Jakie chłodzenie CPU warto wybrać?

Jak odpowiednio zadbać o swój procesor? Podpowiadamy jakie chłodzenie CPU warto wybrać i dlaczego.

Dlaczego procesor się grzeje?

Procesor to jeden z elementów naszego komputera, który szczególnie mocno narażony jest na przegrzewanie się. Dlaczego jednak tak się dzieje i czy można tego uniknąć?

Wiecie zapewne doskonale, że rolą procesora jest wykonywanie dość skomplikowanych obliczeń matematycznych. Potrzebuje on oczywiście w tym celu zasilania. Niestety, nie istnieje jeszcze (i raczej nigdy nie zaistnieje) elektronika, która jest w stanie zużyć 100% dostarczanej jej energii elektrycznej. Pewna jej część zmieni się po prostu w ciepło. Dokładnie dlatego nasz procesor się nagrzewa.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, jakie zadania musi wykonywać nasze CPU. Podczas spoczynku lub wykonywania mało skomplikowanych czynności obliczeń do wykonania jest mało. Nie istnieje więc zbyt duże zapotrzebowanie energetyczne, procesor będzie miał wtedy najczęściej około 30 stopni.

Jeśli wrastają wymagania to wzrasta jednocześnie pobór mocy. Siła rzeczy, więcej energii zmieni się zatem w ciepło. Aby utrzymać procesor w odpowiedniej temperaturze koniecznie musimy go ochładzać. Jakie chłodzenie CPU będzie jednak najlepszym wyborem?

Jakie są bezpieczne temperatury procesora?

Co to jest procesor?

Na samym początku określmy jednak, kiedy mówimy o przegrzewaniu, a kiedy o naturalnej pracy. Niestety, nie ma tutaj żadnych stałych i uniwersalnych wartości. Wszystko zależy od konkretnego modelu procesora.

Aby sprawdzić jego maksymalną dopuszczalną temperaturę, musicie znaleźć na stronie producenta kartę produktu. Parametr ten powinien być tam bardzo wyraźnie opisany. Zazwyczaj, chcielibyśmy, aby nasz procesor nie przekraczał podczas pracy 60% tej wartości.

Jeśli chodzi o bardziej uniwersalne wartości, to podczas spoczynku temperatura procesora nie powinna przekraczać raczej 35 stopni. Podczas mocnego obciążenia może wzrosnąć bez żadnych obaw do nawet do 70 stopni. Powyżej tych wartości należy się zastanowić, czy nasze chłodzenie jest wystarczające.

Sprawdź: Jak wyciszyć komputer?

Jakie chłodzenie CPU wybrać? Podstawowe rodzaje

Wybierając chłodzenie procesora mamy do dyspozycji jego trzy podstawowe rodzaje. Opiszemy więc wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Chłodzenie pasywne

jakie chłodzenie CPU - radiator

Chłodzenie pasywne to zdecydowanie najprostszy spośród wszystkich trzech opisywanych tutaj modeli. Aczkolwiek, nie zapominajmy, że niektóre egzemplarze są tak naprawdę bardzo skomplikowanym dziełem zaawansowanej inżynierii. Nie zmienia to jednak faktu, że ich działanie jest po prostu banalne.

Chłodzenie pasywne to po prostu radiator, który umieszczamy na procesorze. Dzięki swojej konstrukcji wchłania od dość dobrze ciepło procesora i bardzo skuteczne oddaje je do powietrza. Wydajność zależy tutaj w największej mierze od jego wielkości.

Zacznijmy zatem od zalet. Chłodzenie pasywne nie wymaga do pracy żadnego zasilania i jest przy tym nieruchome. Oznacza to, że jest też całkowicie bezgłośne. Jeśli zależy nam na cichym komputerze to będzie to po prostu doskonały wybór. Przy okazji, jest to też sprzęt, który po prostu nie ma prawa się sam z siebie popsuć.

