e-sportowych. Naszym zdaniem, jest to obecnie najlepszy wybór i nie dostaniecie w tej cenie absolutnie nic lepszego, nie licząc modeli z drugiej ręki.

Kartę Powercolor RX 6500 XT Fighter kupimy już za 999 zł – zmieściliśmy się więc idealnie w proponowanym budżecie.

Karta graficzna do 1000 zł – podsumowanie

Jeszcze dwa lata temu karta graficzna do 1000 zł na której pogramy w nowoczesne gry była czymś zupełnie nieosiągalnym. AMD dość dobrze zadbało jednak o segment budżetowy. Ich nowe karty cechują się doskonałym wręcz stosunkiem ceny do jakości.

Zobacz też:
Procesor do 1000 zł – jaki model jest najlepszy?
Jaki procesor do gier wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć