Płyta główna do 500 zł - jaki model warto wybrać?

Kompletujecie nowy komputer, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Podpowiadamy jaka płyta główna do 500 zł będzie najlepszym wyborem.

Co to jest płyta główna i za co odpowiada?

do czego służy płyta główna

Płyta główna to jeden z najważniejszych, jeśli nie nawet najważniejszy element naszego komputera. To komponent, który umożliwia komunikację wszystkich pozostałych podzespołów. Jest to więc fundament, na którym budujemy całą naszą maszynę – nie żartowaliśmy, że to niesamowicie ważny element.

Dodatkowo, dzięki płycie głównej możemy połączyć z naszym komputerem wszystkie urządzenia peryferyjne. Co rozumiemy przez ten termin? Chodzi tutaj oczywiście o myszki, klawiatury, drukarki, słuchawki czy monitory. Odpowiada też ona za komunikację taką jak Ethernet, Wi-Fi czy Bluetooth.

Ostatni ważny element to układ BIOS-u. To zapisany na stałe w pamięci zestaw procedur umożliwiający komunikację komputera z systemem operacyjnym. Ciężko o ważniejsze oprogramowanie na naszym komputerze!

Sprawdź: Procesor do 500 zł - najlepsze modele

Płyta główna do 500 zł – najważniejsze parametry

Wiecie już czym jest płyta główna. Jak w takim razie wybrać odpowiedni model, który spełni nasze oczekiwania? Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry.

Na samym początku skupmy się na gnieździe procesora, czyli sockecie. To od niego zależy jaki procesor będziemy mogli zamontować w naszym komputerze. Jeśli wybieracie więc płytę główną, a macie już procesor to koniecznie zadbajcie o kompatybilny model.

W przypadku procesorów od AMD wybór będzie prosty – potrzebujecie po prostu modelu z gniazdem AM4. Nie ma tutaj zbyt dużej filozofii. Kwestia Intela jest jednak nieco trudniejsza! Najnowsza, czyli dwunasta generacja wykorzystuje socket LGA1700. Generacja 10 i 11 korzysta już jednak z modelu LGA1200, podczas gdy starsze generacje (7-9) wykorzystują socket LGA1151.

Następnie skupmy się na samym wymiarze płyty głównej, czyli jej formacie. Przez ten parametr rozumiemy tylko i wyłącznie jej wielkość. Koniecznie zapoznajcie się więc z naszym osobnym artykułem na ten temat, który znajdziecie pod tym linkiem.

Warto spojrzeć również na chipset, czyli główny układ scalony na płycie. To od niego zależy przecież sterowanie przepływem danych, maksymalna dostępna częstotliwość pracy pamięci RAM czy częstotliwość szyny danych. Zasada jest bardzo prosta – chcemy postawić na najnowocześniejszy i najlepszy model.

Ostatni punkt to wszelkie dodatkowe i przydatne funkcje. Być może potrzebujecie płyty z modułem Wi-Fi lub Bluetooth? Zdecydowanie warto rozpatrzeć takie modele!

Sprawdź: AMD czy Intel - co warto wybrać i dlaczego?

Płyta główna do 500 zł – najlepsze modele

Jaki konkretnie model warto wybrać? Sprawdźcie polecane przez nas płyty główne do 500 zł.

Gigabyte B560M D3H

Gigabyte B560M płyta główna do 500 zł

500 zł to doskonały budżet na płytę główną. Jeśli korzystanie z procesora Intela 10 lub 11 generacji, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie Gigabyte B560M D3H z socketem LGA1200. To produkt, którego nie powstydziliby się nawet zawodowcy.

Przede wszystkim, mamy tutaj bardzo nowoczesny chipset Intel B560M, zapewniający bardzo płynną pracę i doskonałe zarządzanie termiczne. Gigabyte zadbało dodatkowo o system Smart Fan 6, który znacząco ułatwi nam chłodzenie komputera. Mamy tutaj znacznie więcej gniazd wentylatorów niż na standardowej płycie głównej i specjalne czujniki rozmieszczone na całej jej powierzchni.

Gigabyte B560M D3H ma wbudowane podwójne złącza PCIe 4.0 i 3.0 x 4, umożliwiające instalację wydajnego dysku SSD M.2. Do tego, możemy obsługiwać pamięć tam o taktowaniu do 4600 MHz w trybie overclockingu. To dobry i sprawdzony wybór.

Płytę główną B560M D3H kupimy już za 483 złote.

Gigabyte B550M AORUS ELITE – płyta główna do 500 zł do procesorów AMD

AORUS ELITE płyta główna do 500 zł

Spodobała wam się poprzednia płyta główna, ale macie procesor od AMD? Nic straconego! Gigabyte B550M AORUS ELITE to równie potężny model wyposażony w gniazdo AM4, kompatybilne ze wszystkimi nowymi procesorami od AMD.

AORUS ELITE od Gigabyte to dość klasyczna płyta w formacie Micro-ATX. Pomimo tego, znajdziemy na niej wszystkie niezbędne złącza. Bardzo dobre wrażenie robią też aż dwa porty M.2 – PCIe Gen4 x4 i Gen3 x4. Nie będziemy mieli żadnego problemu z podłączeniem dysku SSD wysokiej jakości.

Na szczególną uwagę zasługuje też sama konstrukcja płyty głównej. Mamy tutaj wzmacniany metalem slot PCI-e i system Smart Fan 5 odpowiadający za zarządzanie temperaturą. Możemy dzięki niemu bardzo dokładnie kontrolować jak bardzo nagrzewają się poszczególne elementy płyty.

Płyta główna B550M AORUS ELITE obsługuje pamięć RAM o maksymalnym taktowaniu 4733 MHz w trybie OC. Kupimy ją już za 447 zł!

ASROCK B660M-HDV

ASrock B660M płyta główna do 500 zł

Asrock B660M-HDV ma jedną olbrzymią zaletę. To płyta główna do 500 zł w pełni kompatybilna z najnowszą generacją procesorów Intela, czyli z Alder Lake! Znajdziemy w niej zatem socket LGA1700. Niestety, nie obsługuje ona jednak pamięci DDR5, to wciąż domena modeli ze znacznie droższymi chipsetami. Pamięć DDR4 możemy jednak podkręcić aż do zawrotnych 5066 MHz!

Na płycie głównej B660M-HDV znajdziemy dwa złącza M.2, jedno z nich to oczywiście PCIe 4.0 x4 obsługujące przepustowość transferu aż do 64 Gb/s. Doskonałe wrażenie robi też system zabezpieczeń przed przepięciami Full Spike Protection oraz PCB wykonane z gęstego włókna szklanego zapobiegające kondensacji wilgoci.

Płytę główną ASROCK B660M-HDV kupimy już za 485 zł. To doskonała płyta główna do 500 zł, jeśli chcemy postawić na 12 generację procesorów Intela!

Płyta główna do 500 zł – podsumowanie

500 zł to doskonały budżet na płytę główną, nawet jeśli stawiamy na najnowocześniejsze procesory od Intela. Modele w ten cenie trzymają dość stabilny poziom. Mało która płyta będzie oferowała nam ciekawe dodatkowe opcje, ale żadna nie odstaje też zbytnio od pozostałych.

Standardem będzie więc złącze M.2 PCIe 4.0 i możliwość dość mocnego podkręcenia taktowania pamięci RAM. Zdecydowanie będą to też produkty bardzo wysokiej jakości, wykonane z dobrych komponentów.

Zobacz też:
Procesor do 1000 zł – jaki model jest najlepszy?
Płyta główna do koparki kryptowalut – jak wybrać odpowiedni model?