Płyta główna do koparki kryptowalut - jak wybrać odpowiedni model?

Budowa własnej koparki kryptowalut to dość ciężkie zadanie. Podpowiadamy więc jaka płyta do koparki będzie najlepszym wyborem.

Koparka kryptowalut – co to jest?

Ile prądu zużywa koparka kryptowalut?

Na samym początku wyjaśnijmy jednak, czym w ogóle jest koparka kryptowalut. Wbrew pozorom, to bardzo proste! Nie jest to wcale najbardziej skomplikowany sprzęt na świecie i nawet przeciętny użytkownik będzie w stanie zmontować ją samodzielnie. Uprzedzamy – nie jest to jednak tania zabawka!

Kryptowaluty, czyli inaczej mówiąc cyfrowe pieniądze opierają się tak naprawdę na kryptografii. Każdy komputer, biorący udział w ich przesyłaniu czy kopaniu zawiera część rozproszonego rejestru księgowego. Takie rozwiązanie sprawia, że nie są one w żaden sposób podrabialne. Jak jednak stworzyć, czyli wykopać, nową monetę?

To dość skomplikowany proces! Wszystkie komputery w sieci, które aktualnie kopią kryptowaluty rozwiązują wspólnie bardzo, ale to bardzo skomplikowane zadanie matematyczne. Po jego ukończeniu, do bloku dodawany jest nowy rejestr, a „górnicy” wynagradzani są proporcjonalnie do poczynionego przez nich wkładu.

Czym zatem jest koparka kryptowalut? To po prostu bardzo mocny komputer wyposażony w wiele wydajnych kart graficznych. To właśnie na nich rozwiązywane są wszystkie zadania. Pomijając jednak kilka szczegółów, nie różni się on zbyt mocno od domowych urządzeń.

Zobacz: Karta graficzna do 1500 zł - jaki model wybrać?

Czym różni się koparka kryptowalut od komputera?

Koparka kryptowalut

Jak już wiecie, koparka kryptowalut jest tak naprawdę po prostu zwykłym komputerem. Ma jednak kilka właściwości, które odróżniają ją od naszych domowych PC. Przede wszystkim, koparka wyposażona jest najczęściej w więcej niż jedną kartę graficzną. Dodatkowo, będzie wymagała znacznie więcej mocy niż standardowe urządzenie.

Warto też pamiętać, że nie potrzebujemy w niej zbyt wielu portów. Kilka USB i jedno złącze wideo w zupełności nam wystarczą. W końcu nie będziemy chcieli mieć podpiętego non-stop monitora czy myszki. Raz nastawiona koparka kryptowalut może pracować 24/7 bez naszego nadzoru.

Zobacz: Co to jest dysk SSD M.2? - wszystko co musisz wiedzieć

Czy koparka kryptowalut się opłaca?

No dobrze, ale czy koparka kryptowalut jest obecnie jakkolwiek opłacalną inwestycją? Cóż, to zależy. Miejcie jednak na uwadze, że każda inwestycja w kryptowaluty jest obarczona dość sporym ryzykiem. Koparka nie jest wcale żadnym wyjątkiem.

Aby móc mówić w ogóle o takim urządzeniu, potrzebujemy przynajmniej 6, a najlepiej sporo więcej, kart graficznych. Niestety, wiążę się to z dość sporym kosztem. Najtańsze koparki kosztują nieco ponad 10 tysięcy złotych. Za modele ze średniej półki zapłacimy już znacznie ponad 40 tysięcy zł.

Pamiętajmy też, że koparka zużywa naprawdę sporo prądu. Egzemplarze ze średniej półki z pewnością będą potrzebowały przynajmniej 2000 W mocy. W dodatku, jest to urządzenie działające 24/7. Z pewnością dość dotkliwie odczujemy to na rachunku za prąd. Miesięczny koszt wydobywania kryptowalut przekracza tysiąc złotych!

Czy to się zatem jakkolwiek opłaca? Cóż, jakby nie patrzeć tak. Problem w tym, że inwestycja zacznie się zwracać dopiero za 3-4 lata. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że kurs kryptowalut nie zaliczy w tym czasie olbrzymich spadków. Ciężko jednak nie zauważyć, że w przypadku gigantycznego wzrostu możemy wyjść na zero znacznie szybciej!

Co powinna mieć płyta główna do koparki kryptowalut?

płyta główna do koparki kryptowalut

Jak zapewne doskonale już widzicie, nie będziemy w stanie stworzyć wydajnej koparki kryptowalut korzystając ze standardowej płyty głównej. Konieczne będą więc specjalne, znacznie lepiej nadające się do tego celu modele. Jak jednak wybrać ten właściwy?

Płyta główna do koparki zdecydowanie powinna mieć miejsce na kilka kart graficznych. To absolutna podstawa, bez której ciężko nawet mówić o takim urządzeniu. Za rozsądne minimum powinniśmy przyjąć sześć dostępnych slotów. Najlepsze modele mogą mieć ich jednak nawet ponad 12! Dodatkowo, musimy zadbać też o obsługę dodatkowego zasilania.

Sprawdź: Micro ATX vs ATX - jaką płytę główną wybrać?

Płyta główna do koparki kryptowalut – polecane modele

płyta główna do koparki kryptowalut

Jakimi konkretnie modelami warto się więc zainteresować? Z pewnością doskonałym wyborem będzie Asrock H510 PRO BTC+. To model stworzony specjalnie z myślą o kopaniu kryptowalut, co widać już nawet po jego bardzo niecodziennym designie. W dodatku, ma nieco niestandardowy format – 50,1 x 22,4 cm, z pewnością nie zmieści się więc w zwykłej obudowie.

Największy atut to aż 6 dostępnych slotów PCIe 3.0 x 16 – na Asrock H510 PRO BTC+ zmieścimy więc sporo kart graficznych. To prawdziwe serce naszej domowej koparki kryptowalut. Płyta ma też wbudowane gniazdo LGA1200 kompatybilne z 10 i 11 generacją procesorów Intel i port M_Port1 at x1 do rozszerzeń graficznych typu riser.

Doskonałe wrażenie robi też system antyprzepięciowy Full Spike Protection. Dzięki temu, elementy płyty głównej są w pełni chronione przed niespodziewanymi przepięciami. W przypadku tak drogiego sprzętu to olbrzymi atut.

Równie ciekawie prezentuje się też płyta główna ASROCK Q270 PRO BTC+ S1151 DDR4, czyli nieco mniejszy i tańszy model. Tym razem mamy tutaj jedno gniazdo PCIe 3.0 x 16 i 12 gniazd PCIe 3.0 x 1. Sporym atutem będzie tutaj inteligentny system detekcji statusu kart. Podczas uruchamiania komputera otrzymamy więc informacje o ich stanie.

Niestety, płyta główna używa dość wiekowego gniazda LGA1151. Podczas kopania kryptowalut nie powinno stanowić to jednak jakiegokolwiek problemu. W końcu liczą się karty graficzne, a nie procesor.

Zobacz też:
Micro ATX vs ATX – jaką płytę główną wybrać?
Komputer gamingowy do 3500 zł – przykładowy zestaw