Jaki tablet kupić w 2024 roku? Kluczowe parametry i polecane modele

Tablety zaliczane są do poręcznych, a przy tym niezwykle praktycznych sprzętów, które z założenia łączą w sobie cechy smartfonów i laptopów. Urządzenia te doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu rozmaitych obowiązków zawodowych, ale także wykorzystuje się je do prowadzenia różnorodnych rozmów, czy też robienia notatek, oglądania filmów, a nawet czytania książek. 

Należy jednak zaznaczyć, że wybór odpowiedniego tabletu niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo problematyczny. Na chwilę obecną rynek tego typu sprzętów stale się rozrasta, a producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania, przez co jedynie utrudniają podjęcie decyzji. Podpowiadamy więc, jakie cechy i parametry są najważniejsze wśród tabletów, na co należy zwracać szczególną uwagę, a także - które z obecnie dostępnych modeli są warte zakupu. 

Zobacz również: Tablet do czytania - który model będzie najlepszy?

Jaki tablet kupić? Polecane modele z różnych półek cenowych 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu? 

Pierwszym krokiem w celu wybrania idealnie dopasowanego tabletu jest określenie, do jakich celów i zadań będzie on wykorzystywany. Nieco inne parametry powinien mieć bowiem sprzęt do oglądania filmów i seriali, robienia notatek, czy też użytku profesjonalnego (np. przy wykonywaniu grafik lub obróbce zdjęć). Podjęcie decyzji w tej kwestii sprawi, że dalsze poszukiwania staną się znacznie łatwiejsze, a przy tym możliwe będzie rozglądanie się za tabletami, których najważniejsze parametry spełniają dane oczekiwania i preferencje.

Aby wybrany tablet okazał się w pełni trafiony, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka jego kluczowych cech. Każda z nich została opisana w poniższych akapitach. 

System operacyjny 

Na chwilę obecną rynek dominują tablety operujące na systemach Android oraz iPadOS. Jeszcze nie tak dawno temu dużą popularnością cieszyły się również sprzęty z systemem Windows, jednak na dzień dzisiejszy są one coraz rzadziej spotykane. Niemniej jednak, każdy ze wspomnianych systemów posiada swoją charakterystykę, przez co w trakcie zakupu tabletu z pewnością warto podjąć decyzję dotyczącą tego, jakich funkcjonalności oczekujemy. 

  • Android – to system operacyjny, który oferuje przede wszystkim dostęp ogromnej ilości różnorodnych aplikacji. Ponadto jest on również łatwy w obsłudze, a przy tym spotyka się go w tabletach z wielu półek cenowych, przez co niemal każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
  • iPadOS – czyli system spotykany w tabletach Apple - iPadach. Urządzenia te ceni się przede wszystkim za doskonałą płynność działania, łatwą obsługę, a także wiele możliwości. Ponadto iPady są również wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu, a przy tym bardzo intuicyjne. Wśród nich wyróżnia się zarówno nieco tańsze tablety, jak i te droższe, które bardzo często wykorzystywane są przez profesjonalistów, w tym chociażby architektów, grafików, czy nawet tatuatorów. Atutem iPadów jest także fakt, iż są one w pełni zintegrowane z innymi sprzętami Apple.
  • Windows – obecnie system ten spotyka się wyłącznie w tabletach Microsoft Surface, które zasadniczo są sprzętami 2w1 i pełnią rolę laptopów z dotykowymi ekranami. System Windows doskonale nadaje się do pracy z wszelkimi aplikacjami biurowymi.

Ekran – typ, rozdzielczość i przekątna 

W obrębie ekranów stosowanych w tabletach wyróżnia się takie typy, jak chociażby:

  • Retina – wykorzystywany w iPadach i cechujący się wysoką jasnością, głębią kontrastu, a także niemal idealną jakością obrazu.
  • Super Amoled – to typ gwarantujący wysokie nasycenie kolorów oraz zadowalający kontrast.
  • IPS – stosuje się go w tabletach z wysoce zróżnicowanych półek cenowych, gdyż ten typ ekranu zapewnia bardzo dobrą jakość kolorów.

