Jakie kino domowe w salonie?

Jakie kino domowe w salonie?

Jesień w pełni. Dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze i co za tym idzie, coraz więcej czasu spędzamy w domu. Dobry telewizor i zestaw kina domowego to idealne połączenie, które sprawi, że długie, jesienne wieczory będą jeszcze przyjemniejsze. Jeśli uwielbiasz rodzinne oglądanie filmów i z niecierpliwością wyczekujesz kolejnych kinowych premier, warto pomyśleć nad zakupem takiego urządzenia. Film to w końcu doskonały przepis na spędzanie wolnego czasu, udaną randkę czy spotkanie z przyjaciółmi. Kino domowe pomoże Ci w zaciszu własnego domu stworzyć odpowiednie warunki do ekscytujących, pełnych emocji seansów filmowych. To także skuteczny sposób na jesienną chandrę.Jakie kino domowe wybrać? Kupić cały zestaw czy samodzielnie kompletować poszczególne elementy? Jeśli chcesz wiedzieć, na czym skupić się przy zakupie kina domowego – zapraszamy do lektury.

Z czego składa się kino domowe?

Elementy kina domowego mogą różnić się w zależności od naszych potrzeb. Możemy dobrać je samemu, ale i skorzystać z gotowych rozwiązań przygotowanych przez producentów. Absolutną podstawą jest telewizor lub projektor multimedialny, który pozwoli cieszyć się nam wrażeniami wizualnymi. Kolejnym wymaganym elementem  jest odtwarzacz Blu-Ray lub odtwarzacz DVD, bez którego nie może powstać żaden zestaw. W skład standardowego kina domowego wchodzi również zestaw głośników. Na sklepowych półkach można znaleźć zestawy z różną ilością głośników o różnej specyfikacji. Serwer NAS to rozwiązanie alternatywne, które pozwoli nam magazynować pliki. System strumieniowania wideo okaże się przydatny, jeśli chcemy oglądać telewizję poprzez połączenie internetowe.
 • Odtwarzacz Blu-Ray lub odtwarzacz DVD
 • Amplituner
 • Zestaw głośników
 • Serwer NAS
 • System strumieniowania wideo

Odtwarzacz DVD - jaki kupić?

Odtwarzacz DVD lub Blu-Ray odpowiedzialny jest za dostarczanie zarówno obrazu, jak i ścieżki dźwiękowej. Musi być dobrej jakości oraz gwarantować odczyt różnych formatów. Wszystkie pochodne DVD i CD oraz DivX i MPEG. Dobrze, aby urządzenie odtwarzało również płyty z muzyką w formacie MP3, pliki z kamer i aparatów cyfrowych. W gotowych zestawach odtwarzacz może być połączony na stałe z amplitunerem, co daje mniejsze możliwości dalszych modyfikacji zestawu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odtwarzacza Blu-Ray, który zapewnia obsługę treści o najwyższej jakości. Tego typu urządzenie można zastąpić odtwarzaczem sieciowym bez napędu na płyty z możliwością odtwarzania udostępnionych danych znajdujących się na innych komputerach czy urządzeniach podpiętych do sieci lokalnej.

Wybieramy najlepszy amplituner

Przy kompletowaniu zestawu często pojawia się pytanie, co będzie lepsze: amplituner czy wzmacniacz? Wszystko zależy przede wszystkim od przeznaczenia zestawu. Jeśli urządzenie miałoby służyć głównie do słuchania muzyki, lepiej zainwestować w dobrej klasy wzmacniacz, który zapewni lepsze doznania dźwiękowe. Jeśli jednak zestaw kina domowego ma służyć głównie do oglądania filmów, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup amplitunera. Nie warto inwestować w sprzęt o zbyt dużej mocy, jeśli wykorzystywany będzie w małym pomieszczeniu.Przy wyborze amplitunera, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
 • liczba kanałów
 • moc wyjściowa
 • rozmiary
 • formaty dźwięku
Amplituner powinien być również wyposażony w kilka podstawowych interfejsów pozwalających w pełni wykorzystać możliwości zestawu:
 • HDMI – umożliwia podłączenie do nowych telewizorów, monitorów, laptopów czy konsol, przesyła do odbiornika wysokiej jakości obraz oraz dźwięk;
 • S-Video – służy do przesyłania obrazu;
 • analogowe RCA (audio) – umożliwia transmisję sygnału audio, złącze może być wykorzystane do podłączenia subwoofera;
 • Component – złącze do przesyłania sygnału video w dobrej jakości;
 • USB – umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak dysk, pendrive, aparat fotograficzny.

Dobór głośników do kina domowego

W zestawach możemy spotkać różną liczbę oferowanych głośników. Cechą szczególną kina domowego jest dźwięk otaczający widza - tzw. surround, który uzyskamy poprzez odpowiednie rozstawienie głośników w pomieszczeniu. Najczęściej spotykane zestawy to:
 • 5.1 - składa się z dwóch głośników przednich, jednego centralnego, dwóch tylnych oraz dodatkowego subwoofera odpowiadającego za generowanie niskich dźwięków;
 • 7.1 - w zestawie znajdują się kolejne dwa głośniki „efektowe”;
 • 11.2 - w skład zestawu wchodzą wysokiej jakości głośniki pełnozakresowe oraz głośniki obsługujące niższe rozdzielczości.
Elementy i zestawy kina domowego dostępne w sprzedaży sklepu Sferis.