Jak wyciszyć komputer? Co robić gdy komputer hałasuje?

Jak wyciszyć komputer? Co robić gdy komputer hałasuje?

Co hałasuje w komputerze?

jak wyciszyć komputer

Każdy użytkownik komputerów z pewnością spotkał się z jego dość głośną pracą. Nie tylko jest to dość frustrujące, ale może być również oznaką poważnych problemów ze sprzętem! Nigdy nie należy więc ignorować zbyt głośnej pracy komputera. Do jego wyciszenia również należy podejść z głową! Niektóre sposoby mogą okazać się zwyczajnie szkodliwe.

Przede wszystkim, należy z góry ustalić co jest źródłem hałasu. Procesor, dysk SSD czy pamięć RAM to urządzenia w 100% bezgłośne, od razu możemy skreślić je z listy potencjalnych podejrzanych. W zdecydowanej większości przypadków za problem odpowiada wentylator. Jego silnik i pracujące łopatki siłą rzeczy nie mogą być bezgłośne. Haczyk w tym, aby utrzymywać hałas na odpowiednim poziomie.

Kolejnym potencjalnym winowajcą może być dysk HDD. Teoretycznie, może on wydawać z siebie dość głośne odgłosy przy zapisywaniu i odczytywaniu danych. W większości przypadków oznacza to jednak, że zbliża się on powoli do końca swojego żywota. Koniecznie zróbcie więc backup swoich danych!

Ostatnią możliwą przyczyną hałasującego komputera może być bałagan wewnątrz obudowy. Wentylatory mogą wprawiać obudowę w lekkie drżenie, a luźno leżące kable, poluzowane elementy wchodzą z nią rezonans.

Sprawdź: Micro ATX vs ATX - jaką płytę główną wybrać?

Jak wyciszyć komputer? Co zrobić, gdy komputer hałasuje?

Wiemy już, dlaczego nasz komputer może wydawać z siebie niechciane przez nas dźwięki. Jak wyciszyć komputer? Już tłumaczymy!

Porządki zaczynamy od środka

Wyciszenie komputera to nie tylko zmniejszenie hałasu generowanego przez wentylatory czy dyski, ale również poprawa jego efektywności poprzez redukcję obciążeń. Komputer pod obciążeniem hałasuje, prawda? Więc krok pierwszy to pozbycie się nadmiarowego i zbędnego obciążenia. Logiczne do bólu. 

Zacznijmy zatem od trzech króków: 

  1. Przeskanowanie komputera antywirusem – aby upewnić się, że działanie systemu nie jest spowalniane przez złośliwe oprogramowanie.
  2. Usunięcie zbędnych aplikacji działających w tle – wiele programów działa w tle, nie zawsze będąc potrzebnymi.
  3. Czyszczenie autostartu – ograniczenie liczby programów uruchamianych przy starcie systemu.

W większości przypadków narzędzia antywirusowe wbudowane w system Windows są wystarczające do ochrony komputera i skanowania w poszukiwaniu zagrożeń. Szybki skan zrobimy kilkoma kliknięciami. Wpiszmy Windows Security lub Zabezpieczenia Windows i wybierz aplikację z wyników wyszukiwania. Przejdźmy potem do sekcji „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”. W głównym oknie programu znajdziemy tę opcję w lewym menu lub na środku ekranu. Kliknijmy Szybkie skanowanie, aby szybko przeskanować najbardziej narażone obszary systemu. Aby przeprowadzić dokładniejsze sprawdzenie, kliknij Opcje skanowania i wybierz Pełne skanowanie. Zajmie jednak odrobinę więcej czasu. 

Optymalizacja autostartu jest prosta i można ją wykonać w kilku krokach. Naciśnijmy najpierw kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc, aby otworzyć Menedżer zadań. Przejdźmy potem do zakładki Uruchamianie w której znajdziesz tam listę programów, które uruchamiają się razem z systemem. Dla każdej pozycji sprawdźmy jej wpływ na wydajność – programy z dużym wpływem obciążają system bardziej. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy na zbędną aplikację i wybierzmy Wyłącz.

Zobaczmy też w menedżerze zadań jakie aplikacje działają w tle i czy na pewno potrzebujemy wszystkich z nich. Jeśli nie jesteście czegoś pewni, sprawdźcie to po prostu w Google, może to coś zbędnego a może to ważny proces systemu Windows. Lepiej być czujnym. 