Typ ekranu wywiera bezpośredni wpływ na jakość obrazu, przez co w trakcie dokonywania wyboru idealnego tabletu warto sprawdzić, jak wygląda ten parametr w każdym z rozważanych przypadków. Ponadto ważne jest również sprawdzenie rozdzielczości danego ekranu, gdyż w późniejszym użytkowaniu będzie ona przyczyniała się do zadowolenia ze sprzętu. Wysoka rozdzielczość jest w stanie zagwarantować szczegółowe i jakościowe obrazy. Zaleca się, aby wynosiła ona co najmniej 1920×1080 pikseli (Full HD).

Wysoce istotną cechą każdego tabletu jest również przekątna jego ekranu. W tej kategorii można spotkać urządzenia:

  • 7-8 cali – to małe i poręczne tablety, które są jednocześnie wyjątkowo wygodne do trzymania w jednej dłoni. Sprawdzą się więc między innymi do czytania książek, a przy tym nie zajmą dużo miejsca w plecaku lub torbie.
  • 9-10 cali – to prawdopodobnie najpopularniejsza przekątna ekranu spotykana w tabletach. Tego typu sprzęty doskonale sprawdzają się przy oglądaniu filmów i seriali, graniu w gry, czy też tworzeniu notatek. Przeważnie są one również dość poręczne i nie cechują się zbyt dużą wagą.
  • 10> cali – czyli stosunkowo duże sprzęty, które nieraz wykorzystywane są jako alternatywa dla laptopów. Takie tablety przeważnie posiadają bardzo mocne podzespoły, co jednak przekłada się na takie cechy, jak chociażby zwiększona waga, czy niezbyt wygodna konstrukcja. Tak duże tablety bardzo często są wykorzystywane w profesjonalnym użytku.

Jakość wykonania 

Decydując się na zakup tabletu warto postawić na sprzęt, który cechuje się wysoką jakością wykonania oraz dużą wytrzymałością. Przeglądając dostępne tablety należy więc zwrócić uwagę na takie aspekty, jak chociażby wykorzystane do produkcji materiały. W tym kontekście bardzo często producenci stawiają na połączenie aluminium i tworzyw sztucznych, gdyż zapewniają one zadowalającą trwałość, a przy tym również estetyczny wygląd.

Wydajność 

Wydajność tabletu to jedna z jego najważniejszych cech. Decyduje ona bowiem o tym, czy sprzęt będzie funkcjonował sprawnie i płynnie, czy też na wykonanie konkretnych poleceń trzeba będzie poczekać, a urządzenie samo w sobie będzie pracować wolno. 

Na wydajność pracy danego tabletu wpływają takie aspekty, jak wykorzystany procesor oraz ilość pamięci RAM

Jeśli w planie jest zakup urządzenia do nieskomplikowanych zadań, takich jak chociażby bieżące przeglądanie Internetu, czy też oglądanie filmików lub granie w proste gry, w pełni wystarczającym może okazać się tablet z niższej półki, który wyposażono w czterordzeniowyprocesor. Minimalna wartość pamięci RAM to w tym przypadku 2 GB, gdyż mniejsza jej ilość sprawi, że tablet będzie działał wolno, a przy tym okaże się wyjątkowo frustrujący. 

W momencie, gdy tablet jest kupowany do pracy lub innych celów (np. oglądanie filmów i seriali, czytanie książek, robienie notatek, a nawet granie w gry), zdecydowanie warto zainwestować w sprzęt z sześcio- lub ośmiordzeniowym procesorem. Jeśli natomiast chodzi o ilość pamięci RAM, jej minimalna wartość powinna wynosić 3 GB. Takie parametry będą w stanie zagwarantować płynną i zadowalającą pracę wybranego sprzętu nawet w trakcie korzystania z wielu aplikacji jednocześnie. 

Pamięć wbudowana 

Ilość pamięci wbudowanej (flash) będzie świadczyć o tym, jak wiele różnorodnych plików można jednocześnie przechowywać na tablecie. Zaleca się, aby wynosiła ona co najmniej 32 GB, co umożliwi niemal całkowicie bezproblemowe przechowywanie stosunkowo dużych ilości zdjęć, filmów, muzyki, czy tez dokumentów i aplikacji. Jeśli jednak tablet ma być użytkowany w nieco bardziej zaawansowanym stopniu, wskazanym jest zakup sprzętu o znacznie większej ilości wbudowanej pamięci. 

