Jaki depilator elektryczny damski wybrać?

Choć depilacja nie należy do najprzyjemniejszych czynności, wiele kobiet jest w stanie znieść odrobinę bólu na rzecz idealnie gładkich nóg. Golenie włosów tradycyjną maszynką jednorazową jest bowiem czasochłonne oraz naraża na nieprzyjemne podrażnienia i skaleczenia. Zbędne włoski znacznie lepiej usuwać z pomocą depilatora, który wyrywa je wraz z cebulkami. 

Poszczególne modele depilatorów dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko designem lub funkcjami, ale i sposobem działania. Jaki model depilatora wybrać, aby najlepiej spełniał swoją rolę? Podpowiadamy.

Rodzaje depilatorów – co je różni?

Na chwilę obecną rynek urządzeń, jakimi są depilatory, obejmuje trzy główne kategorie, w tym:

  • Depilatory laserowe;
  • IPL (Intense Pulse Light);
  • Depilatory elektryczne.

Depilatory laserowe to najbardziej zaawansowane sprzęty, które wykorzystuje się głównie w profesjonalnych gabinetach. Są one przy tym niezwykle skuteczne w usuwaniu włosków oraz zapobieganiu ich odrastaniu, wykorzystując przy tym laser wnikający w cebulkę włosa. Laser emituje również ciepło, które uszkadza cebulkę. Choć rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem, depilatory laserowe nie będą dla każdego. Istnieje bowiem wiele przeciwskazań do wykorzystywania tej metody depilacji, a wśród nich wyróżnia się chociażby podrażnienia i choroby skóry. 

Depilatory IPL zawdzięczają swoją efektywność technologii depilacji światłem. Urządzenia te emitują niewielką wiązkę, za pomocą której naświetlają punktowo dane obszary na skórze, jednocześnie powodując uszkadzanie cebulek włosów. Tego typu sprzęty, choć początkowo wykorzystywane były głównie w salonach kosmetycznych, dziś doskonale sprawdzają się również w warunkach domowych. Nie należą one jednak do najtańszych, a ich stosowanie warto skonsultować ze specjalistą, gdyż nie dla każdego użytkownika będą one w pełni bezpieczne. 

Jak działa depilator elektryczny?

Depilatory elektryczne to prawdopodobnie najpopularniejsze urządzenia z tej kategorii, ponieważ są one jednocześnie przystępne cenowo i funkcjonalne. Wśród nich dokonuje się jednak podziału ze względu na odrębne mechanizmy pracy, dlatego też na rynku można trafić na:

  • Depilatory dyskowe – doskonałe do usuwania gęstych i twardych włosków. Są to modele wyposażone w dyski wykonane ze stopów metali lub ceramiki, a ich działanie polega na obracaniu się dysków w celu złapania włosków oraz skutecznego ich wyrwania. Depilatory dyskowe niejednokrotnie wyposażone są w antybakteryjne powłoki dysków, co zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień, reakcji alergicznych, a także ewentualnych infekcji.
  • Depilatory z pęsetami – choć rozwiązanie to nadal jest spotykane, tak cieszy się ono znacznie mniejszym zainteresowaniem niż depilatory dyskowe. Tego typu sprzęty sprawdzają się jednak przy cienkich oraz rzadkich włoskach. Decydując się na ich zakup należy jednak zwrócić uwagę na ilość pęset, gdyż kwestia ta wywiera bezpośredni wpływ na skuteczność depilacji. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w opinii konsumentek urządzenia z pęsetami w znaczącym stopniu wywołują podrażnienia skóry, w szczególności wrażliwej i delikatnej.

Depilatory elektryczne dzielą się również ze względu na sposób zasilania, a użytkownicy mogą wybierać pomiędzy modelami akumulatorowymi i przewodowymi. Te pierwsze gwarantują znacznie większą swobodę wykonywanych ruchów, jednak z biegiem czasu wbudowana bateria traci na mocy, przez co może okazać się, że w celu wykonania pełnego zabiegu konieczne będzie podłączanie sprzętu do ładowarki. Depilatory przewodowe zapewniają natomiast stałą prędkość pracy, choć ograniczają swobodę ruchów. Wybór warto więc dostosować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. 

