Jaka kierownica do gier i konsoli?

Jeśli jesteś miłośnikiem symulatorów jazdy i gier wyścigowych z pewnością przyda Ci się kierownica gamingowa uzupełniona o pedały i dźwignię zmiany biegów. Dzięki takiemu wyposażeniu z pewnością będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy na torze wyścigowym. Nowoczesna kierownica to świetny sposób na obdarowanie miłośnika gier, zarówno PC-towca jak i tego, który ukochał sobie grę na konsoli. W tym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup kierownicy do gier i konsoli, która dostarczy graczowi niezapomnianych wrażeń.

Sposób mocowania

kierownica do gier i konsoli
Kierownicę do gier i konsoli montuje się zazwyczaj za pomocą uchwytów dokręcanych mechanicznie lub śrub do blatu biurka. Jest to najpewniejszy i najlepszy sposób montażu, dzięki któremu kierownica nie będzie się przesuwać, nawet w trakcie najbardziej emocjonujących wyścigów. Innym rozwiązaniem jest montaż kierownicy na specjalnych stojakach z możliwością regulacji wysokości. Z kolei przyssawki pozwalają na doczepienie kierownicy do każdej gładkiej powierzchni, jednak nie zawsze gwarantują odpowiednią stabilność.

Materiał wykonania

O tym jak ważny jest materiał pokrywający powierzchnię kierownicy, wie każdy kierowca. Świadomi tego są również producenci akcesoriów dla graczy, którzy proponują kierownice do gier i konsoli wykonane z wysokiej jakości ABSu oraz mocnego silikonu, gumy oraz pokrycia z naturalnej skóry. W niższych pułapach cenowych proponowane są kierownice do gier i konsoli wykonane z niezbyt przyjemnego w dotyku plastiku.

Funkcje

Kierownice wyposażone są w dodatkowe funkcje: wibracje - imitują wyboje na drodze i nierówności na drodze; system sprzężenia zwrotnego - zapewnia odpowiednią ilość wstrząsów podczas jazdy po nierównej nawierzchni. System ma oddziaływać na gracza i przypominać wrażenia, jakich doznaje się podczas prawdziwej jazdy, gdy drgania przenoszone są na kierownicę.

Pedały

Kierownica do PC i konsoli może być wyposażona w dwa rodzaje pedałów: analogowe - umożliwiają stopniowe przyspieszanie i hamowanie, przez co gra staje się bardziej realistyczna. cyfrowe - w pedałach cyfrowych wciśnięcie pedału gazu powoduje maksymalne przyspiesznie, co przekłada się na gorszą stabilność np. przy pokonywaniu zakrętów.

Pedały mogą:

być podłączone do oddzielnych osi (split axes) - takie rozwiązanie stosowane jest w droższych modelach kierownic. mieć oś wspólną (combined axes) - pozwala dzielić moc pedałów w zależności od ich wykorzystania. Dla przykładu wciśnięcie gazu do połowy, a hamulca do maksimum, spowoduje, że zostanie wykorzystane tylko 50% hamulca.

Kąt obrotu kierownicy

Kąt, w którym maksymalnie możemy obrócić kierownicę, jest jednym z istotniejszych parametrów tego typu kontrolerów. Może mieć ona różny kąt obrotu zarówno w prawo jak i lewo. Na rynku tego typu urządzeń dostępne są kierownice, które umożliwiają obrót o 120, 180 a nawet 900 stopni. W przypadku droższych modeli kierownic oscylujących w granicach 500 zł, kąt obrotu wynosi 270-300 stopni. Optymalny kąt obrotu kierownicą to 300-360 stopni, który zwiększa wrażenia z gry, przez co prowadzony samochód staje się bardziej zwrotny. Decydując się na zakup takiego sprzętu należy uważać, aby kierownica nie miała zbyt małego ani zbyt dużego kąta obrotu. Zbyt duży - wymusza dłuższe o kręcenie kierownicą.

Sterowanie

Modele kierownic gamingowych wyposażone są w dualpad ułatwiający sterowanie i nawigację w grze, a także przyciski i funkcyjne, które można dowolnie zaprogramować.

Sposób zmiany biegów

Decydując się na zakup kierownicy gamingowej znajdziemy modele sterowane za pomocą drążka lub łopatek umieszczonych z tyłu kierownicy. Drugie z tych rozwiązań  stosowane jest w samochodach wyścigowych F1. Inny sposób to montaż na stałe do kierownicy manetki, która może znajdować się również w oddzielnym module połączonym za pomocą kabla. Wybór określonej metody zmiany biegów uzależniony jest od osobistych preferencji gracza.

Obsługa urządzeń

Decydując się na zakup konsoli koniecznie należy sprawdzić czy jest ona kompatybilna z danym modelem kierownicy. W innym razie może okazać się, że będzie potrzebny specjalny adapter pozwalający na podłączenie akcesorium do komputera lub danej wersji konsoli. Kierownica gamingowa może być podłączona nie tylko za pomocą kabla, ale także przy użyciu łączności Bluetooth. Kierownica może być obsługiwana przez:
  • komputer stacjonarny poprzez port USB,
  • konsolę,
  • playstation 2,3,4,
  • xbox 360,
  • xbox one.

Kierownice do gier i konsoli polecane przez Sklep Sferis:

Kierownica THRUSTMASTER Ferrari 458 Italia 4460094 Kierownica Thrustmaster FERRARI RED LEGEND 4060052 Kierownica THRUSTMASTER Tmx Pro Racer Sparco 4460143 Kierownica Esperanza Nitro EGW102 Kierownica THRUSTMASTER T150 Force Feedback 4160628