Jak wybrać chłodzenie wodne do komputera?

Ochładzanie naszego komputera nie zawsze jest prostym zadaniem. Podpowiadamy więc jak wybrać chłodzenie wodne do naszego PC.

Co to jest chłodzenie wodne?

jak wybrać chłodzenie wodne

Wiecie zapewne doskonale, że nasz komputer generuje podczas pracy ciepło. Żadna elektronika na świecie nie jest w stanie przetworzyć 100% dostarczanej jej mocy. Pewna jej część jest po prostu zamieniana na energię, a konkretniej na ciepło. To w pełni naturalny proces, który nie jest groźny dla naszego komputera. Oczywiście, do pewnych granic.

Procesor możemy chłodzić więc na dwa sposoby – aktywny oraz pasywny. Poprzez chłodzenie pasywne mamy na myśli po prostu radiator, który wspomaga oddawanie ciepła. Chłodzenie aktywne to system wykorzystujący wiatraki. Czasami nawet one mogą okazać się jednak niewystarczające. W takich momentach powinniśmy sięgnąć po chłodzenie wodne.

To dość zaawansowany system, działający na bardzo prostej zasadzie. Nasz procesor przylega ściśle do bloku, przez który przepływa ciecz. Podczas pracy, nasze urządzenie oddaje większość swojego ciepła po prostu ją podgrzewając. Następnie, ciecz trafia do chłodnicy, gdzie z powrotem osiąga prawidłową temperaturę i raz jeszcze płynie w kierunku procesora. Cały ten cykl pozwala bardzo wydajnie chłodzić nasze urządzenie.

Zobacz: Karta graficzna do 1000 zł - najlepsze modele

Czy chłodzenie wodne jest bezpieczne?

jak wybrać chłodzenie wodne

Z pewnością w waszej głowie pojawiło się już bardzo słuszne pytanie: woda i elektronika w tym samym miejscu? Przecież to proszenie się o poważne problemy. Jedno zwarcie może bezpowrotnie uszkodzić nasz cały komputer. Czy to zatem aby na pewno dobry pomysł?

Obawy są absolutnie bezzasadne. Chłodzenie wodne to bardzo bezpieczne urządzenie, a wątpliwości biorą się z pewnej nieścisłości językowej. Taki system, wbrew swojej nazwie, wcale nie używa wody do chłodzenia procesora. Zamiast tego, całość opiera się na cieczy, która nie przewodzi prądu. Nawet w przypadku awarii (które zdarzają się niesamowicie rzadko) nasze podzespoły nie ulegną poważnemu uszkodzeniu. Zwarcie nie może powstać, jeśli ciecz nie jest przewodnikiem.

Dodatkowo, ciecz w chłodzeniu wodnym zawiera liczne składniki antykorozyjne i pestycydy. Dzięki temu, rury nie zapchają się pod wpływem nieczystości ani ich struktura nie ulegnie z czasem osłabieniu, co groziłoby uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli zastanawiacie się jak wybrać chłodzenie wodne to możemy was w 100% uspokoić – to w pełni bezpieczne.

Chłodzenie wodne – wady i zalety

Przejdźmy zatem do tego, czy chłodzenie wodne w ogóle się opłaca. Największa i tak naprawdę jedyna zaleta (ale więcej absolutnie nie trzeba) takiego systemu to po prostu olbrzymia wydajność. W żaden inny sposób nie ochłodzimy nasze procesora aż tak dobrze jak chłodzeniem wodnym. To doskonały wybór, jeśli używamy zaawansowanego sprzętu pod mocnym obciążeniem.

Chłodzenie wodne jest również świetnym wyborem do overclockingu. Podkręcanie procesora powoduje jego bardzo mocne nagrzewanie się. System chłodzenia cieczą zminimalizuje te przykre skutki i pozwoli nam nacieszyć się pełnią mocy bez żadnych ograniczeń.

Oczywiście, są też ograniczenia. Przede wszystkim, system chłodzenia wodnego jest dość duży. Będziemy mogli go użyć tylko w największych obudowach typu Full Tower. Sama chłodnica zajmuje już dość sporo miejsca, a do tego dochodzą jeszcze przewody, które nie mogą być zbytnio zgięte, aby nie zaburzyć prawidłowego przepływu cieczy.

Ostatnia wada to oczywiście cena. Chłodzenie wodne jest znacznie droższe niż tradycyjne radiatory i wentylatory. Musimy więc liczyć się z dość sporym wydatkiem.

Sprawdź: Płyta główna do 500 zł - co warto wybrać?

Jak wybrać chłodzenie wodne?

Krok pierwszy podczas wyboru chłodzenia wodnego to ustalenie jaki element planujemy w ogóle chłodzić. Na rynku znajdziemy moduły do procesorów, kart graficznych jak i pamięci RAM. Zdecydowanie najpopularniejsze zastosowanie to jednak właśnie CPU, dlatego to na nich skupimy się w tym artykule.

Następnie, musimy zdecydować, czy decydujemy się na gotowy zestaw czy może chcemy zamontować całą instalację samodzielnie. W pierwszym przypadku mamy pewność, że elementy będą ze sobą doskonale współgrały i nie musimy martwić się o dopasowanie wszystkich złączek. Będziemy jednak ograniczeni do konfiguracji stworzonej przez producenta i zapłacimy nieco więcej.

Samodzielne złożenie instalacji daje nam znacznie większą swobodę i możliwość dopasowania chłodzenia wodnego idealnie pod nasze potrzeby. Montaż wymaga jednak dość sporo wiedzy i łatwo tutaj o błędy. Nowym użytkownikom zdecydowanie polecamy więc zestawy gotowe.

Kolejny krok to sprawdzenie kompatybilności – chłodzenie musi przecież pasować do naszego modelu procesora. Weźcie też koniecznie pod uwagę wymiary i upewnijcie się czy aby na pewno uda się wam zmieścić je komfortowo w obudowie waszego komputera.

Ostatni parametr, na który warto zwrócić uwagę to kultura pracy, czyli głośność. Nikt nie lubi przecież zbyt głośno działającego komputera, prawda? Warto postawić więc na modele z jak największym wentylatorem albo na takie, w których producent wprost podaje ten parametr wyrażony w decybelach.

Postarajcie się również nie wybrać produktów niesprawdzonych marek. Doskonałym wyborem będą produkty firmy be quiet! takie jak chociażby model SILENT LOOP 2, MSI MPG CORELIQUID K360 czy Gigabyte AORUS WaterForce

Jak wybrać chłodzenie wodne – podsumowanie

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Chociaż perspektywa wody w środku obudowy komputera może wydawać się na pierwszy rzut oka przerażająca, to w rzeczywistości to bardzo bezpieczny i przemyślany system. W dodatku, żaden inny sprzęt nie zapewni wam aż tak dobrego chłodzenia procesora.

Oczywiście, chłodzenie wodne nie jest czymś, czego będzie potrzebował przeciętny użytkownik. Jeśli chcecie mieć jednak pewność, że wasza high-endowa gamingowa maszyna będzie chodziła na najwyższych obrotach, to jest to niemalże konieczność.

Zobacz też:
Obudowa do komputera z szybą – czy warto ją kupić?
Jak wyciszyć komputer? Co robić gdy komputer hałasuje?