Wyczyść go!

jak wyciszyć komputer

Pierwszy i absolutnie niezbędny krok to dokładne wyczyszczenie naszego komputera. Kurz zalegający na wentylator może bardzo skutecznie pogarszać ich skuteczność. Efekt jest bardzo prosty – wentylator pracuje szybciej (a zatem głośniej) aby osiągnąć dokładnie identyczny efekt. W dodatku, może prowadzić to do niebezpiecznego przegrzewania się całego komputera, a tego zdecydowanie nie chcemy.

Pamiętajcie, żeby nigdy nie czyścić wentylatora ręcznikiem papierowym czy losową szmatką. Drobinki materiału mogą okazać się równie zabójcze co sam kurz. Wykorzystajcie do tego sprężone powietrze, a w ostateczności sięgnijcie po specjalną szmatkę (chociażby taką do okularów) i alkohol izopropylowy.

Uporządkuj podzespoły wewnątrz obudowy

Następnie, zabierzmy się za porządki. Sprawdźcie dokładnie, czy wewnątrz obudowy nie ma luźnych kabli opierających się na podzespołach lub płytce obudowy. Postaracie się spiąć je opaskami zaciskowymi i poprowadzić w sposób uporządkowany. Jeśli i tak będą musiały stykać się z obudową to w ostateczności możecie włożyć pod nie bardzo cienki kawałek gąbki, która powstrzyma rezonans.

Następnie, sprawdźcie czy wszystkie elementy komputera są dobrze przykręcone. Być może któryś z nich jest luźny i wyjątkowo podatny na wibracje. Upewnijcie się więc bardzo dokładnie czy każda śrubka jest ciężka do ruszenia. Szczególną uwagę zwróćcie na kieszenie dysków – to najbardziej problematyczny element. Ponownie możecie też zastosować przy nich sztuczkę z małym kawałkiem gąbki.

Zobacz: AMD czy Intel? - jaki procesor wybrać?

Wymień pastę termoprzewodzącą

Wbrew temu co sądzą niektórzy użytkownicy, pasta termoprzewodząca zużywa się z biegiem czasu. Zaleca się jej wymianę przynajmniej raz do roku. Jeśli pasta przestanie pełnić swoją funkcję, to wentylator będzie musiał pracować szybciej, aby utrzymywać procesor w odpowiedniej temperaturze. A to oczywiście generuje niechciany hałas.

Szukając sposobów na to jak wyciszyć komputer nie możemy więc zapominać o tym, że niezbędne będzie utrzymanie wszystkich innych elementów systemu chłodzenia w jak najlepszym stanie.

Dobre miejsce to cichy komputer

Wiecie już, że komputer staje się głośny, gdy system chłodzenia, a zwłaszcza wentylatory, pracuje na wysokich obrotach, aby odprowadzić nadmiar ciepła. Procesory, karty graficzne czy zasilacze generują sporo energii cieplnej, a w warunkach ograniczonego przepływu powietrza temperatury mogą szybko wzrosnąć. W takiej sytuacji wentylatory muszą działać intensywniej, co prowadzi do większego hałasu. 

Umiejscowienie komputera odgrywa ważną rolę w jego chłodzeniu. Należy unikać ustawiania jednostki w zamkniętych przestrzeniach, takich jak wnęki w biurkach czy szafkach, ponieważ ograniczają one cyrkulację powietrza. Komputer w takich miejscach "zasysa" gorące powietrze z otoczenia, co prowadzi do kumulacji ciepła. Warto zapewnić mu wolną przestrzeń co najmniej 10-20 cm wokół wlotów i wylotów powietrza.

Dodatkowo, umieszczenie komputera blisko źródeł ciepła, takich jak grzejniki, kaloryfery czy bezpośrednie promienie słoneczne, również zwiększa temperatury wewnętrzne. Takie warunki zmuszają system chłodzenia do jeszcze cięższej pracy, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia. W skrócie - komputer w przewiewnym miejscu będzie działał ciszej. 

Wymień system chłodzenia

Czasami będziemy musieli sięgnąć jednak po ostateczność, czyli wymianę systemu chłodzenia. Być może, zamontowane wentylatory są już po prostu niewydolne i nie są w stanie poradzić sobie z prawidłowym obniżaniem temperatury. Niestety, musimy się liczyć więc z pewnym wydatkiem.