Funkcje depilatorów 

Nowoczesne depilatory posiadają szereg funkcji i udogodnień, które bezpośrednio oddziałują zarówno na komfort użytkowania, jak i skuteczność wykonywanych zabiegów. Wśród nich z pewnością warto uwzględnić:

  • Podświetlenie miejsca depilacji – pozwalające na uzyskanie większej precyzji depilacji;
  • Funkcja silence redukująca generowany hałas;
  • Nawiew powietrza – mający łagodzić odczuwany ból i przynosić ukojenie skórze;
  • Ruchoma głowica – jej zadaniem jest dostosowywanie się do kształtów ciała w celu dokładnego usuwania włosków;
  • Mechanizm podnoszący włoski przed ich usunięciem.

Dodatkowe akcesoria depilatorów

  • Głowica chłodząca ze specjalnym płynem, którą po zamrożeniu podłącza się do depilatora;
  • Rękawica chłodząca, którą masuje się skórę przed depilacją, dzięki czemu jest ona mniej wrażliwa na ból;
  • Pędzelek do czyszczenia głowicy z zabrudzeń i włosków.

Przydatne nakładki 

  • Nasadka goląca
  • Nasadka do miejsc intymnych
  • Nasadka chłodząca
  • Nasadka do peelingu
  • Nasadka masujące

Cechy, na które warto zwrócić uwagę wybierając depilator elektryczny

Dokonując zakupu depilatora elektrycznego zwróćmy uwagę na sposób depilacji. Głowica depilująca, która chwyta włosy i wyrywa je, może być zbudowana z dysków lub metalowych pęset. Dla osób z rzadszym owłosieniem sprawdzą się pęsety, które mają rzadziej rozmieszczone punkty do chwytania włosków. W zależności od modelu głowica może mieć od 18 do 40 par pęset. Warto pamiętać, że przy wrażliwej skórze lub rzadkim owłosieniu, depilator z 40 pęsetami może podrażniać naskórek. Depilatory z głowicą z dysków golą dokładniej, gdyż usuwają znacznie więcej włosów, przez co depilacja jest skuteczniejsza i szybsza. Metalowe dyski mogą być uzupełnione elementami masującymi skórę, co zmniejsza nieprzyjemne doznania towarzyszące depilacji. 

Niezwykle istotną funkcją w depilatorze jest regulacja prędkości przy głowicy, którą dostosujemy do rodzaju naszej skóry. Im szybsze będą obroty elementów depilujących, tym będzie ona nie tylko dokładniejsza, ale i bardziej bolesna. W większości depilatorów elektrycznych dostępne są dwie prędkości. Jeżeli chcemy, aby depilacja była mniej uciążliwa, warto zdecydować się na model depilatora z systemem masażu lub chłodzenia. W zależności od wybranego modelu są to specjalne grzebyki lub żelowe rolki, które podczas depilowania poruszają się i masują naskórek. Depilacja może przebiegać w łagodniejszy sposób także dzięki oddzielnej nasadce - głowicy startowej, która będzie zmniejszać odczuwanie bólu. Do depilacji strefy bikini czy pach, polecane są modele z funkcją depilacji miejsc wrażliwych. Jest to plastikowa osłonka, którą w czasie golenia umieszczamy na głowicy depilującej naszego depilatora. Osłania ona część pęset, przez co depilacja jest delikatniejsza. Do depilacji miejsc wrażliwych można wykorzystać również głowicę golącą, która będzie zastępować nasadkę depilującą. Jest to dodatkowa nasadka z nożykami pokrytymi folią, której używamy w miejscach, których nie chcemy depilować. Nasadka ta pracuje jak tradycyjna elektryczna golarka, nie wyrywa włosów, ale obcina je tuż przy samej skórze. 

Depilator do użytku na mokro 

Nieraz depilatory cechują się wodoodporną budową, która umożliwia usuwanie włosków na morko bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Tego typu rozwiązanie bardzo często okazuje się znacznie mniej bolesne niż depilacja na sucho, przez co zdecydowanie warto rozważyć tę opcję w momencie zwiększonej wrażliwości na ból. Wodoodporność to również spore ułatwienie w kwestii czyszczenia urządzenia, ponieważ pozwala na szybkie i skuteczne umycie głowicy pod bieżącą wodą w celu usunięcia zalegających w niej włosków.