Brzmi bardzo dobrze, prawda? Niestety jest też jedna wada, która w większości przypadków przekreśla możliwość skorzystania z chłodzenia pasywnego. Jest ono po prostu niezbyt wydajne. To dobry wybór do komputera biurowego, ale fatalny do modeli gamingowych.

Sprawdź: Karta graficzna do 1000 zł - najlepsze modele

Chłodzenie aktywne (wentylator)

jakie chłodzenie CPU

Chłodzenie aktywne to po prostu doskonale nam znane wentylatory. Pomagają one utrzymać prawidłowy przepływ powietrza i nie jako „wypychają” ciepło z naszego komputera. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób na chłodzenie CPU.

Zacznijmy więc od zalet: wentylatory są po prostu dość wydajne. W zdecydowanej większości przypadków w zupełności wystarczą one, aby utrzymywać nasz komputer w prawidłowej temperaturze. Samo w sobie jest to już w pełni wystarczające, żeby rozważyć właśnie takie rozwiązanie.

Niestety, są również wady. Dla większości użytkowników, podstawową z nich będzie hałas. Wentylator nie może siłą rzeczy pracować bezgłośnie. Warto więc postawić na model wysokiej jakości, aby zminimalizować tę niedogodność. Dodatkowo, zasada jest dość prosta – im większy wentylator tym ciszej będzie on działał.

Kolejna wada to konieczność częstego czyszczenia. Kurz osadzający się na skrzydłach wentylatora bardzo skutecznie zaburza ich działanie. Częsta konserwacja to punkt absolutnie obowiązkowy.

Wiele modeli łączy również chłodzenie pasywne z wentylatorem. To bardzo dobry i zdecydowanie polecany wybór.

Chłodzenie wodne

Jakie chłodzenie CPU wybrać? Zdecydowanie te dopasowane do wydajności naszego komputera. W przypadku najmocniejszych gamingowych PC warto rozważyć zatem chłodzenie wodne. To najwydajniejszy system jaki możemy zainstalować w swoim komputerze.

Największą zaletą jest tutaj po prostu bardzo wysoka efektywność. Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek sytuację, w której chłodzenie wodne okazałoby się niewystarczające. To doskonały wybór nawet do overclockingu.

Niestety, tego rodzaju chłodzenie jest po prostu bardzo duże. W obudowie musimy zmieścić przecież chłodnicę oraz rury. Możemy skorzystać z niego tylko i wyłącznie w największych modelach typu Full Tower. Kolejnym minusem z pewnością będzie niestety cena, wentylatory są nawet kilkadziesiąt razy tańsze.

Wbrew temu co sądzi jednak wiele osób, chłodzenie wodne to system w pełni bezpieczny. Nie istnieje ryzyko niebezpiecznego zwarcia czy zalania części komputera.

Sprawdź: Chłodzenie wodne - wszystko co musisz wiedzieć

Jakie chłodzenie CPU będzie najlepsze?

No dobrze, jakie chłodzenie CPU powinniśmy zatem wybrać? Naszym zdaniem, najlepszym i uniwersalnym wyborem będzie radiator z dodatkowym wentylatorem. To rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w większości przypadków.

Jaki konkretnie model wybrać? Świetnym i uniwersalnym wyborem, pasującym do wszystkich procesorów na rynku będzie be quiet! Pure Rock Slim 2. To model doskonale łączący ze sobą wysoką wydajność z naprawdę niewielkim generowanym hałasem.

Bardziej wymagającym użytkownikom polecamy za to rewelacyjny model firmy Noctua, czyli NH-D15S. To chłodzenie wykorzystujące pojedynczy wiatrak i dwa radiatory. Dzięki temu, pracuje ono naprawdę bardzo cicho. Ciężko nie zauważyć, że przy okazji wygląda rewelacyjnie – to świetny wybór, jeśli wasza obudowa ma wbudowaną szybę.

Zobacz też:
Obudowa do komputera z szybą – czy warto ją kupić?
Płyta główna do 500 zł – jaki model warto wybrać?