W wielu przypadkach użytkownicy zyskują możliwość zwiększenia ilości pamięci za pomocą karty SD lub microSD. Należy jednak wspomnieć, że opcji tej nie znajdzie się w produktach marki Apple

Jaki tablet wybrać? Polecane modele 

Apple iPad 2021 10.2" 64GB

Apple iPad z 2021 roku to przystępny cenowo, a zarazem niezwykle zadowalający i funkcjonalny tablet, który doskonale sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy nieco bardziej wymagających zadaniach. Model ten wyposażono w ekran Retina o rozdzielczości 2160 x 1620 pikseli i przekątnej 10,2", który jest gwarancją niesamowitych wrażeń podczas oglądania filmów, czy też grania w ulubione gry. Co więcej, model ten posiada nowoczesny czip A13 Bionic i 6-rdzeniowy procesor, dzięki którym praca iPada jest płynna i niezawodna. 

Na uwagę zasługuje również duża ilość pamięci wbudowanej, gdyż wynosi ona aż 64 GB. Dlatego też użytkownicy zyskują możliwość przechowywania na tablecie znacznych ilości przeróżnych plików, a także gier i wszelkich niezbędnych aplikacji. 

Model ten współpracuje z Apple Pencil 1 gen., co umożliwia chociażby tworzenie odręcznych notatek, grafik, a także ilustracji oraz przeróżnych projektów. Tablet wyposażono również w aparat przedni (12 Mpix) i tylny (5 Mpix), dzięki którym użytkownicy są w stanie robić zdjęcia i nagrywać filmy, skanować dokumenty, a także prowadzić rozmowy. 

Urządzenie cechuje się ponadto stosunkowo niską wagą, a także baterią, która gwarantuje nawet 10 godzin ciągłej pracy na jednym ładowaniu. Warto jednocześnie zaznaczyć, ze tablet nie obsługuje kart pamięci.

Tablet Xiaomi Pad 6

Xiaomi Pad 6 to niezwykle jakościowy tablet, który doskonale nada się nawet do użytku profesjonalnego. Model ten wyposażono w jasny wyświetlacz IPS Ultra HD o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli i przekątnej 11", dzięki któremu wyświetlane obrazy są ostre i przejrzyste. Ponadto tablet posiada również 7-stopniową zmienną częstotliwość odświeżania ekranu, co gwarantuje niezwykłą płynność nawet podczas grania w wymagające gry. 

Produkt wykonano z jakościowych i wytrzymałych materiałów, a w jego wnętrzu znajduje się flagowy proces Xiaomi, czyli ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 870, który poradzi sobie z każdym zadaniem – niezależnie od stopnia jego trudności lub zaawansowania. Co więcej, pamięć RAM to w tym przypadku aż 8 GB, a pamięć flash wynosi aż 256 GB.

Do atutów tabletu Pad 6 należy zaliczyć również doskonałe głośniki obsługujące Dolby Atmos, wyjątkowy aparat główny o rozdzielczości aż 13 Mpix i przedni o rozdzielczości 8 Mpix, czy też niezwykle wytrzymałą baterię o pojemności sięgającej aż 8840 mAh

I choć tablet Xiaomi Pad 6 nie należy do najtańszych, z pewnością stanowi on doskonałą inwestycję na długie lata. 

Samsung Galaxy Tab A8

Tablet Samsung Galaxy Tab A8 jest przystępnym cenowo, a zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na połączeniu niskiej ceny i wysokiej jakości. Model ten posiada ekran TFT o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli i przekątnej 10,5", a także ośmiordzeniowy procesor UniSOC T618, który gwarantuje płynną pracę nawet w skomplikowanych sytuacjach. Co więcej, tablet cechuje się pamięcią RAM o wartości 4 GB, a jednocześnie gwarantuje aż 64 GB pamięci flash. Ponadto urządzenie obsługuje również karty pamięci, dzięki czemu użytkownicy zyskują niemal nieograniczoną przestrzeń do przechowywania najważniejszych plików. 

Na uwagę zasługują jednocześnie wysokiej jakości głośniki z przestrzennym dźwiękiem Dolby Atmos, a także niezwykle pojemna bateria oferująca długi czas pracy bez konieczności podłączania do zasilania. Co więcej, za sprawą jednego konta Samsung użytkownicy mogą przechodzić ze swojego urządzenia na inne sprzęty producenta, co niejednokrotnie jest w stanie znacznie ułatwić wykonywanie wielu rozmaitych zadań. 

Model ten jest również intuicyjny i łatwy w obsłudze, przez co doskonale sprawdzi się w niemal każdym przypadku. 

Sprawdź również: Jaki czytnik e-booków kupić?