Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny?

Energia elektryczna z roku na rok jest coraz droższa. W okresie jesienno-zimowym w części domów i mieszkań mieszkańcy muszą zmagać się z uciążliwymi problemami grzewczymi. Nie wszystkie budynki bowiem są odpowiednio ocieplone, a co za tym idzie nie jest łatwo utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. 

W sezonie zimowym wielu użytkowników decyduje się więc na zakup elektrycznego grzejnika, dzięki któremu w łatwy i wygodny sposób można dogrzewać pomieszczenia. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak wybrać energooszczędny grzejnik elektryczny, a przy tym nie zbankrutować przez rachunki za prąd. 

Decydując się na ogrzewanie wnętrz z pomocą grzejnika, warto zwrócić uwagę na rozwiązania sprzyjające zarówno oszczędzaniu prądu, jak i zapewnieniu komfortu cieplnego i wygody. Jak zatem poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny? Na jakie parametry koniecznie należy zwrócić uwagę dokonując zakupu tego urządzenia?

Najlepsze energooszczędne grzejniki elektryczne - Ranking

 1. Cronos Synthelith CR-720TWP - to efektywny promiennik podczerwieni, który został wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Pozwala na sterowanie poprzez sieć Wi-Fi lub za pomocą pilota, programowanie pracy na cały tydzień, a także na łatwą instalację na ścianie lub suficie.
 2. Black+Decker BXRA2300E - dzięki temu, że dysponuje mocą 2300 W, to model, który sprawdzi się dosłownie wszędzie. Możliwe jest samodzielne dostosowanie jego trybu grzania do 1300 W, dzięki czemu łatwo dopasujemy wydajność do warunków, zapewniając sobie najwyższą energooszczędność.
 3. Eldom Ribby - ten model udowadnia, że porządny, wydajny i energooszczędny grzejnik może być jednocześnie bardzo elegancki. Na jego gustownym panelu wybierzesz jedną z 3 stopni mocy, ustawisz także termostat.
 4. Volteno VO0274 - jak każdy dobry energooszczędny grzejnik elektryczny, model oferuje termostat mechaniczny i 3 stopnie mocy. Jest to jednocześnie urządzenie łatwe w obsłudze, oferujące bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
 5. Teesa TSA8036 - to z kolei jeden z najtańszych modeli, który mimo niskiej ceny oferuje wszystko, co powinien posiadać dobry, energooszczędny grzejnik elektryczny. Regulowany termostat, automatyczna kontrola temperatury i 3 tryby grzania sprawiają, że obsługa urządzenia jest łatwa i przyjemna.

Jak wybrać energooszczędny grzejnik elektryczny?

Wiele osób zastanawia się nad elektrycznym ogrzewaniem mieszkania ze względu na koszty jakie to ze sobą niesie. Grzejnik elektryczny to przede wszystkim dodatkowe źródło ciepła, które jest proste w obsłudze, bezpieczne i szybkie w obsłudze. W sklepie ze sprzętem RTV/AGD znajdziemy szeroki wybór energooszczędnych modeli dostępnych w atrakcyjnych cenach dla każdego. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu takiego grzejnika? Niezależnie od rodzaju urządzenia powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów. 

Pierwszym z nich jest moc. Na samym początku musimy zadać sobie pytania: 

 • ile pokoi zamierzamy ogrzewać danym urządzeniem,
 • jakiej grubości są ściany,
 • do jakiej temperatury zamierzamy ogrzewać nasze wnętrza?

Ilość okien w danym pomieszczeniu również jest bardzo ważna. Jeżeli chcemy ogrzać duże pomieszczenie, powinniśmy wybrać grzejnik o większej mocy. Modele dostępne na rynku wyróżniają się mocą z przedziału od 100 do około 3000 W. W przypadku wartości do 1000 W musimy liczyć się z tym, że urządzenia będą w stanie ogrzać wyłącznie niewielkie pomieszczenia. Modele o mocy 1500 i większe są już bardziej zaawansowane. 

Optymalną moc grzejnika ocenimy poprzez założenie, iż zapotrzebowanie grzewcze na każdy metr kwadratowy pokoju o wysokości 2,8 metra wynosi 85 W. Przed zakupem warto skonsultować się z doradcą, który przy pomocy odpowiednich obliczeń wskaże optymalną moc urządzenia, jakiej potrzebujemy do ogrzania naszych wnętrz. 

Dopasowanie mocy grzejnika do powierzchni pomieszczenia i warunków w nim panujących jest kluczowe. Zbyt duża moc będzie powodowała straty energii, z kolei za niska sprawi, że urządzenie będzie stale pracowało na najwyższych obrotach. 