Dobierając wentylator warto pamiętać też o dość nieintuicyjnej zasadzie – im większy model tym ciszej będzie działał. Najgłośniejszy element to silnik, który wprawia w ruch skrzydła wentylatora. Im większy model, tym więcej powietrza przejdzie przez niego podczas jednego obrotu. Dzięki temu, będzie on w stanie chodzić znacznie wolniej i przy tym ciszej!

Oczywiście, warto też postawić na sprawdzone modele znanych firm. Są one najczęściej wykonane ze znacznie lepszej jakości materiałów, co bardzo pozytywnie wpływa na ich kulturę pracy.

Jak wyciszyć komputer? – dodatkowe akcesoria

jak wyciszyć komputer - ma ta tłumiąca hałas

Oprócz opisanych powyżej kroków możemy też pokusić się o dokupienie dodatkowych, specjalizowanych akcesoriów. Świetnym przykładem będą chociażby podkładki antywibracyjne. To bardzo proste urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego. Przyklejamy je do spodu obudowy komputera, tak jak filc pod nóżki mebli.

Ich działanie jest bardzo proste – są w stanie wytłumić część wibracji od podłogi, co bardzo pozytywnie wpływa na ograniczanie rezonansów. W dodatku to bardzo tani sprzęt, zestaw dobrej jakości kupimy za mniej niż 20 złotych!

Równie dobrym wyborem może być mata wyciszająca. To kawałek tworzywa przypominającego gąbkę, którym wyklejamy wnętrze obudowy komputera. Oczywiście, pamiętajcie o tym, żeby pozostawić wszystkie otwory wentylacyjne. Wymaga to jednak trochę pracy, niemal na pewno będziecie musieli wycinać je na wymiar. Na szczęście, za całość nie zapłacimy więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Sprawdź: Procesor do 500 zł - jaki model wybrać?

Co z piszczącymi cewkami?

Piszczenie cewek to zjawisko akustyczne występujące w kartach graficznych oraz innych podzespołach komputerowych, które jest wynikiem wibracji elementów elektronicznych, takich jak cewki indukcyjne w układzie zasilania. Gdy karta graficzna pracuje pod dużym obciążeniem, na przykład podczas grania w gry, generowania grafiki 3D czy testów wydajnościowych, przepływ prądu przez cewki może powodować ich drgania. Te z kolei emitują dźwięk, który użytkownicy określają jako "piszczenie" lub "brzęczenie". Irytujące, ale o dziwo bezpieczne i nieszkodliwe. 

Niektóre modele kart graficznych są bardziej podatne na piszczenie cewek, ponieważ zależy ono od jakości użytych komponentów oraz ich konstrukcji. Jednak nawet w obrębie tego samego modelu różnice w głośności mogą wynikać z drobnych odchyleń w produkcji.

Mimo że piszczenie cewek może być irytujące, nie wpływa ono negatywnie na działanie karty graficznej ani innych podzespołów komputera. Zjawisko to jest w pełni nieszkodliwe i nie powoduje żadnych uszkodzeń sprzętu. Warto podkreślić, że piszczenie cewek nie stanowi wady produktu i zazwyczaj nie jest uznawane za podstawę do reklamacji czy wymiany karty graficznej na nową. Niestety, mieliśmy pecha i trzeba się z nim pogodzić. 

W takim wypadku bardzo polecam spróbować szczęścia z podkładkami antywibracyjnymi. Dodatkowo warto zdemontować i raz jeszcze zamontować kartę. Jest zawsze jakaś mała szansa, że to pomoże, a nic nas to nie kosztuje. 

Wyciszanie komputera – podsumowanie

Jak wyciszyć komputer? Jak już doskonale wiecie, to tak naprawdę bardzo proste. Nie musimy wydawać w tym celu olbrzymich kwot, wystarczy zadbanie o porządek i regularne czyszczenie naszego komputera.

Oczywiście, w niektórych przypadkach będziemy mimo wszystko zmuszeni do wymiany wentylatorów. Warto rozważyć też system chłodzenia wodnego – takie rozwiązanie ma najlepszy stosunek wydajności do hałasu. Niestety, jest przy tym również dość drogie.

Zobacz też:
Obudowa do komputera - jaki model wybrać?
Karta graficzna do 1000 zł – najlepsze modele