Inne cenne parametry, które powinien posiadać nasz grzejnik to regulacja temperatury oraz termostat. Zwiększa on efektywność działania urządzenia, a co za tym idzie energooszczędność, na której nam przecież tak bardzo zależy. Przy pomocy takiego grzejnika możemy dozować moc grzania, a tym samym kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Termostat ma duże znaczenie dla energooszczędności, ponieważ pozwala na to, by urządzenie pracowało tylko wtedy, kiedy to konieczne. Z kolei, jeśli chodzi o funkcję regulacji temperatury - nietrudno sobie wyobrazić, że urządzenie, które byłoby jej pozbawione, pracowałoby z wykorzystaniem całej mocy, bez względu na to czy jest to konieczne, czy też nie.

Co ma największe znaczenie dla energooszczędności urządzenia?

Największe znaczenie dla energooszczędności grzejnika ma jego rodzaj. Grzejniki elektryczne radiacyjne (promienniki) oferują z natury bardzo ekonomiczną pracę, ponieważ działają powierzchniowo, roztaczając wokół siebie ciepło. Dzięki temu, że ciepło samoczynnie utrzymuje się dłużej, urządzenie nie musi go na bieżąco produkować i rozprowadzać, jak to ma miejsce w przypadku grzejników konwektorowych. 

Podobną efektywnością może pochwalić się model grzejnika elektrycznego z wkładem ceramicznym. Ceramika długo oddaje ciepło i doskonale je magazynuje. Choć pobór mocy jest największy przy włączaniu urządzenia, na późniejszym etapie utrzymuje się na niskim poziomie, zużywając tym samym mało energii.

Na zasadzie radiacji działają także grzejniki elektryczne olejowe. Żeby się rozgrzać potrzebują sporo czasu, a zatem i energii. W początkowej fazie pracy będą zatem mniej energooszczędną opcją niż modele z wkładem ceramicznym. Z drugiej jednak strony - rozgrzany olej potrafi dłużej oddawać ciepło niż ceramika, więc na dłuższą metę grzejnik olejowy będzie miał lepszą wydajność niż ceramiczny.

Jak widzisz, sporo zależy od tego w jakich warunkach będzie używany grzejnik. Tam, gdzie będzie używany długotrwale, najbardziej będzie liczyło się skuteczne oddawanie ciepła. Jeśli jednak urządzenie będzie używane krótkotrwale - na przykład w altance czy domku letniskowym - może okazać się, że najbardziej energooszczędnym będzie grzejnik konwektorowy albo termowentylator.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Przy wyborze konkretnego modelu grzejnika z pewnością pomoże Ci krótka charakterystyka każdego rodzaju tych urządzeń.

 • Termowentylator - używany do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 200 do 2500 W – najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach.
 • Grzejnik konwektorowy - ogrzewa powietrze, które przepływa wokół znajdujących się w obudowie grzałek. Dostępne są modele z naturalnym obiegiem powietrza, jednak większość z nich posiada wentylator, który ten obieg wymusza, co intensyfikuje wymianę ciepła. To pozwala w szybki sposób zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu naszego domu. Urządzenie sprawdzi się przede wszystkim w takich miejscach jak altanki i domki letniskowe, gdzie będzie używane sporadycznie. Taki model nada się także do wnętrz, które są ogrzewane przez dłuższy czas, jednak po wejściu do nich chcemy szybko odczuwać ciepło.
 • Grzejnik olejowy - elektryczny grzejnik olejowy jest większy i cięższy od modeli konwektorowych. Dzięki akumulacji ciepła w wypełniającym je oleju oddają je do pomieszczeń nie tylko w czasie, gdy pobierają energię z sieci. W praktyce przekłada się to na stabilniejszą temperaturę w ogrzewanych nimi pomieszczeniach i utrzymywanie komfortu cieplnego przy nieco mniejszym poborze energii. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest fakt, że nie wysuszają powietrza, są praktycznie bezawaryjne i bardzo ciche. Nie wprawiają też powietrza w ruch (a wraz z nim kurzu, roztoczy i pyłków), dzięki czemu są idealną opcją dla alergików.
 • Grzejnik ceramiczny - wyglądem przypomina klasyczny kaloryfer (może mieć tzw. nóżki lub zostać przytwierdzony bezpośrednio do ściany). Model posiada w środku ceramiczny wkład, który nagrzewa się po podłączeniu grzejnika do prądu. Ceramika bardzo szybko się nagrzewa, a potem magazynuje ciepło, dzięki czemu pomieszczenie zostaje ogrzewane jeszcze przez jakiś czas od odłączenia kaloryfera od prądu. W momencie nagrzewania taki grzejnik pobiera wiele mocy, jednak wraz z upływem czasu  pobór energii maleje.
 • Promiennik panelowy - element grzewczy znajdujący się w urządzeniu emituje ciepło, które rozchodzi się w podobny sposób, jak w przypadku energii cieplnej docierającej do Ziemi ze Słońca. Jest to ogrzewanie zbliżone do naturalnego i jednocześnie jedno z rozwiązań najbardziej ekologicznych. Grzejniki radiacyjne roztaczają ciepło wyłącznie na organizmy żywe i przedmioty, nie podnosząc temperatury powietrza. Stwarzają wrażenie bliskości rozpalonego kominka, dzięki czemu dają przyjemne wrażenie, ale nie należą do urządzeń najtańszych.